Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słona kopalnia

(res)
Ze względu na złoża solanki cały teren Ciechocinka jest uznawany za obszar górniczy. A to ma swoje konsekwencje.

     Całe terytorium miasta, ale i część terenów położonych poza nim to obszar górniczy. Jest tak ze względu na eksploatację wód leczniczych. Są to wody: chlorkowo-sodowe, jodowe, bromkowe, siarczkowe i termalne. Za ich wydobycie odpowiedzialny jest Uzdrowiskowy Zakład Górniczy "Ciechocinek", a nadrzędnym nadzorcą jest Okręgowy Urząd Górniczy w Poznaniu.
     Zgodnie z przepisami dla terenu górniczego winien być sporządzony miejscowy plan zagospodarowania na koszt przedsiębiorcy eksploatującego złoże. Jest on wykorzystywany w sytuacjach, gdy konieczne jest ustalenie lokalizacji inwestycji, prowadzonych przez miasto. - Sam Urząd Górniczy zaproponował jednak, by odstąpić od sporządzenia takiego planu - _wyjaśnia burmistrz Leszek Dzierżewicz .
     Okazuje się bowiem, że inwestycje są prowadzone jedynie 2 m w głąb gruntu, co nie zagraża funkcjonowaniu złóż mineralnych.
- Okręgowy Urząd Górniczy nigdy nie miał żadnych zastrzeżeń. Dlatego zaproponowano, by inwestycje prowadzone w niedalekiej odległości od źródeł konsultować bezpośrednio z geologiem, pracującym przy Przedsiębiorstwie Uzdrowisko Ciechocinek _- tłumaczy burmistrz.
     Na sesji miejskiej radni zgodzili się, że nie ma konieczności sporządzania planu dla terenu górniczego "Ciechocinek". Uchwałę podjęto jednogłośnie.**

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska