Przesądzona jest już zmiana nazw ulic w Grudziądzu

  Przesądzona jest już zmiana nazw ulic w Grudziądzu

  (DD)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ulica 6 Marca w Grudziądzu będzie nosiła imię Anny Walentynowicz

  Ulica 6 Marca w Grudziądzu będzie nosiła imię Anny Walentynowicz ©Google Street View

  Prezydent Grudziądza nie odwoła się od decyzji wojewody zmieniającej nazwy czterech ulic w mieście. A możliwe są zmiany nazw dwóch kolejnych ulic.
  Ulica 6 Marca w Grudziądzu będzie nosiła imię Anny Walentynowicz

  Ulica 6 Marca w Grudziądzu będzie nosiła imię Anny Walentynowicz ©Google Street View

  - Zapisy ustawy, choć dają nam możliwość odwołania się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, niestety, nie pozwalają mieć nadziei na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Dlatego postanowiłem zastosować się do decyzji wojewody - w opublikowanym we wtorek komunikacie prasowym wyjaśnia prezydent Robert Malinowski.

  Wojewoda zastąpił radę miasta  Przypomnijmy: samorząd Grudziądza nie zmienił nazw ulic, więc - na mocy ustawy „dekomunizującej” przestrzeń publiczną - uczynił to wojewoda, wydając zarządzenia zastępcze.

  W związku z nimi od 10 lutego ulica 6 Marca nosić będzie imię Anny Walentynowicz, Lucjana Szenwalda na miejscu patrona ulicy zastąpi Czesław Szachnitowski, a Leona Kruczkowskiego gen. Kazimierz Sosnkowski. Ulica Buczka będzie ulicą Gryfa Pomorskiego.

  Mieszkańcy ulic, których nazwy zostały zmienione, nie muszą wymieniać swoich dokumentów. Formalności związane ze zmianą nazwy a dotyczące np. zmian w księgach wieczystych, są wolne od opłat. Nowe tabliczki zostaną zamontowane, gdy tylko otrzyma je Zarząd Dróg Miejskich.

  Możliwe są jeszcze zmiany nazw dwóch ulic w Grudziądzu: Wyzwolenia oraz Rapackiego. W tej sprawie wojewoda nie podjął jeszcze decyzji. Czeka na opinie IPN-u.

  Znamy nowe nazwy ulic "zdekomunizowanych" przez wojewodę w 13. miastach i wsiach regionu

  Kim byli nowi patroni ulic?


  Czesława Szachnitowskiego grudziądzanom przedstawiać nie trzeba. Był artystą malarzem, nauczycielem rysunku i fizyki w dzisiejszym II LO. W 2005 roku rada miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Grudziądza.

  Tablica wskazuje: tutaj urodził się Czesław Szachnitowski, wyjątkowy grudziądzanin [zdjęcia]

  Anna Walentynowicz to jedna z legend NSZZ „Solidarność”, działaczka opozycyjna z czasów PRL, współorganizatorka strajku w Stoczni Gdańskiej. Za swoją działalność została osadzona w Zakładzie Karnym w Grudziądzu, w którym przebywała od 26 października 1982 roku do 30 marca 1983 roku. Walentynowicz, wraz z prezydentem Lechem Kaczyński, odsłoniła grudziądzki pomnik „Solidarności.

  Anna Walentynowicz była więziona w Grudziądzu. Przypomniała o tym wystawa [zdjęcia]

  Gryf Pomorski był konspiracyjną Tajną Organizacją Wojskową, która od połowy 1941 roku do końca marca 1945 roku działała na Pomorzu i w części Prus Wschodnich. Miała charakter ponadpartyjny, wojskowy i katolicki. W Grudziądzu działała samodzielna komenda „Gryfa”.

  Gen. Kazimierz Sosnkowski był dowódcą wojskowym i politykiem. W czasie I wojny światowej szefem Sztabu I Brygady Legionów Polskich. W 1917 roku aresztowany wraz z Józefem Piłsudskim, z którym 10 listopada 1918 wrócił do Warszawy. Był ministrem spraw wojskowych. W kampanii wrześniowej dowodził Frontem Południowym. W polskich władzach na uchodźstwie pełnił szereg funkcji, m.in. w latach 1943-44 wodza naczelnego Polskich Sił Zbrojnych.

  Śp. Czesław Szachnitowski o Piłsudskim, kawalerii i lotnictwie [zobacz archiwalne wideo]

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018