Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślady przodków

Adrianna Ośmiałowska
Dobiegł końca kolejny sezon badań toruńskich naukowców na Górze św. Wawrzyńca. Tegoroczna eksploracja potwierdziła wysoki standard znalezisk.

     - Podtrzymujemy wcześniejszą teorię o istnieniu w tym miejscu osady centralnej, będącej ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym - mówi prof. Wojciech Chudziak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, szefujący wykopaliskom od 1996 roku. - Jego szczególny rozkwit przypadał na XII i początek XIII wieku. Świadczą o tym liczne przedmioty, które wykopaliśmy, m.in. monety czy odważniki. Odnaleźliśmy również kolejne, bogato wyposażone groby.
     Choć badania terenowe zakończyły się w miniony piątek, laboratoryjne potrwają do kolejnego sezonu letniego. W ub. r. prof. Chudziak za pracę "Wczesnośredniowieczny Kałdus/Chełmno - pierwszy ośrodek stołeczny w regionie - europejskie powiązania" otrzymał nagrodę marszałka województwa w kategorii "Kultura".
      Pierwsza bazylika
     
Podczas lat wykopalisk w Kałdusie odkryto relikty wczesnoromańskiej bazyliki - najwcześniejszej świątyni chrześcijańskiej na Pomorzu, ufundowanej w XI wieku prawdopodobnie przez Bolesława Chrobrego lub Mieszka II. Eksploracja terenu ujawniła też ogromne cmentarzysko, na którym znajdowały się m.in. groby komorowe - charakterystyczne dla kultury duńskiej, uważane za miejsca pochówku elit społecznych.
     Przedlokacyjne Chełmno zamieszkiwali kupcy bądź ludność skandynawska.
     Najpierw pawilon?
     
Jak zapewnia "Pomorską" prof. Chudziak, UMK ma poważne zamiary co do budowy w Kałdusie pawilonu. Miałaby mieścić się w nim stała ekspozycja, zatytułowana "Tajemnice Góry św. Wawrzyńca" (odwiedziła w tym roku m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie i Toruń), byłby bazą magazynową i dydaktyczną dla studentów archeologii. - Jesteśmy na etapie projektowania budynku i określania kosztorysu. Konkrety będą znane za około półtora miesiąca - zapewnia szef wykopalisk.
     Z kolei władze miasta, powiatu i gminy Chełmno walczą w Sądzie Rejestrowym o nadanie statusu prawnego Stowarzyszeniu na Rzecz Ochrony i Promocji Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Chełmińskiej - "Sclavinia". Procedura trwa już kilka miesięcy a jej zakończenie jest jednym z warunków podjęcia się przez samorządy budowy skansenu archeologicznego.
     - Architekt tworzy projekt koncepcyjny skansenu - informuje starosta Wojciech Bińczyk. - Będzie go można przedstawić, poszukując ewentualnych inwestorów.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska