Rejestracja firmy. Jak to zrobić? Poradnik

Redakcja
Rejestracja firmy. Jak to zrobić? PoradnikAnna Hugiel-Lazarowicz, ekspert prawa podatkowego
Rejestracja firmy. Jak to zrobić? PoradnikAnna Hugiel-Lazarowicz, ekspert prawa podatkowego wfirma.pl
Rozmowa z Anną Hugiel-Lazarowicz, ekspertem prawa podatkowego na temat rejestrowania działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) .

Jaki jest pierwszy krok do założenia własnej działalności gospodarczej?

Każdy przedsiębiorca planujący rozpocząć prowadzenie firmy powinien uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dzięki zmianom wprowadzonym na początku tego roku jest to pierwszy i zarazem ostatni krok do otwarcia swojej firmy. Formularz CEIDG-1, czyli wniosek o wpis do ewidencji możemy złożyć na dwa sposoby.

Pierwszy – wygodniejszy - to wypełnienie za pośrednictwem Internetu formularza elektronicznego w dowolnej gminie na terenie Polski. Drugi – tradycyjny - to złożenie osobiście pisemnego wniosku w gminie lub za pośrednictwem poczty. W przypadku korzystania z listu poleconego podpis wnioskodawcy musi być poświadczony przez notariusza. Jest to koszt ok. 20 złotych.

Jeśli zdecydujemy się na wypełnienie wniosku w sieci, gdzie możemy znaleźć elektroniczną wersję formularza CEIDG-1?

Dokument możemy wypełnić i złożyć za pośrednictwem strony www.ceidg.gov.pl. Aby nasz wniosek był ważny, powinniśmy potwierdzić go podpisem elektronicznym lub bezpłatnym, zaufanym profilem ePUAP. Formularz ten możemy również opatrzyć podpisem osobistym (przy zasadach podobnych jak przy dowodach osobistych).

Wnioskodawca otrzyma na swój adres poczty elektronicznej potwierdzenie złożenia dokumentu przez system teleinformatyczny CEIDG. Jeśli pojawią się błędy albo będzie brakować niektórych informacji, system poinformuje nas o tym drogą mailową.

Czym różni się podpis elektroniczny od ePUAP, i który sposób jest korzystniejszy dla początkującego przedsiębiorcy?

Podpis elektroniczny to kompletny zbiór naszych danych, który służy do identyfikacji jego właściciela. Jest on zabezpieczony kluczem przed nieautoryzowanym użyciem lub zmianą treści.

ePUAP natomiast to zaufany profil elektronicznej platformy usług administracji publicznej, który zawiera informacje identyfikujące właściciela konta. Ponadto w tym przypadku profil użytkownika powinien zostać potwierdzony przez jeden z uprawnionych organów publicznych, np. ZUS. Takie potwierdzenie jest bezpłatne. Wybór należy do przedsiębiorcy.

Zobacz: Co podcina skrzydła startującym przedsiębiorcom

Przed wprowadzeniem obecnych zmian, przyszły właściciel firmy musiał odwiedzić kilka urzędów i złożyć dużą liczbę wniosków. Jak teraz wygląda droga pozyskiwania wszystkich, potrzebnych dokumentów?

Obecnie dzięki wypełnieniu formularza CEIDG-1 pomijamy wiele przystanków, które wcześniej były niezbędne do otwarcia własnej działalności. Nasza firma automatycznie zostaje zgłoszona do krajowego rejestru rządowego podmiotów gospodarki narodowej, dzięki czemu otrzymuje numer REGON. Ponadto w tym samym czasie naczelnik urzędu skarbowego dostaje aktualizację lub wniosek o przyznanie NIP.

Już na etapie wypełniania CEIDG-1 przedsiębiorca decyduje się na konkretną formę opodatkowania od osób fizycznych. Nie musi składać w ZUS-ie zgłoszenia o podatniku składek, ponieważ te informacje znajdują się również w tym jednym dokumencie. Na wniosku do ewidencji działalności gospodarczej można także aktualizować takie dane jak zmiana adresu lub nazwiska przedsiębiorcy.

Na co powinniśmy uważać wypełniając formularz CEIDG-1?

Dokument ten jest czytelny i przygotowany dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. Warto jednak dwa razy sprawdzić, czy posiadamy przy sobie wszystkie potrzebne do jego wypełnienia dane. Ponadto dokładnie uzupełnijmy oświadczenia i zgłoszenia do urzędu skarbowego, ZUS, GUS i KRUS.

Jeśli kilka lat wcześniej byliśmy właścicielami działalności gospodarczej, istniejemy już w ewidencji, dlatego nie jest nam potrzebne ponowne wypełnianie formularza, wystarczy jedynie aktualizować dane.

Nasz wniosek będzie nieważny, jeśli dotyczy rozpoczęcia działalności nieobjętej przepisami ustawy, np. działalności wytwórczej w rolnictwie, wynajmowanych przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych. Jeśli pojawią się błędy, na ponowne złożenie wniosku mamy 7 dni roboczych. Gdy nie dotrzymamy tego terminu wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.

Jakie inne zmiany zostały wprowadzone w tym roku?

Od dnia 1 stycznia 2012 roku przedsiębiorca ma prawo do ustalenia zakresu pełnomocnictwa i wpisanie swojego pełnomocnika w CEIDG. Jednak sam wpis pełnomocnika do ewidencji nie oznacza automatycznego ustanowienia pełnomocnictwa.

Wniosek powinien zawierać szczegółowe informacje dotyczące tej osoby oraz zakres spraw do jakich będzie upoważniony. Ponadto pamiętajmy o określeniu rodzaju udzielonego pełnomocnictwa, czy jest ono ogólne, czy szczególne. Przyznanie go obarczone jest opłatą w wysokości 17 zł.

Czy Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej może posłużyć nam jako swoista baza danych o innych przedsiębiorcach?

Jak najbardziej. Jeśli już będziemy prowadzić własny biznes w CEIDG, możemy sprawdzić potencjalnego kontrahenta biznesowego. Dowiemy się np., czy ma on prawo do funkcjonowania w obrocie gospodarczym, czy nie utracił lub ma ograniczoną zdolność prawną, czy jego firma nie jest w stanie upadłości i jaka jest sytuacja finansowa firmy.

Anna Hugiel-Lazarowicz jest ekspertem prawa podatkowego w wfirma.pl

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Materiał oryginalny: Rejestracja firmy. Jak to zrobić? Poradnik - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kos

Więcej treści, pottrzebne, dla zrozumienia

w
wolce

konstrukcja, systemu niepozwala, na szypką dynamikę wzroztu czym wolniej tym lepiej zakładając indywidualność i wiekoość

A
Adamus

Dokładnie tak jest ale trzeba brać pod uwagę rozbieżności, i utrudnione implikacje, w nanym segmencie

M
Monster

też tak myślę,ale będzie zawsze skomplikowane

k
kikut

mam takie prawo, w naszej rzeczywistości

M
MOn

dlaczego się zgadzasz

t
tyg

Zgadzam się

B
BIURO GK Pszczyna

Biuro Rachunkowe GK Pszczyna ul.Wesola 21

r
redfox

Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji :) "Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych" ciekawe..

m
marwel

wedlug mnie podpis elektroniczny Warszawa ulatwia wiele roznych spraw. Lepiej jest wyslac pismo elektronicznie niz stac w kolejkach. Czy nawet przy rozliczaniu z zusem - tez jest latwiej. No i nie jest to droga zachcianka

P
Probe OutpostTwentyFour

aaaaa

O
Olka

Moja siostra otworzyła małą budke z zapiekankami na uboczu miasta. Ta cała biurokracja zajęła sporo czasu, na szczęście była na to przygotowana. Założenie biznesu, nawet takiego niewielkiego, wiąże się z załatwieniem wielu pozwoleń, więc nie wystarczył sam wniosek o wpis do CEIDG. Z tego co wiem to bardzo pomógł jej e-harmonogram.pl, tam po odpowiedzeniu na kilka pytań zwiazanych ze swoją przyszłą inwestycją otrzymała wszystkie infrormację jak krok po kroku  założyć małą gastronomię:)

Dodaj ogłoszenie