EKOLOGIA
  Przesilenie Letnie 2017 - Dziś Pierwszy Dzień Lata i Google...

  Przesilenie Letnie 2017 - Dziś Pierwszy Dzień Lata i Google Doodle

  AGW

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Przesilenie Letnie 2017 - Dziś Pierwszy Dzień Lata i Google Doodle
  1/8
  przejdź do galerii

  ©pixabay.com

  O której zaczyna się lato? Czy to już astronomicznie nowa pora roku? Tak! Dziś mamy pierwszy dzień lata.
  Ostatnie gorące dni pozwoliły już poczuć letnią atmosferę. Od 21 czerwca mamy już lato astronomiczne. Dokładnie o godzinie 6:24 w 2017 roku nastąpiło przesilenie, czyli moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca.

  Mamy najdłuższy dzień w roku. Słońce wschodzi o godzinie 4:14, a zachodzi o 21:00. Zatem długość dnia 21 czerwca wynosi 16 godz. 46 min. Wiecie, że to aż 9 godz. i 4 min więcej od najkrótszego dnia w roku?

  Dzisiejsza noc będzie najkrótszą spośród 365 w ciągu roku. W tradycji ludowej to Noc Kupały, nazywana też nocą świętojańską czy kupalną. Rozumiane jako święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności. W wielu miejscach wraca się do zwyczaju puszczania wianków na wodzie, inni wybierają jeszcze dość nowy w Polsce zwyczaj wypuszczania w niebo lampionów.

  Co z pogodą? Lato przywita nas lekkim ochłodzeniem w porównaniu z kilkoma poprzednimi dniami:


  wideo: x-news/TVN Meteo

  Lato to oczywiście czas wakacji - urlopów, wyjazdów, wypoczynku. Nie dla wszystkich. Aż 40 proc. Polaków nie wyjedzie w tym roku na wakacje. Najczęściej rezygnujemy z wyjazdów z przyczyn finansowych i zdrowotnych – wynika z badania Barometr Providenta. Spore grono Polaków zostanie w domu, ponieważ tam wypoczywa im się najlepiej. Co 20. Polak zrezygnuje z wyjazdu, gdyż nie chce podróżować samotnie.
  ________________________________________
  Jak ma się krajowa branża hotelarska? – Sytuacja w polskim hotelarstwie w dużej mierze cieszy – znaczy to, że nasze społeczeństwo jest coraz zamożniejsze, gospodarka się rozwija i co bardzo ważne – z każdym rokiem mamy więcej gości z zagranicy. To również istotny znak, że pozycja naszego kraju w regionie stale się umacnia. Niestety mamy obawy, podparte konkretnymi danymi, że część hoteli czy pensjonatów może mieć poważne kłopoty z utrzymaniem się na tym bardzo dynamicznym w ostatnich latach rynku – podsumowuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.
  _________________________________________
  Stresujące bywają wyjazdy z dziećmi. Dlatego np. CH Auchan w Bydgoszczy w jedną z czerwcowych sobót zorganizowało akcję „Bezpieczne wakacje”, skierowaną do rodziców i dzieci. Rozdawano bezpłatne opaski-niezgubki dla dzieci, na których znajduje się miejsce na wpisanie numeru telefonu do rodzica lub opiekuna. warto taką opcję wziąć pod uwagę.
  __________________________________________
  Kolejna kwestia - ubezpieczenie. Kiedy zakochujemy albo przydarzy nam się wypadek poza granicami Polski, często wiąże się to z koniecznością przetransportowania osoby poszkodowanej do kraju. - Aby wszystkie koszty, w tym przede wszystkim leczenia i transportu, mogły zostać pokryte, powinniśmy skonsultować z doradcą ubezpieczeniowym przynajmniej kierunek i cel podróży - zwraca uwagę Agnieszka Madziar, ekspert ds. ubezpieczeń podróżnych ERGO Hestii.

  - Te podstawowe parametry pozwolą doradcy ubezpieczeniowemu wstępnie skroić ubezpieczenie na miarę klienta, a przynajmniej zbliżyć sumę ubezpieczenia do wymaganej z uwzględnieniem miejsca, do którego się wybieramy i aktywnościami, które planujemy - mówi Madziar.
  _________________________________________
  Rozpoczynające się dziś lato warto wykorzystać na tzw. ładowanie akumulatorów, zwolnić zazwyczaj szybkie tempo życia i tak zwyczajnie - odpocząć, niezależnie od tego, gdzie chcemy spędzić urlop.

  Źródło: informacje prasowe, infowire

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]