Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy protestowali w regionie. Na drodze kilkadziesiąt ciągników [wideo]

Oprac. AGW
Protest rolników na trasie Gostycyn - Mąkowarsko - Sępólno Krajeńskie
Protest rolników na trasie Gostycyn - Mąkowarsko - Sępólno Krajeńskie Marcin Misiak
Utrudnień należało spodziewać się w środę (20 lutego) na terenie powiatów sępoleńskiego, tucholskiego i bydgoskiego. Na których trasach odbywał się powolny przejazd rolników?

Rolnicy zaplanowali i przeprowadzili protest w środę 20 lutego 2019. Gdzie można było ich spotkać?

- Od godziny 10.00 do godziny 16.00 na drodze wojewódzkiej 240 na odcinku Gostycyn-Mąkowarsko oraz na drodze krajowej nr 25 relacji Mąkowarsko-Sępólno Krajeńskie oraz Sępólno Krajeńskie całe miasto, będą występowały utrudnienia w ruchu drogowym w związku z protestem rolniczym - uprzedzał Mateusz Sass, przedstawiciel komitetu protestacyjnego rolników w piśmie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy

Kilkadziesiąt ciągników rolniczych prowadzonych przez gospodarzy niezadowolonych z rynkowej sytuacji pojawiło się 20 lutego na drogach regionu. Byli to rolnicy przede wszystkim z powiatów sępoleńskiego, tucholskiego i bydgoskiego. Więcej o proteście: Rolnicy protestowali w regionie. Na drodze kilkadziesiąt ciągników

Protest rolników na trasie Gostycyn - Mąkowarsko - Sępólno K...

Po wskazanych trasach przemieszczały się ciągniki rolnicze, niektóre z przyczepami lub beczkowozami. Prędkość przejeżdżającej kolumny wynosiła od 5 do 10 km/h.

- Zainteresowanie jest bardzo duże, rolników z różnych powiatów - mówił nam tuż przed rozpoczęciem Matuszu Sass, rolnik z gminy Gostycyn. Gospodarze ruszyli o godzinie 10:00 z okolic wiaduktu przy ul. Bydgoskiej w Gostycynie, zbierali się tu od 9:30. Przejazd wyznaczyli przez Obodowo, Olszewkę do Niechorza, a następnie do Mąkowarska. Po drodze dołączali kolejni rolnicy, przedstawiciel komitetu protestacyjnego spodziewał się od 50 do 100 ciągników.

Dlaczego rolnicy protestują?

- W połowie stycznia była pokojowa pikieta przed urzędem w Tucholi, przekazaliśmy postulaty. Zapraszaliśmy ministra do Sępólna Krajeńskiego - wspomina Mateusz Sass. Rolnicy mieli też zgłaszać chęć rozmowy z wojewodą. - Nikt nie chce rozmawiać, a rolnicy są w desperacji, mają coraz większe kłopoty finansowe.

Problemy dotykają nas bardzo mocno. Od 2015 roku postulaty nie zmieniły się.

Na liście bolączek jest trzoda, nie tylko jej ceny, ale też bezskuteczna walka z ASF. Rolnik wskazuje również na ostatnią aferę z wołowiną, co odbiło się na producentach bydła oraz na przyjazd kontyngentu zbóż i rzepaku, który miał obniżyć ceny skupów.

Protest organizują niezrzeszeni rolnicy, założyli 2 komitety protestacyjne - w powiatach sępoleńskim i tucholskim.

wideo: Marcin Misiak

20 lutego w Warszawie inauguruje działanie Porozumienie Rolnicze. Czy gospodarz z okolic Gostycyna widzi tu szanse na poprawę sytuacji? Podchodzi z rezerwą. - Mam złe doświadczenia. Zgłaszaliśmy problemy izbom rolniczym czy stowarzyszeniom, ale to zostało na dole - stwierdza Mateusz Sass.

"Protest będzie odbywał się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.(Zachowanie bezpiecznej odległości między ciągnikami w ruchu)".

W stolicy odbył się protest rolników pod nazwą "Oblężenie Warszawy 2019". Na miejscu było nawet kilka tysięcy osób, podaje jeden z uczestników.

Protest rolników w Warszawie 6.02.2019. Pod Pałacem Prezyden...

_______________
Agro Pomorska odcinek 50, premiera 13.02.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska