Przepis na sok z czarnego bzu. Zrób latem, sprawdzi się na jesienne i zimowe przeziębienia. Jak go zrobić?

Strefa Agro
Jak zrobić sok z czarnego bzu?
Jak zrobić sok z czarnego bzu? pixabay.com/krzys16
Sok z owoców czarnego bzu to jeden z produktów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Czarny bez jest polecany na wzmocnienie odporności, działania przeciwzapalnie. To również bogate źródło antyoksydantów. Jak zrobić sok z czarnego bzu? Sprawdź przepis. Taka butelka będzie skarbem na czas jesienno-zimowych przeziębień.

Jak zrobić sok z czarnego bzu? Przepis

Sok z owoców czarnego bzu na Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się od sierpnia 2010 roku. Według tradycyjnej, podkarpackiej receptury najpierw zbierano dojrzałe, czarne jagody bzu, najlepiej we wrześniu. Po oczyszczeniu krótko sparzono gorącą wodą.

W kolejnym kroku owoce należało zgnieść. Robiono to, umieszczając w woreczku lnianym lub zgniatano w specjalnej prasce. Wyciśnięty sok należało dosłodzić. Osłodzony sok należało podgrzać dość mocno i gorący wlewano do uprzednio przygotowanych butelek lub do słoików.

Składniki potrzebne do przygotowania soku z czarnego bzu są zaledwie 3:

  • 1 kg owoców czarnego buz
  • 250 g cukru
  • 0,5 szklanki wody

Owoce przed złożeniem do garnka należy opłukać. Czarny bez lekko rozgniatamy i możemy zalać szklanką wody. Gotujemy przez kwadrans od czasu, gdy woda zacznie wrzeć. Przelewamy przez gęste sito. Do tak uzyskanego płynu dodajemy cukier. Znów doprowadzamy do wrzenia i rozlewamy do butelek. Niektórzy dodają odrobinę soku z cytryny.

Właściwości czarnego bzu - na przeziębienia i nie tylko

Czarny bez to popularna w Polsce roślina, można są spotkać w każdym zakątku kraju. Wiosną jego białe kwiaty pięknie pachną, jesienią krzak częstuje swoimi ciemnymi jagodami.

Soku z owoców czarnego bzu używano powszechnie jako dodatek do herbaty w przypadku przeziębień. W owocach znajdziemy m.in. węglowodany, witaminy z grupy B, witaminę C, karoten i flawonoidy. Uszczelniają naczynia krwionośne i tkanki, a to zapobiega przeziębieniom i chorobom układu krążenia.

Leśnictwo Starogard podaje, że "bez ma szerokie zastosowanie w lecznictwie – kwiaty mają właściwości wykrztuśne, napotne, przeciwgorączkowe, a nawet stosowane zewnętrznie - przeciwzapalne. Owoce natomiast działają m.in. przeciwbólowo, moczopędnie, ale również ze względu na zawartość antocyjanów przeciwutleniająco. Warto więc przygotować syrop z kwiatów, powidełka z owoców, a nawet zapiec kwiaty w cieście naleśnikowym. Lemoniada z użyciem kwiatów bzu z pewnością przyniesie ochłodę w ciepłe dni".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera