MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radny PiS: "Remont parkingu przy targowisku w Grudziądzu uśmierci handel". Czy sprzedawcy mogą liczyć na rekompensaty? Zobacz zdjęcia

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Trwa remont parkingu przy targowisku przy ul. Sienkiewicza w Grudziądzu
Trwa remont parkingu przy targowisku przy ul. Sienkiewicza w Grudziądzu Aleksandra Pasis
"Walczący o byt sprzedawcy ponoszą bardzo duże utraty zysku ze sprzedaży z powodu ograniczenia ruchu kupujących na skutek braku miejsc do parkowania" - czytamy w interpelacji radnego Krzysztofa Kosińskiego z PiS. Domaga się on rekompensaty dla handlujących.

Remont parkingu przy ul. Sienkiewicza przy targowisku miejskim trwa już kilka miesięcy. To głównie tam zatrzymywały się osoby zaopatrujące się na rynku w dni targowe. Przez modernizację tego placu zdecydowana większość miejsc parkingowych jest niedostępna.

Sprawą zainteresował się radny PiS Krzysztof Kosiński, który złożył interpelację. Czytamy w niej m.in. "Wykonywane prace przebudowy placu parkingowego rodzą niepokój u handlowców. Zajęcie prawie całego terenu spowodowało ubytek odwiedzających targowisko na dużą skalę. Opłaty u administratora niestety pozostały bez zmian i są dość wysokie. (...) a przychody ze sprzedaży są już symboliczne."

"Dziwny tryb prac. Robotników brak"

Radny Kosiński zaznacza, że sprzedawcy sygnalizują że prace przy modernizacji parkingu są realizowane w "dziwnym trybie", a konkretnie że są dni gdzie nie widać robotników, albo jest ich niewielu. "W takim tempie, przy tak skąpym ruchu i wysokich opłatach, wielu handlowców nie przetrwa, bo remont będzie trwał bardzo długo i uśmierci handel" - dodaje w interpelacji radny PiS.

Krzysztof Kosiński domagał się konkretnego określenia terminu zakończenia remontu, a także okresowych rekompensat z budżetu miasta na pokrycie opłat targowych dla sprzedawców, do czasu zakończenia miejskiej inwestycji.

Tak postępują prace przy remoncie parkingu przy Sienkiewicza w Grudziądzu

Jak się dowiadujemy, wykonawca ma 22 miesiące (przyp. red. liczone od podpisania umowy, a to nastąpiło 9 lutego 2023.) na wykonanie modernizacji. W odpowiedzi na interpelację, prezydent Maciej Glamowski podkreśla że prace przebiegają prawidłowo.

"Pojedyncze, bądź też kilkudniowe przestoje wynikać mogą z reżimu technologicznego wykonania nawierzchni z betonu oraz ław i oporów betonowych" - informuje w odpowiedzi prezydent Grudziądza.

Teren objęty ochroną konserwatorską. Działa też IPN

Ponadto jak zaznacza Maciej Glamowski, teren inwestycji jest objęty strefą ochrony Kujawsko - Pomorskiego Konserwatora Zabytków, a ten zlecił wykonanie prac archeologicznych w trakcie robót ziemnych. Przestoje mogą też wynikać właśnie z tych prac i sporządzania dokumentacji. Nadto są też prowadzone na tymże placu dodatkowe badania archeologiczne w ramach uzgodnień z Instytutem Pamięci Narodowej - Biurem Poszukiwań i Identyfikacji, a związane z poszukiwaniem miejsc spoczynku osób, które straciły życie wskutek walki z narzuconym reżimem totalitarnym lub czystek etnicznych w okresie od listopada 1917 roku do lipca 1991.

Jeśli chodzi o ewentualne rekompensaty dla handlujących, to prezydent nie pozostawia złudzeń: nie będzie ich. Dlaczego? Raz: nie zarezerwowano na ten cel środków w budżecie, a dwa: teren targowiska nie należy do miasta. - Nie ma możliwości prawnych na wprowadzenie rekompensat wpływających bezpośrednio do handlujących - prezydent Glamowski wyjaśnia w odpowiedzi na interpelację radnego Kosińskiego.

Prezydent też wskazuje, że dojazd do targowiska jest możliwy od strony ul. Kosynierów Gdyńskich.

Warto to wiedzieć:

Urzędnicy liczą, że prace zakończą się szybciej...

Parking na swój koszt remontuje firma Indigo obsługująca Strefę Płatnego Parkowania w Grudziądzu. Po remoncie, na parkingu przy ul. Sienkiewicza nie powinno już być problemów z odpływem deszczówki, zaplanowano tutaj więcej zieleni, a miejsca parkingowe będą szersze niż dotychczas. Na parkingu powstać mają także boksy do parkowania rowerów.

Zgodnie z szacunkami urzędników, prace być może zakończą się szybciej, jeszcze przed wakacjami. Firmie Indigo też na tym powinno zależeć, ponieważ wyłączenie części miejsc postojowych, oznacza brak możliwości zarabiania na nich.

od 7 lat
Wideo

Politycy wspominają swoje mamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska