Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby na zamku

Tomasz Karpiński
Na początku lipca w ruinach zamku rozpoczynają się prace wykopaliskowe. Archeolodzy spodziewają się znaleźć ceramikę i inne cenne przedmioty.

     Do tej pory jeszcze nikt nie prowadził w ruinach zamku w Papowie Biskupim prac archeologicznych. Przeprowadzać je będzie grupa około dwudziestu studentów UMK z Torunia pod nadzorem dr Mariana Wiewióry oraz Dariusza Gazdy, prezesa Fundacji "Ureus" z Warszawy oraz pomysłodawcy przedsięwzięcia. Przy wykopach pomagać będzie czworo bezrobotnych.
     W końcu coś będzie się działo
     
- Ekipa mieszkać będzie w szkole - mówi Dariusz Śliwiński , sekretarz gminy Papowo Biskupie. - W zależności od tego, co uda się im wykopać, tyle potrwają prace. Cieszymy się z tego, że w końcu coś będzie się działo w ruinach.
     Jak mówi sekretarz, pomysły na prace wykopaliskowe były już kilkanaście lat temu.
     Niezrealizowane pomysły
     
- Jednak nie udało się ich zrealizować z jednego powodu - brak funduszy - mówi sekretarz. - Wystąpiliśmy o pieniądze do konserwatora zabytków. Przyznał on nam taką kwotę, która pozwoliła na posprzątanie terenu ruin, a nie na wykopaliska.
     Historia zamku
     
Powstał on na przełomie XII i XIII wieku. Od 1231 roku miejscowość była w posiadaniu Zakonu Krzyżackiego, który rozpoczął w tym miejscu organizować siedzibę komtura. Krzyżacy wznieśli tu zamek z przedzamczem. Nie wiadomo jak i kiedy został zburzony. Najprawdopodobniej zamek uległ częściowemu spaleniu i zniszczeniu w 1458 roku. W XVI wieku dwukrotnie rozbierano mury. Materiał z niego był wykorzystany do budowy seminarium w Chełmży. Dalszego rozbioru dokonano w XIX wieku.
     Teraz sytuacja jest inna. Środki na prace pochodzą z Fundacji "Ureus" z Warszawy.
     - Najpierw zadecydujemy, gdzie kopać - mówi dr Marian Wiewióra, archeolog. - Będą to dwa lub trzy punkty w obrębie ruin. Są to pierwsze tego rodzaju prace, więc musimy zrobić dokładną dokumentację.
     To dopiero początek
     
Czy naukowcy znajdą ukryte skarby?
     - Nie wiemy dokładnie - mówi dr Wiewióra. - Najprawdopodobniej będą to naczynia i różne warstwy osadowe, które powiedzą nam co tu się działo. Zagadek jest wiele. Te prace to przyczynek do lepszych i bardziej gruntownych badań w późniejszym terminie.
     Naukowcy chcą spędzić w ruinach dwa sezony.
     
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska