Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie pokolenie analfabetów! Ministerstwo chce mniej lekcji polskiego w szkołach

Roman Kijanka
- Czego można spodziewać się po uczniu zasadniczej szkoły zawodowej, skoro w trzeciej klasie ma jedną godzinę j. polskiego, a powinien mieć przynajmniej trzy - Krystyna Zabawa z Zespołu Szkół Zawodowych w Radymnie próbuje tłumaczyć zubożenie języka wśród młodzieży.
- Czego można spodziewać się po uczniu zasadniczej szkoły zawodowej, skoro w trzeciej klasie ma jedną godzinę j. polskiego, a powinien mieć przynajmniej trzy - Krystyna Zabawa z Zespołu Szkół Zawodowych w Radymnie próbuje tłumaczyć zubożenie języka wśród młodzieży. Fot. ROMAN KIJANKA
- Coraz częściej spotykam uczniów, którzy od podstawówki nie przeczytali ani jednej książki - mówi Krystyna Zabawa, polonistka z Zespołu Szkół Zawodowych w Radymnie.

Sytuacja jeszcze się pogorszy, gdyż minister edukacji zapowiada zmniejszenie liczby lekcji języka polskiego. Projekt zmian w systemie oświaty trafił wczoraj do związkowców.

Odwołać minister

"Solidarność" nauczycielska już zbiera podpisy o odwołanie Katarzyny Hall z funkcji ministra. Związek Nauczycielstwa Polskiego czeka na konkretne projekty ze strony ministerstwa. Dopiero wtedy zajmie stanowisko.

- Problem jest w tym, że u nas nie ma polityki oświatowej państwa, tylko polityka aktualnego ministra - uważa Stanisław Kłak, prezes Okręgu Podkarpackiego ZNP.

- Dzisiejsza szkoła nie wypełnia swojej funkcji dydaktycznej i wychowawczej. Stała się raczej maszyną biurokratyczną, w której uczeń zszedł na drugi plan - ocenia.

ZNP zapowiada, że sprzeciwi się wszystkim działaniom dążącym do zmniejszenia liczby godzin z j. polskiego, języków obcych i matematyki. Np. w ciągu trzech lat w liceach jest 510 godzin j. polskiego. Po zmianach ma zostać zredukowana do 360 godzin. Oznacza to zwolnienia nauczycieli. Co czwarty polonista może stracić pracę.

- Jeśli ministerstwo wprowadzi nową podstawę programową, to dojdzie do kuriozalnej sytuacji. Praktycznie przestaniemy uczyć polskiego, bo trudno mówić o poznawaniu języka ojczystego w ograniczonym poniżej minimum czasie. Tylko czekać jak zamiast wypracowań w zeszytach pojawi się wymiana skrótowych haseł na zasadzie komunikatora i emotikony - alarmują nauczyciele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24