MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy nie chcą jałmużny

(l.t.)
Sadownicy wciąż szacują straty po wiosennych przymrozkach.

Na wczorajszym spotkaniu sadowników z przedstawicielami Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego rolnicy zaproponowali, by zapomogi wypłacać tylko właścicielom mniejszych gospodarstw.

Piotr Całbecki, marszałek województwa chciał się dowiedzieć, jakiej pomocy oczekują sadownicy, którzy tej wiosny ponieśli spore straty. Zaprosił ich więc do toruńskiego urzędu.

Gospodarze byli mu za to wdzięczni, choć wiedzieli, że pomoc marszałka może ograniczyć się do przesłania ich uwag do resortu rolnictwa i do parlamentarzystów. - Rząd będzie próbował uciec od tego problemu, a nam nie chodzi o jałmużnę - powiedział Jacek Grochowalski, prezes oddziału Związku Sadowników RP, z siedzibą w Świedziebni. - Proponowane przez rząd jednorazowe zasiłki pomogą właścicielom niewielkich sadów, ale nie dużym sadownikom. Nie ma sensu rozdawać je wszystkim poszkodowanym. Bardziej potrzebne są niskooprocentowane kredyty klęskowe, których spłata byłaby rozłożona na co najmniej pięć lat oraz karencja w spłacie poprzednich zobowiązań.

Oszacują straty
Lada dzień rozpocznie się szacowanie strat w gminach: Boniewo, Koneck, Golub-Dobrzyń, Książki, Świecie, Sicienko, Dobrcz, Bukowiec, Koronowo, Lubraniec, Bytoń, Rogóźno i Chełmno. 10 gmin czeka na powołanie komisji.

Zdaniem sadowników mogą być problemy z szacowaniem strat, ponieważ skutki przymrozków staną się widoczne w niektórych sadach (np. jabłoniowych) dopiero za kilka tygodni.

Tymczasem przymrozki zniszczyły także uprawy rzepaku, jęczmienia jarego, warzyw i wielu rolników chce, by szacowanie szkód rozpoczęło się jak najszybciej, bo czekają na kredyty. Do wczoraj 23 gminy wystąpiły do wojewody o powołanie komisji, które wycenią straty, 13 komisji niebawem może rozpocząć pracę. - Tym razem przy wyliczaniu strat będzie brany pod uwagę utracony dochód, a nie - jak dotąd - poniesione koszty produkcji - twierdzi Domicela Duszka z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska