Smog może szkodzić także wewnątrz domu. By się przed nim uchronić, zainstaluj rekuperator

Materiał informacyjny DEFRO
Udostępnij:
Wraz z jesienią wraca temat smogu. Wiemy już, jak emisje gazów cieplarnianych, a zwłaszcza dwutlenku węgla, są szkodliwe dla naszego zdrowia. Najbardziej groźna jest tzw. niska emisja, czyli emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokość do 40 metrów, którą w szczególności generują przestarzałe piece węglowe czy samochody. Ale zagrożenie – o czym mówi się znacznie mniej – może czaić się także wewnątrz domu. Zła jakość powietrza w pomieszczeniach jest równie groźna, jak niska emisja na zewnątrz. Jak skutecznie się przed tym bronić?

Już dawno zanieczyszczenie powietrza zostało określone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako największe środowiskowe zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Wymiana kopciuchów na urządzenia grzewcze, spełniające normy ekologiczne, jest więc niemal dosłownie sprawą życia i śmierci. Przy czym, jeśli ze względów technologicznych czy ekonomicznych nie jesteśmy w stanie starego pieca węglowego wymienić na takie urządzenia jak pompa ciepła czy piec gazowy, możemy skorzystać z oferty nowoczesnych kotłów opalanych ekogroszkiem czy pelletem.

Dla przykładu w ofercie DEFRO, czołowego polskiego producenta wszelkich urządzeń grzewczych i poprawiających komfort powietrza, znajdziemy takie kotły, zaliczane do klasy piątej, czyli emitujące do atmosfery znacznie mniej szkodliwych pyłów, a ponadto spełniające normy dyrektywy EcoDesign, czyli zaostrzony wskaźnik sezonowej sprawności energetycznej. Opalane są one ekogroszkiem - specjalnie preparowanym drobnym węglem. Podobne kryteria spełniają inne kotły, zasilane pelletem, ekologiczną biomasą pochodzenia głównie roślinnego.

Rekuperacja: czyste powietrze w domu

Pełnego efektu czystości powietrza nie osiągniemy bez zadbania o jakość powietrza wewnątrz domu. Nawet jeśli w sąsiedztwie nie ma już kopciuchów, bo sąsiedzi, tak jak my, zadbali o ekologiczne ogrzewanie, to - szczególnie w okresie grzewczym, ale nie tylko – jakość powietrze wewnątrz też jest zła i negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Ten problem zaś najskuteczniej rozwiążemy, decydując się na zamontowanie w domu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperatora.

Rekuperator, mówiąc najprościej, to urządzenie do mechanicznej wentylacji, czyli wymiany powietrza. Jednak od zwykłych wentylatorów różni się tym, że poza zapewnieniem odpowiedniej ilości czystego tlenu z zewnątrz i pozbyciem się uciążliwych zapachów oraz pyłów na zewnątrz, pozwala wykorzystać wtórnie ciepło. Właśnie na ten ich atrybut zazwyczaj zwraca się najwięcej uwagi, bo tego ciepła do odzyskania jest sporo.

Każdy z nas przecież ogrzewa dom – kotłem węglowym, piecem gazowym czy elektrycznym. W wielu domach funkcjonują ponadto kominki. Zamiast więc nagrzane w ten sposób powietrze wpuszczać w komin czy wypuszczać przez otwarte okno, można je ponownie „zapędzić” do ogrzewania domu. Jak kapitalną rolę może odgrywać rekuperator, niech zaświadczy fakt, że dobrze zainstalowany i eksploatowany, pozwala obniżyć zapotrzebowanie budynku na ciepło nawet o 45 procent!

Rekuperatory mogą być wyposażone – jak to jest w przypadku urządzeń marki DEFRO – w wysokiej jakości filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia. Dodatkowo można zadbać o zamontowanie w centrali wentylacyjnej filtra klasy F7, który blokuje dostawanie się do wewnątrz domu wszelkiego rodzaju pyłów, sadzy czy mgły olejowej.

Rekuperator i korzyści dla zdrowia

  • Higiena: likwidacja wilgoci, pleśni, drobinek kurzu, pyłków i hałasu
  • Profilaktyka: zapobieganie schorzeniom laryngologicznym i płucnym oraz alergiom u dzieci i dorosłych
  • Powietrze: nieustannie filtrowane

Rekuperacja: lista korzyści

Rekuperacja pozwala pozbyć się zużytego powietrza, wymienić je na czyste, a tym samym jest w stanie zapewnić komfortowe warunki klimatyczne w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu poprawnie zainstalowanej rekuperacji eliminujemy nieprzyjemne zapachy, zwiększony poziom dwutlenku węgla, pleśń, kurze, pyłki itp. – co ważne jest nie tylko dla alergików.

Poza walorami energetycznymi i oszczędnościami finansowymi, rekuperatory pozwalają spełnić lokalne i europejskie normy, dotyczące efektywności energetycznej. Zainstalowanie rekuperatora zapewnia także wzrost poczucia komfortu. Dzięki odpowiedniemu designowi urządzenia, oczy użytkownika dostrzegą tylko anemostaty (kratki wentylacyjne, które ładnie wkomponowane są we wnętrze i kratek zupełnie nie przypominają), a w pomieszczeniach jest czyste powietrze i panuje cisza.

Rekuperacja i pieniądze

Warto pamiętać o korzyściach finansowych, innych niż oszczędności na niższym zapotrzebowaniu na ciepło.

Po pierwsze, stosując rekuperatory, mniej wydamy na budowę domu, ponieważ unikniemy budowy kominów wentylacji grawitacyjnej.

Po drugie, zakup i montaż wentylacji typu rekuperator, podobnie jak w przypadku ekologicznych urządzeń grzewczych, w tym wspomnianych kotłów opalanych ekogroszkiem czy pelletem, jest dotowana z programu „Czyste Powietrze”. Z programu może skorzystać osoba będąca właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą, o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 000 zł. W sumie można dostać: na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu: do 30 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania i do 37 tys. zł w podwyższonym (ten adresowany jest dla osób o niższych dochodach).

Po trzecie wreszcie, nieruchomość, która jest wyposażona w taki system wentylacji mechanicznej, zyskuje na wartości.

Wideo

Materiał oryginalny: Smog może szkodzić także wewnątrz domu. By się przed nim uchronić, zainstaluj rekuperator - Polska Times

Dodaj ogłoszenie