MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Solidny dar dobroczynności dla Sióstr Miłosierdzia ze Świecia

Agnieszka Romanowicz
Andrzej Goiński
104 240 złotych trafi do Domu Pomocy Społecznej w Świeciu. Siostry ze Zgromadzenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo stworzą za te pieniądze m.in. pracownię stolarską.

Darowizna była możliwa dzięki dochodowi z dziewiątego Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się 2 lutego w toruńskim CKK Jordanki. Wyniósł on blisko 270 tysięcy złotych.

Pomoc przez całą dobę

Prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Dom Pomocy Społecznej w Świeciu przeznaczony jest dla osób, które ze względu na wiek lub stan zdrowia potrzebują całodobowej opieki i pielęgnacji.

Siostry zapewniają podopiecznym pomoc lekarską i pielęgniarską, a także zajęcia usprawniające i opiekę duszpasterską. Dzięki otrzymanym pieniądzom mogą zaplanować adaptację piwnic na pracownie terapii zajęciowej.

Stworzą m. in. pracownię stolarską i salę spotkań podopiecznych z wolontariuszami, terapeutami i innymi zaprzyjaźnionymi z domem osobami.

https://pomorska.pl/klasztor-w-chelmnie-kryje-wiele-skarbow-i-tajemnic/ar/7424571

Historia działalności Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Świeciu sięga 1922 roku.

Jak podają na swojej stronie, w 1922 roku Jan Mączkowski wraz z małżonką przekazali w ręce Sióstr Miłosierdzia dom z ogrodem przy ul. Średniej 10, nazwany potem Domem św. Jana. Powstał w nim przytułek dla sierot. Prowadziło go siedem sióstr, które przybyły do Świecia z Chełmna.

Obecnie Dom Pomocy Społecznej mieści się przy ul. Wojska Polskiego 128. Znajduje się w nim 19 pokoi, w tym 9 jednoosobowych, 2 dwuosobowe z łazienkami oraz 8 trzyosobowych. Łazienki i toalety dostosowane są do osób niepełnosprawnych.

Mieszkańcy mają możliwość korzystania z kuchenki oraz ze świetlicy telewizyjnej i stołówki. Dodatkowo w do-mu są sala terapeutyczna, sala rehabilitacyjna oraz do fizykoterapii.

Różnorodne terapie

Organizowane są m.in. zajęcia plastyczne (np. malarstwo, rysunek, modelowanie), zajęcia z muzykoterapii (wspólne śpiewanie piosenek, słuchanie muzyki, a w rozszerzonej formie wykorzystywane są różne instrumenty), zajęcia z relaksacji, biblioterapia, terapia poprzez pracę oraz silwoterapia, polegająca na kontakcie z przyrodą czy uprawianiu ogródka.

W tegorocznym Marszałkowskim Balu Dobroczynności uczestniczyło 436 osób. Najwięcej, bo prawie 40 tysięcy złotych, zapłacono za olej na płótnie XIX-wiecznego francuskiego artysty Louisa Debrasa.

Flash Info odcinek 7 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Solidny dar dobroczynności dla Sióstr Miłosierdzia ze Świecia - Gazeta Pomorska

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska