MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przygotują studentów do wejścia na rynek pracy

Rozmowa z Tomaszem Jankowskim, doradcą zawodowym z Biura Karier UMK

- Będziecie realizować projekt, który ma pomóc absolwentom kierunków ścisłych w znalezieniu pracy. Dlaczego nie humanistom? To przecież oni mają większy problem z zatrudnieniem.

- To jest pierwszy projekt, który realizujemy jako Biuro Karier w okresie obecnego „rozdania” środków unijnych - dostaliśmy na niego 1,7 mln zł. Wybraliśmy studentów kierunków ścisłych, bo chcemy skupić się głównie na kompetencjach miękkich. Na tych kierunkach nie są one aż tak podkreślane w programach studiów, przy czym mają duże znacze-nia dla poruszania się na rynku pracy.

- Jakie kompetencje są pożądane?

- To pojęcie, które skupia umiejętności, postawy i wiedzę przydatne w miejscu pracy. Np. kompetencja do delegowania uprawnień. Dziś coraz więcej dużych firm buduje systemy awansów przez kompetencje. Do kluczowych, obok znajomości języków obcych, należą: praca w grupie, formułowanie i realizacja celów czy komunikacyjność.

- Kto będzie mógł skorzystać z pomocy biura?

- W trakcie trzech lat, 2010-2013, szkoleniami obejmiemy 350 chętnych osób z Wydziałów Chemii, Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Matematyki i Informatyki. W projekcie weźmie też udział 100 osób niepełnosprawnych.

- Na czym polega Wasz projekt?

- Jego ideą jest przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy zgodnie z potrzebami pracodawców. Będzie on przebiegał kilkuetapowo. Zaczniemy od badania potrzeb pracodawców w zakresie kompetencji w ramach kierunków ścisłych. Następnie zobaczymy na jakie jest oczekiwanie i przygotujemy personel biura tak, by mógł na nie odpowiedzieć, szkoląc studentów. Będą to: warsztaty, doradztwo i bardzo dokładne analizy posiadanych zasobów przez tych studentów. Zastosujemy nowoczesne narzędzia jak, np. „ocenę zintegrowaną” w środowisku symulującym miejsce pracy. To często element rekrutacji w korporacjach na wyższych stanowiskach. Wybrane osoby mają wykonywać pewne zadania tak, jak gdyby byli członkiem zespołu. Są przy tym obserwowane. Na koniec dostają profesjonalny raport na swój temat, z rekomendacjami, jak spełnią się na danym stanowisku pracy. Dzięki temu określimy deficyty kompetencji, więc poznamy jakie umiejętności powinny rozwinąć. Na koniec studenci otrzymają profesjonalne cykle szkoleń.

ROZMAWIAŁA KAMILA MRÓZ

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska