Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Prapremier. Rozmowa z Pawłem Sztarbowskim, zastępcą dyrektora Teatru Polskiego

Redakcja
paweł sztarbowski teatr polski
paweł sztarbowski teatr polski archiwum
Od dziś Bydgoszcz jest polską stolicą teatru. Rusza kolejny Festiwal Prapremier, podczas którego obejrzymy m.in. aż 10 spektakli konkursowych, które w większości zmierzą się z polską rzeczywistością.

Festiwal Prapremier zaczyna się w sobotę


Rozmowa z Pawłem Sztarbowskim, z-cą dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy i współautorem programu tegorocznego Festiwalu Prapremier.

BOGDAN DONDAJEWSKI: Jaki będzie tegoroczny Festiwal Prapremier?

PAWEŁ SZTARBOWSKI: Na pewno różnorodny zarówno pod względem prezentowanych tematów, jak i estetyki, czy samego podejścia do teatru. Generalnie pokażemy przedstawienia traktujące o ciekawych i ważnych dla nas tematach.

Sporo wśród nich polskich tekstów. A co się stało ze światową dramaturgią, która dominowała w pierwszych latach festiwalu?

Rzeczywiście, zagranicznych tekstów jest mniej, ale wynika to z ogólnej sytuacji w światowym teatrze, gdzie ostatnio szczególnie ceniona jest potrzeba nazywania świata po swojemu. I choć często zagraniczne teksty są lepsze warsztatowo od krajowych, to wszystkie dotykają tematów, które są dalekie od problemów naszych widzów. Na szczęście polscy autorzy podejmują równie ciekawe, co skuteczne próby opisania rzeczywistości. Do tego wartościowo nie odbiegają aż tak bardzo od światowej dramaturgii, więc skutecznie konkurują z zagranicznymi autorami. No i po etapie tekstów z tak zwanego kręgu brutalizmu, które dominowały podczas pierwszych edycji prapremier, współczesna dramaturgia światowa nie zaprezentowała niczego tak rewolucyjnego. Wyjątkiem są chyba tylko teksty Elfriede Jelinek, z którą ostatnio całkiem udanie zmierzyła się Maja Kleczewska. Zresztą jej spektakl znalazł się w programie tegorocznej edycji festiwalu.

To jak w takim razie można ocenić jego program?

Nie zaprzeczę, że nie udało się zaprosić wszystkich prapremier, które przeszły naszą selekcję. Mimo to w Bydgoszczy obejrzymy spektakle zaliczane do czołówki absolutnie najważniejszych wydarzeń ubiegłego sezonu teatralnego. Sam nawet nie spodziewałem się, że przy tak skromnym budżecie uda nam się skonstruować tak obszerny i pełen różnorodnych spektakli program.

Łącznie w konkursie na najlepszą prapremierę weźmie udział aż 10 przedstawień. A co z wydarzeniami towarzyszącymi?

Z tych szczególnie polecam przedstawienia dodatkowe. Szczególną uwagę warto zwrócić na produkcje naszych, bydgoskich twórców, czyli spektakle „Skąpo” oraz „Zachem. Interwencja”. Oba są świetnym przykładem tego, jak aktualną rzeczywistość opisuje młodzież, ale też jakie jest ich podejście do teatru. Moim zdaniem oba przedstawienia są wręcz intrygującą próbą spojrzenia w przyszłość. W końcu już za kilka lat to współczesna młodzież będzie ją kształtować - zarówno pod względem naszego życia społecznego, czy politycznego, jak i tego teatralnego.


XII Festiwal Prapremier 2013 - już są bilety i repertuar


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto