Zmiany w programie 500 plus? Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska nie wyklucza, że zostanie podniesione kryterium dochodowe upoważniające do pobierania 500 złotych na dzieci z programu 500 plus.

500 plus - wyższe kryterium dochodowe?

Program 500 plus znów do zmiany? Kryterium dochodowe upoważniające do 500 plus może zostać podniesione!

- Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium dochodowe upoważniające do świadczenia Rodzina 500 plus musi być podniesione - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny i pracy nie wyklucza, że zmianie ulegnie kryterium dochodowe upoważniające do pobierania 500 plus.

Kryterium dochodowe upoważniające do świadczenia Rodzina 500 plus musi być podniesione

500 plus - kryteria

- Już było wiele zmian, które usprawniało, zmieniało i uszczelniało też ten system.

I na pewno staniemy wobec konieczności zweryfikowania kryterium dochodowego, jak będziemy mieli zrobione analizy finansowe, to z całą pewnością poinformujemy państwa – zapowiedziała Elżbieta Rafalska.


Program 500 plus nie poprawił demografii, ale ograniczył biedę

500 plus. 500 zł na dziecko

Jeszcze przed wyborami samorządowymi głośno zrobiło się o pomyśle zmiany programu 500 plus w program 1000 plus. Zamiast 500 zł na dziecko rodziny miałyby dostawać 1000 zł na dziecko. Pomysł na zmiany w programie 500 plus narodził się w związku z widocznym wzrostem cen, który spowodował, że program 500 plus przestał być tak efektywny dla rodzin, jak zaraz po wprowadzeniu go.

Do rewelacji o zastąpieniu programu 500 plus programem 1000 plus odniosła się także Elżbieta Rafalska, minister rodziny i pracy.

Sprawdź: 1000 zł na dziecko zamiast 500 zł? PiS zapowiada zmiany w programie 500 plus

- Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia Rodzina 500 plus, a więc jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. I to jest to, co w 2019 r. też analizujemy – powiedziała Rafalska.