Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Językowe grzechy Polaków. Prof. Miodek na UKW

Redakcja
Prof. Jan Miodek był gościem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Mówił o tym, że zapominamy co „nie uchodzi”. Jesteśmy „jakby” i wszystko „resetujemy”. Na gościnny wykład przybyło „full ludzi” i było „łał”.


Ogród Botaniczny UKW - tajemnice i bogactwa

Wykład „Najważniejsze zjawiska we współczesnej polszczyźnie" rozpoczął się w czwartek o 11:30 od nawiązania do poprzedniej wizyty prof. Miodka na UKW w 2008r. oraz wyjaśnienia nazwy rzeki przepływającej przez Bydgoszcz. Językoznawca wyjaśnił, że Brda wzięła się od „dbra”, czyli pierwotnie - jar, parów, dolina porośnięta gęstym lasem.

- Lubię onomastykę – tłumaczył profesor początek swojego wystąpienia, po czym przeszedł do zasadniczej części wykładu, czyli omówienia najwyraźniejszych zjawisk w polszczyźnie współczesnej.

Język polski jest zintegrowany, coraz sprawniej posługujemy się nim, ale coraz mniej poprawnie stylistycznie. – Mamy mniejsze wyczucie, że jakaś konstrukcja w danej sytuacji nie uchodzi – mówił Jan Miodek. – W języku dziennikarzy i całego społeczeństwa jest widoczny brak wyczucia stylistycznego, co jest napędzane programowym luzem – wyjaśniał gość Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Podał przykłady programów telewizyjnych. Profesor uważa: – Gdzie luz - tam luz, a gdzie święto – tam święto.

Słowa "jakby" nadużywane

„Ogrywanie” pojawia się zdecydowanie częściej niż „wygrać”, „pokonać”, „zwyciężyć”. Często w nieuzasadnionych sytuacjach i kontekstach. Prof. Miodek mówił też w auli Instytutu Filologii Polskiej o szaleństwie „ciężkości”. Ze wszystkim nam „ciężko”, zamiast „niełatwo”, coś jest "ciężkie" zamiast „skomplikowane”, "trudne". – Nawet w pracach licencjackich, magisterskich wielokrotnie podkreślam „ciężko”. Nadmiernie posługują się nim nawet doktoranci.

Kolejnym słowem, które z dużą częstotliwością pojawia się obecnie w polszczyźnie jest „jakby”. Profesor podał w tym miejscu wykładu przykład komentatora sportowego, który powiedział, że „sędzia jakby wyrzucił go z boiska”.

Rekordy popularności bije też „tak”. Potwierdzamy swoje wypowiedzi – „Tu są okna, tak”. – Ludzie myślą, że to przepustka do telewizyjnego stylu, że tak trzeba. Te przerywniki niszczą szczęście komunikacyjne – skomentował to natręctwo językoznawca.

„Mózg musi jej się zresetować”

Ważnym aspektem naszej komunikacji jest jej część elektroniczna. Od kiedy zaczęliśmy powszechnie używać komputerów, nasz język przejął związaną z nim terminologię. – Ciekawsze jest to, że nowa rzeczywistość staje się generatorem pomysłów, które 10, 20 czy 30 lat temu nie przyszłyby nam do głowy.

Te terminy przejmują jednak nie tylko młodzi, ale również starsze pokolenia. „Mózg musi jej się zresetować” – powiedział 80-latek po wylewie u żony. „Reset” stał się już terminem publicystyczno-politycznym.

Łał i full - zapożyczenia

Prof. Miodek poświęcił chwilę strukturze morfologicznej, która jest znakiem czasu. Najproduktywniejsze jest e-… e-bydgoszcz, e-podpis itd. Wszystko wokół jest elektroniczne. Określił to zjawisko językowo-kulturową obsesją.

Na zakończenie pojawiły się uwagi o kalkach językowych i zapożyczeniach. - Często >łałkacie<. Po wyjściu powiecie, że było full ludzi.

Wśród słuchaczy wykładu zakończonego chwilą na pytania od przybyłych – znaleźli się nie tylko studenci, choć w większości to oni wypełnili aulę przy Jagiellońskiej.

Zobacz też:


Targi Myśliwskie 2012 w Bydgoszczy

Cosmic Underground - zdjęcia

Zespół Kabanos w Estradzie

Festiwal Prapremier 2012
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto