Regionalna Izba Obrachunkowa zbadała gospodarkę finansową...

  Regionalna Izba Obrachunkowa zbadała gospodarkę finansową Bydgoszczy

  (my)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W wystąpieniu pokontrolnym, do którego dotarliśmy, RIO wypunktowała szereg nieprawidłowości.

  W wystąpieniu pokontrolnym, do którego dotarliśmy, RIO wypunktowała szereg nieprawidłowości. ©sxc.hu

  W wystąpieniu pokontrolnym, do którego dotarliśmy, RIO wypunktowała szereg nieprawidłowości. Chodzi m.in. o nierzetelne sporządzanie sprawozdań budżetowych, które były niezgodne z danymi w dokumentacji podatkowej.
  W wystąpieniu pokontrolnym, do którego dotarliśmy, RIO wypunktowała szereg nieprawidłowości.

  W wystąpieniu pokontrolnym, do którego dotarliśmy, RIO wypunktowała szereg nieprawidłowości. ©sxc.hu

  To nie wszystko, bo na liście są 22 zalecenia dla urzędników, którzy np. umarzali odsetki od zaległości podatkowych bez zebrania odpowiedniego materiału dowodowego. Nieprawidłowo wyłączyli z łącznej kwoty długu miasta kredyty na ponad 10 milionów złotych itd. Są też uchybienia organizacyjne, choćby określenie w statucie miasta nieprawidłowej podstawy zatrudnienia sekretarza (powołania) oraz dyrektorów, ich zastępców i kierujących równorzędnymi komórkami (mianowania).

  Przeczytaj także:Para mieszana: przemysł i nauka. Uda się?

  Błędów jest sporo, ale Piotr Tomaszewski, skarbnik miasta, uspokaja. - Cieszę się, że kontrola została przeprowadzona, bo pokazuje, co i gdzie trzeba poprawić. Wystąpienie pokontrolne z 2009 roku zawiera 31 zaleceń. Czytając ten raport można wyróżnić trzy rodzaje błędów: usterki techniczne, powstałe na skutek złego obiegu dokumentów i najpoważniejsze - błędy merytoryczne - wylicza skarbnik. - Trzeba dodać, że w momencie przeprowadzania kontroli byliśmy przed reorganizacją pionu finansowego i wdrożeniem systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Urzędnicy znacznie więcej, niż w trakcie kontroli wiedzą także o pomocy publicznej. Prezydent oczekuje, że wyeliminujemy błędy. Natychmiast przystępujemy do pracy - podkreśla Tomaszewski.

  Rafał Bruski nie ukrywa swojego niezadowolenia.

  Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

  - Dla prezydenta wynik kontroli jest mocno niesatysfakcjonujący. Poprosił skarbnika o wyznaczenie osób, które za ten stan rzeczy odpowiadają oraz wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Prezydent przyjrzy się osobiście każdemu przypadkowi uchybień. Oznacza to także zwiększenie kontroli wewnętrznej i kontroli zaradczej, która nie wychwyciła wskazanych w protokole przypadków - mówi Piotr Kurek, rzecznik Ratusza.

  Wiadomości z Bydgoszczy


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Smaki Pomorza i Kujaw

  Wiadomości z Bydgoszczy