Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służba bez etatu

(res, mn)
Jak grzyby po deszczu pojawiają się ostatnio różne stowarzyszenia. Działają - mimo tego, że o pieniądze na społeczną inicjatywę dziś niełatwo.

     W Aleksandrowie Kuj. działa kilkanaście różnych stowarzyszeń. Większość powstała w ostatnich latach. Obok najbardziej znanych - Polskiego Czerwonego Krzyża, Związku Harcerstwa Polskiego czy Miejskiego Związkowego Klubu Sportowego "Orlęta" - są takie organizacje, jak m.in.: Towarzystwo Przyjaciół Aleksandrowa Kujawskiego, Aleksandrowskie Stowarzyszenie "Amazonki", Klub Puszystych "Super Linia", Stowarzyszenie Niepełnosprawnych "Bądźmy razem", Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Ofiarom Przestępstw czy Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
     W Ciechocinku prężnie działają: Towarzystwo Przyjaciół Ciechocinka, Stowarzyszenie Centrum Niezależnego Życia, Fundacja "Pro omnibus" na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i świetlica "Promyk" prowadzona przez Zgromadzenie Sług Jezusa. W regionie funkcjonują też różnorodne stowarzyszenia rolników, nie brakuje kół gospodyń wiejskich, klubów sportowych. Wiele organizacji
     działa falami
     
- na jakiś czas milkną, by uaktywnić się przy jakiejś szczególnej okazji. Są takie stowarzyszenia, które pełnią szczególną funkcję w danym środowisku. Np. aleksandrowskie "Amazonki" - kobiety po mastektomii piersi spotykają się, by wspólnie poćwiczyć, zasięgnąć porady rehabilitantki, ale także porozmawiać o swoich doświadczeniach.
     Społecznicy są aktywni
     
nawet mimo tego, że zdobyć dziś pieniądze na działalność to niełatwe zadanie. Mogą się jednak ubiegać o dofinansowanie z budżetów gmin. - Rozpatrujemy każdy złożony wniosek. Jeśli tylko jest to inicjatywa na rzecz naszych mieszkańców, udzielamy dofinansowania - _zapewnia Michał Włoszek , burmistrz Aleksandrowa.
     W Ciechocinku lokalne organizacje pozarządowe mogą starać się o dotację albo też o dofinansowanie. Miasto zleca realizację określonych zadań po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert.
     W powiecie radziejowskim poza rejonowym oddziałem PCK nie działa żadna organizacja pożytku publicznego.
     - _Przygotowaliśmy plan współpracy z takimi stowarzyszeniami, ale jak dotąd nie ma chętnych do współdziałania - _twierdzi Marek Szuszman, kierownik Biura Integracji Europejskiej i Promocji Powiatu Radziejowskiego.
     Działające od lat Stowarzyszenie Rozwoju Powiatu Radziejowskiego planowało przekształcić się w organizację pożytku publicznego, jednak ostatecznie zrezygnowało z tego zamiaru. - _Aby uzyskać taki status trzeba wypełnić stosy wniosków i formularzy, natomiast korzyści są niewielkie - _tłumaczy decyzję Wojciech Kotarski prezes SRPR. Wprawdzie organizacje publiczne mogą zwrócić się do podatników o przeznaczenie na ich rzecz jednego procenta podatku dochodowego, ale zdaniem prezesa procedura odpisu jest skomplikowana i jego zdaniem skutecznie
     zniechęci płatników
     
do wspierania stowarzyszeń. Urzędy gmin współpracują zaś z klubami sportowymi, które uzyskają wsparcie na krzewienie kultury fizycznej.
     - _Ogłosiliśmy konkurs na organizację działalności sportowej. W budżecie zarezerwowaliśmy na ten cel ponad pięćdziesiąt tysięcy złotych, z czego większość przeznaczymy na sport wyczynowy - _twierdzi Jarosław Waszak, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Piotrkowie Kujawskim. W Topólce 35 tys. zł. dostanie miejscowy Klub Sportowy "Tęcza".
     
- Pieniądze zostaną w większości wykorzystane przez piłkarzy, biorących udział w rozgrywkach drużyn A klasy _- twierdzi Henryk Orłowski , sekretarz UG.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska