Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są wakacje, więc do lasu! Jakimi atrakcjami kuszą lasy regionu? [ZDJĘCIA]

RDLP Toruń
Edukacja pod okiem leśniczego
Edukacja pod okiem leśniczego Tadeusz Chrzanowski
Lasów w regionie przybywa. Zwiększa się nie tylko ich powierzchnia, ale też liczba dostępnych w nich ścieżek, wiat i innej infrastruktury, powstającej z myślą o miłośnikach wypoczynku na świeżym powietrzu. Warto skorzystać z dobrej pogody i przekonać się o tym osobiście!

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu obejmuje swoim zasięgiem teren o powierzchni 456 tys. hektarów. Większa część tego obszaru położona jest w granicach województwa kujawsko-pomorskiego, część na terenie województwa pomorskiego, zaś niewielkie fragmenty – na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego.

Główne kompleksy leśne zlokalizowane są wzdłuż większych rzek regionu – Wisły, Noteci, Brdy, Wdy i Drwęcy. Wśród nich wielkością i bogactwem przyrodniczym wyróżniają się Bory Tucholskie, lasy Pojezierza Brodnickiego, Puszcza Bydgoska i Lasy Gostynińsko-Włocławskie. Ponieważ w regionie dominują gleby piaszczyste i niezbyt wilgotne siedliska, w drzewostanie króluje sosna.

Coraz więcej drzew w regionie
Lasy w regionie kujawsko-pomorskim są w dobrej kondycji. Z roku na rok, pomimo dokonanych w ostatnim czasie wylesień pod drogi szybkiego ruchu i pomimo coraz mniejszej podaży nowych gruntów do zalesień, lasów wciąż przybywa. Od zakończenia II Wojny Światowej ich powierzchnia w naszym województwie zwiększyła się o ponad 100 tys. ha. Podobna prawidłowość dotyczy lasów całej Polski. W ciągu 70 lat lesistość w naszym kraju wzrosła z niespełna 21 do 29,6%.

W regionie zwiększyła się nie tylko powierzchnia lasów, ale także ilość zgromadzonego na pniu drewna. Jego zapas w lasach zarządzanych przez nadleśnictwa RDLP w Toruniu przekracza obecnie 118 mln m3. Rocznie ta wartość przyrasta ponad 3,8 mln m3, a użytkuje się nieco ponad 2,35 mln m3. Oznacza to, że pozyskanie drewna nie przekracza 62% przyrostu. Pozostała część odkłada się na pniu i rokrocznie powiększa zasoby leśne regionu. Dzięki rosnącym zasobom drzewnym naszych lasów, pozyskanie surowca może być stopniowo zwiększane, bez uszczerbku dla środowiska przyrodniczego.

Ochrona przyrody w kujawsko-pomorskim
Lasy gospodarcze, czyli te o dominującej funkcji produkcyjnej (pozyskanie surowca drzewnego), stanowią jednak tylko połowę leśnej powierzchni RDLP w Toruniu. Pozostała część została uznana za tzw. lasy ochronne, wśród których znajdują się m.in. lasy wodochronne i glebochronne, lasy wokół miast i uzdrowisk oraz te zniszczone przez przemysł, a przede wszystkim rezerwaty i obszary cenne przyrodniczo, takie jak ostoje zwierząt czy stanowiska rzadkich roślin. O wyjątkowych walorach lasów Pomorza i Kujaw świadczy właśnie objęcie ich znacznej części różnymi formami ochrony.

To tu w 1996 roku został wyodrębniony Park Narodowy „Bory Tucholskie”, w którym swoje schronienie znajduje szereg chronionych gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Unikatową rangę rozległego kompleksu doceniło w 2010 r. UNESCO, ustanawiając na tym obszarze dziesiąty, największy w Polsce rezerwat biosfery. Obejmuje on aż dziewięć nadleśnictw RDLP w Toruniu oraz część terenów, które znajdują się w granicach dyrekcji gdańskiej i szczecineckiej.

Wycieczka do Borów Tucholskich
Bory Tucholskie to największy w Polsce obszar specjalnej ochrony ptaków. Tutaj też znajduje się najstarszy w kraju fragment chronionej przyrody – rezerwat Cisy Staropolskie, w którym podziwiać możemy wiekowe drzewa gatunku, który niemal wyginął z naszych lasów. W celu zachowania go, zainicjowano na terenie lasów kujawsko-pomorskich „Program ochrony i restytucji cisa pospolitego na obszarze RDLP w Toruniu”.

Ale nie możemy zapominać, że nasze lasy to nie tylko Bory Tucholskie. Na terenie RDLP w Toruniu znajdują się aż 102 rezerwaty przyrody, rekordowa w kraju liczba użytków ekologicznych (ponad 2200), 47 obszarów Natura 2000, niemal 900 pomników przyrody, a także 11 parków krajobrazowych, 33 obszary chronionego krajobrazu, 10 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych oraz jedno stanowisko dokumentacyjne.

Szlaki turystyczne w lasach regionu
To, że dany las jest objęty ochroną, wcale nie oznacza, że nie możemy wybrać się do niego na spacer. Wręcz przeciwnie! Lasy Państwowe w Polsce są publiczne i – z nielicznymi wyjątkami – udostępniane na potrzeby społeczeństwa. Od szeregu lat nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu poszerzają swoją ofertę turystyczną, edukacyjną i wypoczynkową udostępniając aktywnie lasy dla ludności.

W kujawsko-pomorskich lasach wyznaczono ponad 150 szlaków pieszych o łącznej długości 1260 km, 80 tras rowerowych o długości ponad 850 km, a do tego liczne szlaki konne, kajakowe, ścieżki nordic-walking, miejsca biwakowania, pola namiotowe i kempingowe. Nadleśnictwa zadbały o wyposażenie atrakcyjnych punktów i miejsc w wiaty, ławki lub stojaki na rowery. W związku z tym, iż rozpalanie ognia w lasach jest dozwolone wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, leśnicy wytypowali szereg miejsc na ognisko, gdzie w sposób bezpieczny można wspólnie spędzić czas i zjeść coś ciepłego.

Czy do lasu można wjechać samochodem?
Ze względu na ochronę przyrody tylko na części leśnych dróg dopuszcza się ruch pojazdami silnikowymi. Trakty te łączą się z drogami publicznymi w sieć, która z jednej strony pozwala bezpiecznie dotrzeć do lasu, a z drugiej – nie ingeruje nadmiernie w środowisko. Na terenie nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Toruniu leśnicy przygotowali 440 miejsc postoju pojazdów oraz 8 parkingów leśnych, chętnie wykorzystywanych nie tylko przez grzybiarzy, ale i wczasowiczów decydujących się na wypady za miasto.

W regionie rośnie też popularność turystyki kwalifikowanej. Budowane są dostrzegalnie służące obserwacjom ptaków, wieże widokowe, przystanie kajakowe, pomosty i kładki. Powstają powierzchnie do uprawiania orienteeringu pod nazwą „Zielony Punkt Kontrolny”, a także ścieżki geocachingowe, gdzie z pomocą urządzeń GPS można poznawać lokalne atrakcje. W gestii niektórych nadleśnictw znajdują się plaże przy jeziorach, a większość jednostek oferuje pokoje gościnne, gdzie można spędzić wakacje.

Więcej informacji dotyczących oferty turystycznej nadleśnictw znajdziemy na stronie internetowej www.czaswlas.pl oraz bezpośrednio na stronach 27 nadleśnictw działających w regionie Pomorza i Kujaw.

Zachęcamy też do zapoznania się z publikacją pt. Nasze Lasy, w której znajdziemy informacje na temat:
- czy z psem możemy spacerować po lesie?
- dlaczego leśnicy starają się zatrzymać wodę w lesie?
- jak się odnaleźć, gdy zgubimy się na grzybach?
Materiał do pobrania na stronie www.torun.lasy.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska