Psychologowie coraz bardziej potrzebni

Artykuł sponsorowany
Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Dziś już jednak wiemy, że z pewnością dużym wzięciem będą cieszyć się psychologowie – mówią eksperci z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Sukces zawodowy jest zawsze wypadkową wielu czynników. – To nasze osobiste predyspozycje psychologiczne, inteligencja, posiadane zdolności, zainteresowania, hierarchia wartości oraz pewne zmienne środowiskowe takie, jak wychowanie, środowisko rodzinne czy istniejące uwarunkowania historyczne, ekonomiczne, czy kulturowe – tłumaczy Robert Lauks, psycholog z Biura Karier WSG w Bydgoszczy.

Nie bez znaczenia są nasze decyzje, w tym te najważniejsze edukacyjne. Wiedząc jakie zawodowy w przyszłości będą popularne i mając dobre rozeznanie we własnym potencjale możemy podjąć trafną decyzję. - Jeśli miałbym wskazać grupę branż, w których prognozowany jest rozwój nowych zawodów z pewnością wskazałbym wszystkie kierunki około medyczne: szczególnie fizjoterapia, dietetyka, geriatria – wylicza Lauks. - Analogicznie w najbliższych latach będzie rosło zapotrzebowanie na wykwalifikowane pielęgniarki. Prognozowany wzrost zapotrzebowania na specjalistów w tej dziedzinie wynika z tendencji demograficznych i starzenia się społeczeństw.

Potrzebne dobre zaplecze

Dobrze żeby studenci w trakcie studiów mieli dostęp do odpowiedniej infrastruktury i miejsca realizacji faktycznego wsparcia i pacjentów.

Jako dobrą praktykę z mojej macierzystej uczelni warto wskazać działające na terenie kampusu Akademickie Centrum Medyczne, oferujące świadczenia z zakresu rehabilitacji medycznej. Ale także Centrum Fitness i Dietetyki "Rewital” czy Dzienny Dom Pobytu – mówi psycholog z biura karier WSG Bydgoszcz.

Z wielu badań wynika, że ok. 90 proc. studentów psychologii chciałoby pracować w zawodzie psychologa, podczas gdy pracę w zawodzie wykonuje średnio sześciu absolwentów na dziesięciu kończących ten kierunek.

Zapotrzebowanie na psychologów rośnie i będzie rosło. Potrzeba będzie szczególnie tych psychologów sprawnie posługujących się językiem obcym. Mogą oni znaleźć dobrze płatną pracę nie tylko jako klasyczni psycholodzy w instytucjach, czy poradniach, ale jako trenerzy, czy specjaliści w działach HR przedsiębiorstw. - Kluczowy dla przyszłych psychologów jest wybór odpowiedniej specjalności oraz zdobywanie w trakcie studiów praktyki zawodowej i budowanie sieci kontaktów. Można to osiągnąć np. poprzez wolontariat, czy partycypację w różnego rodzaju inicjatywach z uczelni – tłumaczy Robert Lauks.

Psychologia – co to znaczy w praktyce?

- Pewnego razu, czekając u fryzjera, przysłuchiwałam się rozmowie pań, które doradzały sobie, jak układać pieska, by nie obszczekiwał sąsiadów – opowiada Agnieszka Suchecka-Maklakiewicz, psycholog z wieloletnim doświadczeniem i wykładowca WSG w Bydgoszczy. – Przykładów z życia i odwoływania się do wychowywania dzieci, męża, teściowej było całe mnóstwo – wiadomo, w końcu doświadczenie życiowe każdy ma przebogate i swoje na wszystko sposoby. Rozmowa była dynamiczna i absorbująca rozmówców oraz słuchaczy, takich jak ja. Nagle zadzwonił telefon, odebrała go fryzjerka i przedstawiła się: „Studio fryzur, słucham?”. Mistrzyni grzebienia szybko załatwiła sprawę kolejnej wizyty i zakończyła rozmowę. Kolega fryzjer ze zdziwioną miną zapytał: „Dlaczego nie zaczęłaś rozmowy od: psycholog włosów, słucham?”. Ogarnęło mnie wówczas zaskoczenie. Ale nic dziwnego – pomyślałam po chwili – teraz każda dziedzina życia ma swojego specjalistę od wyjaśniania przyczyn rozmaitych sytuacji oraz wpływania na proces zmiany.

Psychologia jest dziś potrzebna w różnych dziedzinach życia.

W gazetach i Internecie łatwo znajdziemy wywiad z psychologiem lotnictwa czy transportu, który wyjaśni nam przyczyny wypadku. Natkniemy się na porady psychologa interwencji kryzysowej, mówiącego jak wspomagać zrozpaczonych poszkodowanych. Jadąc ulicami miasta zauważymy reklamę zoopsychologa behawiorystę, który pomoże nam zrozumieć potrzeby czworonożnego pupila. W przedsiębiorstwie spotkamy specjalistę od psychologii biznesu, czuwającego, by pracodawca właściwie lokował swoje zasoby i nakłady. Nad chorym na nowotwór członkiem rodziny pochyli się psychoonkolog, fachowo okazujący wsparcie choremu i jego bliskim. Gdy nie będziemy mogli schudnąć, udamy się do psychodietetyka, a gdy się zestarzejemy, pomoże nam psychogerontolog, który będzie wiedział, jak obłaskawić procesy otępienne itd.

Posiadanie wiedzy psychologicznej może się okazać bardzo przydatne w zaskakująco wielu sytuacjach i momentach życia. Dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej w określonych warunkach? Dlaczego odwracamy głowę na ledwo słyszalne wymienienie naszego imienia lub nazwiska w tłumie (efekt cocktail party)? Dlaczego mamy poczucie znajomości obiektu zupełnie nam obcego? Dlaczego na dzieci lepiej zadziała komunikat podkreślający, co można zrobić, niż ten mówiący o zakazach i zagrożeniach?

Psychologia w praktyce, czyli Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

Właśnie z myślą o coraz większym zapotrzebowaniu na fachową wiedzę psychologiczną, powstała oferta Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, która posiada szeroki wachlarz instytucji świadczących usługi społeczne.

Są to m.in.:

  • Żłobek, gdzie z usług korzystają dzieci, które ukończyły 20. tydzień życia i ich rodzice)
  • Przedszkole
  • Poradnia psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci
  • Młodzieżowy dom kultury
  • Sieć dziennych domów pobytu dla osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych i seniorów
  • Akademickie Centrum Medyczne oraz Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Rewital

Wszędzie tam wykorzystywana jest wiedza i doświadczenie zawodowe psychologów – reprezentujących rozmaite specjalności, od psychologii rozwojowej po psychologię sportu. Psychologowie są również wykładowcami Wyższej Szkoły Gospodarki, uzupełniając wiedzą psychologiczną programy nauczania rozmaitych kierunków wykładanych na uczelni.

Dodaj ogłoszenie