Smaki Kujaw i Pomorza – Strzelno

Materiał promocyjny

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)
Strzelno to naprawdę urokliwe miejsce. Miejski rynek jesienią wygląda magicznie. Z kamerą odwiedzamy też znane na całą Polskę strzelnieńskie obiekty sakralne i oczywiście – gotujemy!

Noblista ze Strzelna

W 1856 roku Samuel i Rozalia (z domu Przyłubska) z trójką dzieci: Pauliną, Joanną i najstarszym Albertem wyjechali przez Nowy Jork i Panamę do Kalifornii. Co ciekawe, dorastał w miasteczkach wyrosłych na gorączce złota i srebra: Murphy’s w Kalifornii i Virginia City w Nevadzie.

- Zajmował się zjawiskiem rozprzestrzeniania światła. To nie jedyna ciekawa historia związana z tym miejscem. Region słynie ze wspaniałych zabytków sakralnych. Zaraz obejrzymy je wszystkie! – zapewnia nasz prowadzący.

Smaki Kujaw i Pomorza – Strzelno

Świątynie i kulinaria

Rotunda św. Prokopa w Strzelnie zachowała swój pierwotny kształt. Świątynia w całości zbudowana jest z granitu, co sprawia, że ma taki surowy urok. To największy romański kościół zbudowany na planie koła, jaki zachował się w Polsce. Bazylika Trójcy i Najświętszej Marii Panny w Strzelnie została wzniesiona dla sióstr norbertanek w latach 1174-1216. Świątynia początkowo była romańska, jednak wielokrotnie ją przebudowywano. Z biegiem lat nabrała cech gotyckich i barokowych. Z kolei Klasztor Braci Mniejszych w Mogilnie został ufundowany w 1050 roku przez Kazimierza Odnowiciela, który w budynku założył najpierw klasztor benedyktynów.

Wszystkie zwiedzimy razem z kamerą. Ale czym byłyby „Smaki”, gdybyśmy nie ugotowali czegoś przepysznego? Tym razem będzie to…

Smaki Kujaw i Pomorza – Strzelno

PRZEPIS

Szynka z curry na groszku z miętą

- 1 kg szynki wieprzowej bez kości PROSIACZEK
- Olej
- Sól
- Nasiona kopru włoskiego
- Pieprz
- Musztarda francuska
- Cebula
- Ząbek czosnku
- 5 pieczarek
- 1 łyżka pasty curry
- 1 łyżka masła Ekstra z Warlubia JAGR
- Pół kopru włoskiego
- 400 ml mleczka kokosowego
- Pół szklanki wody
- Oliwa z oliwek z chili
- Gałązki kopru włoskiego do dekoracji

Krem z groszku

- 1 łyżka masła Ekstra z Warlubia JAGR
- Pół małej cebulki
- Ząbek czosnku
- Sól
- Kilka listków mięty
- Łyżka Kremowej ze śmietanką 12 lub 18% JAGR
- 300 g świeżego lub mrożonego groszku

PARTNERZY
Prosiaczek

Jagr

Powiat Mogileński