https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przesądzona jest już zmiana nazw ulic w Grudziądzu

(DD)
Ulica 6 Marca w Grudziądzu będzie nosiła imię Anny Walentynowicz
Ulica 6 Marca w Grudziądzu będzie nosiła imię Anny Walentynowicz Google Street View
Prezydent Grudziądza nie odwoła się od decyzji wojewody zmieniającej nazwy czterech ulic w mieście. A możliwe są zmiany nazw dwóch kolejnych ulic.

- Zapisy ustawy, choć dają nam możliwość odwołania się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, niestety, nie pozwalają mieć nadziei na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Dlatego postanowiłem zastosować się do decyzji wojewody - w opublikowanym we wtorek komunikacie prasowym wyjaśnia prezydent Robert Malinowski.

Wojewoda zastąpił radę miasta

Przypomnijmy: samorząd Grudziądza nie zmienił nazw ulic, więc - na mocy ustawy „dekomunizującej” przestrzeń publiczną - uczynił to wojewoda, wydając zarządzenia zastępcze.

W związku z nimi od 10 lutego ulica 6 Marca nosić będzie imię Anny Walentynowicz, Lucjana Szenwalda na miejscu patrona ulicy zastąpi Czesław Szachnitowski, a Leona Kruczkowskiego gen. Kazimierz Sosnkowski. Ulica Buczka będzie ulicą Gryfa Pomorskiego.

Mieszkańcy ulic, których nazwy zostały zmienione, nie muszą wymieniać swoich dokumentów. Formalności związane ze zmianą nazwy a dotyczące np. zmian w księgach wieczystych, są wolne od opłat. Nowe tabliczki zostaną zamontowane, gdy tylko otrzyma je Zarząd Dróg Miejskich.

Możliwe są jeszcze zmiany nazw dwóch ulic w Grudziądzu: Wyzwolenia oraz Rapackiego. W tej sprawie wojewoda nie podjął jeszcze decyzji. Czeka na opinie IPN-u.

Znamy nowe nazwy ulic "zdekomunizowanych" przez wojewodę w 13. miastach i wsiach regionu

Kim byli nowi patroni ulic?

Czesława Szachnitowskiego grudziądzanom przedstawiać nie trzeba. Był artystą malarzem, nauczycielem rysunku i fizyki w dzisiejszym II LO. W 2005 roku rada miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Grudziądza.

Tablica wskazuje: tutaj urodził się Czesław Szachnitowski, wyjątkowy grudziądzanin [zdjęcia]

Anna Walentynowicz to jedna z legend NSZZ „Solidarność”, działaczka opozycyjna z czasów PRL, współorganizatorka strajku w Stoczni Gdańskiej. Za swoją działalność została osadzona w Zakładzie Karnym w Grudziądzu, w którym przebywała od 26 października 1982 roku do 30 marca 1983 roku. Walentynowicz, wraz z prezydentem Lechem Kaczyński, odsłoniła grudziądzki pomnik „Solidarności.

Anna Walentynowicz była więziona w Grudziądzu. Przypomniała o tym wystawa [zdjęcia]

Gryf Pomorski był konspiracyjną Tajną Organizacją Wojskową, która od połowy 1941 roku do końca marca 1945 roku działała na Pomorzu i w części Prus Wschodnich. Miała charakter ponadpartyjny, wojskowy i katolicki. W Grudziądzu działała samodzielna komenda „Gryfa”.

Gen. Kazimierz Sosnkowski był dowódcą wojskowym i politykiem. W czasie I wojny światowej szefem Sztabu I Brygady Legionów Polskich. W 1917 roku aresztowany wraz z Józefem Piłsudskim, z którym 10 listopada 1918 wrócił do Warszawy. Był ministrem spraw wojskowych. W kampanii wrześniowej dowodził Frontem Południowym. W polskich władzach na uchodźstwie pełnił szereg funkcji, m.in. w latach 1943-44 wodza naczelnego Polskich Sił Zbrojnych.

Śp. Czesław Szachnitowski o Piłsudskim, kawalerii i lotnictwie [zobacz archiwalne wideo]

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek59

"30 października 2016 r. Walentynowicz, wraz z prezydentem Lechem Kaczyński, odsłoniła grudziądzki pomnik „Solidarności". 
 Dwoje ludzi,nieżyjących wówczas już ponad sześć lat,odsłoniło pomnik.To zasługuje nie tylko na upamiętnienie nazwą ulicy,ale na Nobla.

G
Gość

Zrobić numeracje ulic i po kłopocie.

S
Stefan

Wojewoda zmienił nazwy tylko 4 ulic? A przecież ma chłop takie pole do popisu. Jest jeszcze ul. Waryńskiego, ul. M Buczka, ul. Broniewskiego, ul. Okrzei, ul. Kruczkowskiego, ul. Ciołkowskiego (to przecież Rosjanin). Można zmienić Wąską na Szeroką (brzmi dumniej), można zlikwidować albo Toruńską , albo Szosę Toruńską bo się strażakom myli i jadą nie tam, gdzie trzeba, można zastanowić się na ul. Heweliusza bo przecież pochodził niemieckiej,  luterańskiej rodziny (to jak go czcić w Polsce?). Oj ludzie, do czego to dochodzi, że za mieszkańców miasta decyduje ktoś, kto tego miasta nie zna, nic o nim nie wie a to co robi to robi wyłącznie z pobudek politycznych, na siłę, aby tylko udowodnić kto teraz rządzi.

 

G
Gość

Te, były ''userze'' Dworcowa to jest nazwa od DWORCA a nie jakiegoś Anatolija Dworcow.

@hawona - Andriusza (kolejne wcielenie) lecz się.

A
Andriusza

A co z ul. Dworcowa, czyżby zapomniano o tym, że: Anatolij Dworcow - rosyjski polityk, uczestnik rewolucji październikowej, minister w Rosji radzieckiej. Działacz partii bolszewickiej, przewodniczący partii w obwodzie Symbirskim, był jedyna osoba przed która respekt czuł Stalin. Być może dzięki temu nie został zabity w czasie wielkich czystek.

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska