Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przerażający scenariusz dla Ziemi. U nas nie za gorąco, ale planeta coraz bardziej się poci

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na razie aura jest dla nas łaskawa, ale ocieplenie klimatu na świecie jest faktem, a będzie coraz goręcej
Na razie aura jest dla nas łaskawa, ale ocieplenie klimatu na świecie jest faktem, a będzie coraz goręcej Andrzej Banas
Przez kolejne 5 lat średnia roczna globalna temperatura prawdopodobnie wzrośnie o co najmniej 1 stopień Celsjusza - prognozuje Światowa Organizacja Meteorologiczna. To zły scenariusz dla Ziemi. Na razie wszak w naszym regionie będziemy się cieszyć ciepłym weekendem.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 - odcinek 21.

To brzmi jak cisza przed burzą - po chłodniejszym i bardziej mokrym niż zwykle lipcu, początek sierpnia przyniesie stabilizację aury i ocieplenie, a to co nastąpi później na razie nas nie martwi. A powinno.

W sobotę Na Kujawach i Pomorzu słupek rtęci podniesie się do 24 kresek w cieniu, w niedzielę do 26-27. Od poniedziałku nów się ochłodzi - do ok. 23 stopni.

Sprawdź koniecznie

- Znów będą przemieszczać się fronty atmosferyczne, dni ciepłe przeplatać z chłodniejszymi, znów pojawią gwałtowne zjawiska, w tym burze, choć te raczej bliżej centralnych rejonów Polski - prognozuje synoptyk Rafał Maszewski, autor strony www.pogodawtoruniu.pl. - Lato nie jest tak ciepłe jak kilka ostatnich, a to za sprawą dominujących zachodnich cyrkulacji powietrza znad Atlantyku. Ocean wpływa stabilizująco na temperaturę w tej części Europy i sprawia, że powietrze jest bardziej wilgotne.

Rafał Maszewski uważa, że po 10 sierpnia wpływ Atlantyku zmniejszy się i do Polski mogą napłynąć z południa gorące masy. I może się okazać, że będą to najcieplejsze dni w tym roku.

Jednak to, co teraz dzieje się w Polsce, czyli raczej łagodne lato, nie oznacza, że jest tak na całym świecie - generalnie jest cieplej, a w Arktyce gwałtownie topnieją lody. We wrześniu może się okazać, że pokrywa lodowa będzie rekordowo mała. Nie są to dobre wieści dla naszej planety.

Przerażające prognozy zmian klimatycznych. Czarne scenariusz...

Czarne prognozy

Jeszcze bardziej niepokojący jest raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) z siedzibą w Genewie - średnia temperatura Ziemi jest już o ponad 1 stopień Celsjusza wyższa niż w okresie przedindustrialnym (według danych z lat 1850-1900). Każdy rok w ostatnim pięcioleciu był najcieplejszym w historii pomiarów. W każdym z najbliższych 5 lat temperatura będzie najprawdopodobniej zawierać się w przedziale od 0,91 do 1,59 stopnia wyższym niż w epoce przedindustrialnej.

- Analiza wskazuje na ogromne wyzwania, jakie trzeba będzie podjąć, aby osiągnąć cele Porozumienia Paryskiego w sprawie zmiany klimatu - powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas. - Przypominam, że założono utrzymanie globalnego wzrostu temperatury w tym stuleciu znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza powyżej poziomów z okresu przedindustrialnego, a nawet zbliżenie się do poziomu 1,5 stopnia.

Pandemia nie powstrzyma katastrofy

Szef WMO dodał, że spowolnienie gospodarcze związane z COVID-19 nie zastąpi systemowych, trwałych i skoordynowanych działań na rzecz klimatu. Ze względu na bardzo długi czas życia dwutlenku węgla w atmosferze, mniejsza emisja w tym roku nie wpłynie na zmniejszenie jego stężenia w atmosferze, które powoduje wzrost globalnej temperatury. Brak przeciwdziałania zmianie klimatu może zagrażać dobrobytowi gatunku ludzkiego i ekosystemom na setki lat.

Więcej czytaj też w serwisie plus.pomorska.pl: W 2050 r. Polska ugotuje się w skwarze. Trzeba ją ratować

Kolejne wnioski

Z raportu WMO płyną też takie wnioski: W latach 2020-2024 prawie wszystkie regiony, z wyjątkiem części oceanów południowych, będą cieplejsze niż w niedalekiej przeszłości; na Północnym Atlantyku mogą występować silniejsze wiatry zachodnie, które będą powodować wzrost liczby burz i sztormów w Europie Zachodniej; regiony wysokich szerokości geograficznych półkuli północnej i Sahel (region wzdłuż południowych obrzeży Sahary) będą bardziej wilgotne, podczas gdy północne i wschodnie części Ameryki Południowej będą bardziej suche; w tym roku Arktyka stanie się prawdopodobnie dwukrotnie cieplejsza niż wyniesie średni globalny wzrost temperatury dla tego okresu.

Polska w kolejnych latach ugotuje się w skwarze. Jest mrożąca krew w żyłach prognoza

Niepokój powinna również budzić prognoza dla obszarów lądowych półkuli północnej (zatem także dla Polski) – w tym roku średnia temperatura może tu być o ponad 0,8 stopnia Celsjusza wyższa od średniej z lat 1981-2010.

Każdego roku w ziemskiej atmosferze spalają się dziesiątki ton kosmicznych skał. Większe obiekty kosmiczne uderzają w powierzchnię Ziemi raz na 100-1000 lat. W bliskim sąsiedztwie Ziemi krąży ponad 19 tys. obiektów. NASA oraz ESA obserwują asteroidy, szczególnie te, które mogą być potencjalnie groźne dla Ziemi. Naukowcy z NASA są pewni - w Ziemię uderzy asteroida. Kiedy to nastąpi? I czy właśnie asteroida spowoduje koniec świata?NASA na bieżąco aktualizuje listę obiektów NEO (Near-Earth Objects). Czy wśród nich jest asteroida, która może doprowadzić do końca świata?Oto najgroźniejsze asteroidy. Zobaczcie na następnych slajdach >>>

Naukowcy są pewni - w Ziemię uderzy asteroida. Czeka nas kon...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska