Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serowarzy cenią bydło rasy Jersey, ale wybierają czarno-białe, bo daje więcej mleka

Agnieszka Romanowicz ([email protected])
Ze względu na kremową barwę i wyższą zawartość tłuszczu - mleko krów Jersey uważa się za najlepsze do produkcji serów.
Ze względu na kremową barwę i wyższą zawartość tłuszczu - mleko krów Jersey uważa się za najlepsze do produkcji serów. Sylwia Penc
Krowy rasy Jersey wyróżniają się zawartością tłuszczu w mleku, stąd uznanie tego surowca wśród serowarów. Jednak liczba stad tej rasy w Polsce ciągle jest niewielka. - Bo są mniej wydajne, a to ważne dla klientów mleczarni – mówi Piotr Urtnowski, hodowca bydła i serowar z Chełmna.

Krowy rasy Jersey, które pojawiły się w Polsce w latach 60-tych, stanowią 0,13 proc. pogłowia bydła w Polsce. Kilka lat temu ich popularność rosła wraz z pojawianiem się małych serowarni, bo - ze względu na kremową barwę i wyższą zawartość tłuszczu - mleko krów Jersey uważa się za najlepsze do produkcji serów. Przyjmuje się, że z mleka Jersey można uzyskać o 23 procent więcej cheddara, o 20 procent więcej sera szwajcarskiego oraz o 20 procent więcej mozzarelli.

Bydło rasy Jersey zostało wyodrębnione około 1700 roku na angielskiej wyspie Jersey. Od chwili pierwszego importu w 1860 roku największym hodowcą krów Jersey jest Dania.
- U nas ta rasa się nie przyjęła, wolimy większe bydło - mówi Piotr Doligalski, prezydent Kujawsko-Pomorskiego Związku Hodowców Bydła.

- Miałem jerseyki, ale zrezygnowałem z nich ze względu na mniejszą wydajność mleczną. Hodowcy bydła to klienci mleczarni, ilość mleka ma więc znaczenie – zauważa Piotr Urtnowski, hodowca i serowar ze Świecia.

Wydajność krów rasy Jersey w czasie laktacji wynosi ok. 5000 kg, a krów rasy Holsztyńsko-Fryzyjskiej odmiany czarno-białej ok. 9000 kg.

Według Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka długość użytkowania krów ubyłych rasy Jersey w 2020 roku w regionie bydgoskim wyniosła średnio 3,31 lat, a długość życia – 5,96 lat. Średnia zawartość tłuszczu w mleku od krów Jersey to 5 procent, a białka - 3,81 procent.
Dla porównania: długość użytkowania czarno-białej HO wyniosła średnio 2,94, długość życia – 5,35, zawartość tłuszczu - 4,04 proc., a białka – 3,38 procent.

Stado Piotra Urtnowskiego liczy obecnie 16 czarno-białych krów rasy HF.
- Jakość mleka poprawiam wyjątkową paszą z nadwiślańskich łąkach obfitujących w zioła – zaznacza producent.

Produkty Piotra Urtnowskiego i innych producentów z naszego regionu można kupić m.in. za pośrednictwem portalu powstałego pod szyldem Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie pod nazwą "Wiejska e-skrzynka". Wybrane sery z tego sklepu w internecie prezentujemy w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska