https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Golubia-Dobrzynia zdobyło Laur Ciepłownictwa

Tekst i fot. Dariusz Guzowski
Prezes zarządu golubsko-dobrzyńskiej spółki PEC Teresa Tyborowska podczas X Forum Ciepłownictwa w Międzyzdrojach odebrała "Laur Ciepłownictwa". To nagroda przyznana w kategorii firm sprzedających ciepło w ilości poniżej 200 000 GJ. Laur przyznała Izba Gospodarcza "Ciepłownictwo Polskie".

Spółka z laurem

Najpierw była nominacja, a później laur przyznany przez izbę ciepłownictwa. Wyróżnienie to stawia golubską spółkę wśród najlepszych w kraju. Zdaniem zarządzającej zakładem Teresy Tyborowskiej nagroda wiąże się z sukcesami ekonomicznymi i technicznymi.

- Firma działa jako samodzielna spółka od 1992 roku, wcześniej wchodziła w skład toruńskiego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej. Od czasu usamodzielnienia, każdego roku przynosi zyski - mówi prezes zarządu Teresa Tyborowska. - Zakład jest wciąż modernizowany i unowocześniany. Na przykład sterowniki montowane w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, są już wymienione na nowe. Działa tu wciąż modernizowany i automatyzowany system ciepłowniczy.

Ciepłownia została oddana do użytku w 1988 roku. Wówczas prezes Tyborowska pełniła funkcję kierownika rejonu eksploatacyjnego. Przez minione osiemnaście lat sporo się zmieniło. Firma przekształciła się w spółkę, która dysponuje majątkiem przekazanym aportem przez samorząd miejski. Jest jednostką zależną, dla której burmistrz Roman Tasarz stanowi zgromadzenie wspólników. Działanie spółki kontroluje rada nadzorcza.PEC jest firmą wyjątkową, gdyż trudno znaleźć w kraju zakłady podobnej wielkości, które przynoszą zyski, gdy cena ciepła jest stała, bo ustalana jest przez Urząd Regulacji Energetyki.

Zyski dysponowane są różnie. Idą na rozwój sieci cieplnej lub inne inwestycje, były też nagrody dla pracowników. Obecnie ciepłownię obsługuje 27 osób. Firma prowadzi również działalność usługową. Głównym odbiorcą ciepła wciąż pozostaje miejscowa Spółdzielnia Mieszkaniowa, jej PEC sprzedaje 70% wytworzonego ciepła. Resztę kupują szpital, parafia, urzędy i sklepy. Przez PEC ogrzewane są też mieszkania z zasobów komunalnych.

- To nowoczesny zakład - mówi prezes Tyborowska. - Dzięki telemetrii mamy możliwość podglądu i wprowadzania korekt w pracę urządzeń z poziomu dyspozytorni ciepłowni. W tym roku nastąpi natomiast połączenie części technologicznej z naszym programem finansowo-księgowym. To rozwiązanie pozwoli na przykład na fakturowanie zużytego ciepła na podstawie zdalnych odczytów liczników zainstalowanych w węzłach cieplnych.

Dzisiaj PEC sprzedaje około 90 000 GJ ciepła rocznie. Rok 2006 ma również zakończyć się kolejnymi modernizacjami i zyskiem.

Fot.

1. Teresa Tyborowska - nagrodę zdobyliśmy w kategorii wiodące przedsiębiorstwo ciepłownicze.

2. W dyspozytorni nad pracą kotłowni czuwa palacz Zbigniew Gapiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska