Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w parku

Tekst i fot. DOMINIK FIJAŁKOWSKI
Miasto zamierza "wpompować" w ciągu kilku  najbliższych lat w Park Zdrojowy 28 mln złotych.  Sześćdziesiąt procent tej kwoty, to pieniądze z  Unii Europejskiej.
Miasto zamierza "wpompować" w ciągu kilku najbliższych lat w Park Zdrojowy 28 mln złotych. Sześćdziesiąt procent tej kwoty, to pieniądze z Unii Europejskiej. Fot. DOMINIK FIJAŁKOWSKI
- Tak potężnego zakresu prac, jakie zamierzamy przeprowadzić w Solankach nie było w tym miejscu od powstania uzdrowiska...

...- zapewnia Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Miasto zamierza "wpompować" w ciągu kilku najbliższych lat w Park Zdrojowy 28 mln złotych. Sześćdziesiąt procent tej kwoty, to pieniądze z Unii Europejskiej. Po zakończeniu inwestycji Solanki będą większe, a wzdłuż głównego traktu przypominać mają park sprzed 130 lat. Ponadto stać będzie tam hotel SPA, pijalnia wód z palmiarnią, a na zapleczu parku tryskać będą wody geotermalne, którymi wypełniony zostanie całoroczny odkryty basen.

Dodatkowe hektary

- Architekci krajobrazu przygotowują już projekt nowej części Solanek - mówi Brejza. Miasto zamierza w tym celu pozyskać dziesięciohektarowy teren pomiędzy Solankami a Rąbinkiem. Ziemia jest własnością skarbu państwa. Gotowy jest już natomiast projekt ogrodów papieskich, których utworzenie proponowała Młodzieżowa Rada Miejska. Powstaną na terenie po mini zoo. - Będą one wzorowane na ogrodach watykańskich i tych w Castel Gandolfo - opowiada Aleksandra Dolińska-Hopcia, naczelnik wydziału inwestycyjnego ratusza.

Dla kuracjuszy i mieszkańców zaadaptowany zostanie też tzw. małpi gaj, czyli teren pomiędzy tężniami a szynami kolejowymi. Będą wytyczone tam alejki oraz polany. Ma to być typowo rekreacyjne miejsce przeznaczone do opalania się i urządzania rodzinnych pikników. Miasto szacuje, że po zagospodarowaniu wszystkich terenów obszar Parku Zdrojowego zwiększy się prawie dwa razy.

Jak za dawnych lat

Wiosną rozpocznie się rewitalizacja głównego traktu Solanek, od pawia do mostku. Najwięcej zmian zajdzie w centrum parku. Lokalizację zmieni fontanna, przez co powiększy się plac przed muszlą koncertową. Przywrócony zostanie też dawny przebieg alejek parkowych i sposób układania dywanów z kwiatów.

Pijalnia i hotel

Inowrocławskie uzdrowisko będzie mieć wreszcie dużą pijalnię wód mineralnych. Budynek stanie w pobliżu ogrodów papieskich. - Będzie tam także palmiarnia, restauracja i ekspozycja archeologiczna - opowiada prezydent.

W pobliżu pijalni stanąć ma z kolei czterogwiazdkowy hotel. Nie będzie on jednak miejską inwestycją, tylko prywatnym przedsięwzięciem. Będzie to obiekt SPA, w którym wykonywane będą też zabiegi typowo uzdrowiskowe.

W poszukiwaniu wód

Wiele wskazuje na to, że Inowrocław, tak jak inne polskie uzdrowiska będzie mieć swoje wody mineralne. - Chcemy uruchomić stare studnie znajdujące się w pobliżu szpitala przy ulicy Poznańskiej i czerpać tam wodę z trzeciorzędu i czwartorzędu. Ponieważ miejsce to jest oddalone od Solanek, wody nie będziemy transportować do uzdrowiska rurociągiem, tylko butelkować na miejscu - przedstawia plan pani naczelnik.

Wody mineralne będą wydobywane także w Parku Zdrojowym. Miasto wystąpiło do ministra środowiska o koncesję na ich poszukiwanie, a także na poszukiwanie wód geotermalnych. Analizy wykonane przez naukowców dowodzą, że takie wody pod Inowrocławiem są. Jeśli odwierty to potwierdzą, wody mineralne trafiać będą wprost do nowej pijalni, zaś te ciepłe wypełnią nieckę basenu przy hotelu "Park" w Solankach. Dzięki nim obiekt, mimo że odkryty, czynny będzie przez cały rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska