Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepis na żurek wielkanocny na zakwasie. Zgodnie z tradycyjną recepturą zawsze wychodzi pyszny

Strefa Agro
Czym byłyby święta wielkanocne bez tradycyjnego żurku! Ta zupa jest podawana od dziesięcioleci. Współcześnie można ją oczywiście kupić w kartonie albo torebce, ale my proponujemy przygotowanie żurku według tego prostego przepisu. Podaj swojej rodzinie i zaproszonym gościom własnoręcznie przygotowaną wielkanocną zupę. Prostemu przepisowi na żurek towarzyszy instrukcja, jak zrobić zakwas.

Spis treści

Zastanawiacie się, czym żurek różni się od białego barszczu? Inna jest baza, czyli zakwas. Ten na żurek robimy z mąki razowej żytniej, a do białego barszczu - z mąki pszennej. Zależnie od regionu Polski żurek jest przygotowywany nieco inaczej.

Składniki potrzebne do zrobienia żurku:

  • 2 szklanki zakwasu
  • 300 g białej kiełbasy
  • 100 g boczku (wędzonego)
  • 1 cebula
  • garstka suszonych grzybów
  • 2 ząbki czosnku
  • liść laurowy (2)
  • ziele angielskie (4-5 ziaren)
  • 2 łyżeczki majeranku
  • sól, pieprz
  • 0,5 szklanki kwaśnej, gęstej śmietany

Przepis na żurek wielkanocny

  1. Na początku decydujemy, co poza zakwasem będzie bazą naszej zupy. Może to być bulion wołowy, wywar na żeberkach albo biała kiełbasa. W tym przepisie podajemy najprostszą wersję, czyli tę niewymagającą gotowania bulionu. Podstawą będzie zatem biała kiełbasa.
  2. Zaczynamy od namoczenia grzybów - zalewamy je niewielką ilością wody (tak, żeby mogły się zanurzyć przyciśnięte łyżką, bo i tak potem wypłyną na wierzch). Zostawiamy grzyby na 2-3 godziny.
  3. Po tym czasie do garnka trafia: kiełbasa, liść laurowy, ziele angielskie, cebula, czosnek, grzyby z wodą, w której się moczyły i 3 szklanki wody. Całość gotujemy na małym ogniu przez ok. 40 minut.
  4. Przecedzamy zupę. Możemy dodać mieszankę przypraw do smaku, boczek pokrojony w kostkę. Doprowadzamy zupę do wrzenia i dolewamy zakwas. Dodajemy pokrojoną w plasterki kiełbasę, majeranek. Gotujemy, po czym zdejmujemy z ognia i mieszamy żurek ze śmietaną.
  5. Podajemy z jajkami ugotowanymi na twardo, pokrojonymi na ćwiartki.
Przepis na żurek wielkanocny na zakwasie. Zgodnie z tradycyjną recepturą zawsze wychodzi pyszny
pixabay.com/moerschy

Jak zrobić zakwas (zakiszony żur)?

To jeszcze prostsze zadanie. Czego potrzebujemy?

  • 10 łyżek maki żytniej razowej
  • kawałek skórki chleba razowego
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 szklanki wody

Mąkę, skórkę i czosnek umieszczamy w dużym słoiku albo kamionkowym garnku. Zalewamy te składniki 2 szklankami przegotowanej, ciepłej wody (nie powinna być gorąca). Zostawiamy roztwór na 4-5 dni. Zakwas powinien być przykryty ściereczką lub gazą, ważne, żeby zakwas powstawał z dostępem powietrza, w ciepłym miejscu. Po tym czasie w kuchni powinniśmy poczuć przyjemny, lekko kwaśny zapach. Jeśli zostawimy zakwas w słoiku lub garnku nieco dłużej, będzie mocniejszy. Dodanie skórki przyspiesza kiśnięcie.

Przepis na żurek wielkanocny na zakwasie. Zgodnie z tradycyjną recepturą zawsze wychodzi pyszny
pixabay.com/Kalasancjusz

Dziś żurek jemy na śniadanie wielkanocne, dawniej towarzyszył Wielkiemu Postowi

"Wstępna środa następuje, Pani matka żur gotuje", mówi polskie przysłowie. Środa wstępna, to Środa Popielcowa. I tu może pojawić się zawahanie - żurek w Środę Popielcową? Ano tak.

Dziś żurek jadamy z kiełbasą i jajkiem, niegdyś najpopularniejszym dodatkiem żuru były ziemniaki okraszone olejem, a gdzieniegdzie śledzie. Tradycje wielkanocne opisuje Grażyna Szelągowska na stronie Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Wyjaśnia, że żur stawał się podstawowym daniem w czasie postu. "Jedzono go na śniadanie, obiad i kolację. Niektórzy nie mogli się doczekać świąt, ponieważ mieli go po prostu dosyć, był symbolem postu. Być może z tego też powodu w folklorze wiejskim utrwaliły się pewne zwyczaje i zachowania obrazujące niechęć do tej potrawy. Kiedy przychodził Wielki Tydzień, a szczególnie Wielki Czwartek, z wielką ulgą urządzano po wsiach „pogrzeb żuru”, opisuje badaczka.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska