Specjaliści od pomocy dzieciom i troski o starszych

Artykuł sponsorowany
Poprawną odpowiedź na pytanie o jedną z największych w naszym województwie spółdzielni socjalnych, znają pewnie tylko nieliczni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Tymczasem jest ona niezwykle ciekawa. To Spółdzielnia Socjalna Progres z Tucholi, zatrudniająca obecnie ponad czterdzieści osób.

- Nasze początki były trudne. Spółdzielnia Socjalna jest szczególną formą prowadzenia działalności gospodarczej – wspomina Marcelina Różycka-Wolska, psycholog, terapeuta i jedna z założycielek spółdzielni Progres. - Wyzwaniem było już zebranie wymaganych minimum pięciu bezrobotnych osób do jej założenia. Udało nam się tego dokonać w 2012 roku. Do dzisiaj z tamtej grupy pozostały trzy osoby. Obecnie nasza spółdzielnia zatrudnia czterdzieści dwie osoby, a za nami już osiem lat działalności opartej na świadczeniu usług opiekuńczych dla dorosłych i usług terapeutycznych dla dzieci.

Dwie gałęzie działalności

- Spółdzielnia oferuje usługi w większości na terenie powiatu tucholskiego, ale współpracuje również z powiatem świeckim i Gminą Koronowo, gdzie z roku na rok coraz więcej osób jest objętych pomocą terapeutyczną w ramach specjalistycznych usług opiekuńczych. Obecnie nasza działalność to dwie grupy usług. Pierwsza skierowana jest do osób starszych. Są to usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania podopiecznych oraz prowadzenie Domu Dziennego Pobytu na zlecenie Urzędu Miasta Tuchola, którego współpracę sobie bardzo cenimy – dodaje pani Marcelina. - Druga grupa usług to terapia dzieci z zaburzeniami w rozwoju. Do jej prowadzenia mamy cały zespół psychologów, pedagogów, logopedów, fizjoterapeutów.

- W ostatnich latach nieco zmieniło się zapotrzebowanie na poszczególne formy terapii dla dzieci. Był okres, gdy obserwowałyśmy spore zapotrzebowanie na terapię dzieci ze spektrum autyzmu. Duże zainteresowanie stanowiły w pewnym momencie terapie wspierające rozwój, kierowane do małych dzieci. Obecnie, niestety, da się zauważyć zwiększone zapotrzebowanie na terapie rodzinne oraz pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami o podłożu lękowym i depresyjnym. Ważną częścią naszych usług w tej chwili są również zajęcia grupowe dla dzieci, takie jak trening umiejętności społecznych czy socjoterapia. Mają one na celu poprawić zdolność dziecka do funkcjonowania w społeczeństwie. Myślę, że zmiany te są w pewnym stopniu związane z sposobem w jaki funkcjonuje świat i nasze społeczeństwo. Warto wspomnieć, że nadal cieszy się dużą popularnością Integracja Sensoryczna, trening słuchowy metodą Johansena, oraz Biofeedback. Ten ostatni, to oferta skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych, chcących poprawić swoją koncentrację i zdolności uwagowe. Dorośli często korzystają z Biofeedbacku przeciwdziałając skutkom stresu. W naszych działaniach Biofeedback stanowi uzupełnienie terapii psychologicznej, pedagogicznej oraz logopedycznej, możliwe jest jednak korzystanie tylko z treningów i sesji Biofeedback. Oczywiście w dalszym ciągu jest także spore zapotrzebowanie na bardziej standardowe usługi jak pomoc pedagoga, logopedy czy fizjoterapeuty – opowiada pani psycholog. - Terapię rodzinną i socjoterapię oferujemy również w ramach realizowanych przez Spółdzielnię projektów, umożliwiających mieszkańcom Gminy Tuchola skorzystanie z zajęć bezpłatnie. W nieco mniejszym wymiarze zajmujemy się też prowadzeniem szkoleń dla terapeutów i rodziców.

- W tym roku zaplanowaliśmy także uruchomienie Turnusów Terapeutycznych dla dzieci. W jakim zakresie uda się zrealizować ten plan, to zależy w sporym stopniu od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju, oraz obostrzeń z niej wynikających. Są to turnusy dla małych, 4-6 osobowych grup dzieci – zapowiada nasza rozmówczyni.

Nowa normalność

- Przed epidemią czas oczekiwania na wizytę terapeutyczną w naszych gabinetach wynosił do miesiąca. Jak będzie to wyglądało po wdrożeniu tej „nowej normalności” gospodarczej, dopiero się przekonamy. W pewnym zakresie pomimo ograniczeń epidemicznych nasza spółdzielnia działała nieprzerwanie – mówi Marcelina Różycka-Wolska. - Cały czas świadczyłyśmy bowiem usługi niezbędne dla życia, czyli opiekuńcze dla osób dorosłych w miejscu ich zamieszkania. Nie zaprzestałyśmy również świadczenia pomocy psychologicznej. W tym wypadku jednak wprowadziłyśmy formę telekonsultacji.

Po powrocie do świadczenia usług w naszych gabinetach należało zadbać o dochowanie wszelkich standardów sanitarnych. - W salach terapeutycznych dla dzieci stosujemy maseczki, przyłbice, zmieniamy odzież, w przerwach pomiędzy terapiami dezynfekujemy wszystkie pomieszczenia i przedmioty. Tam gdzie jest to możliwe, czyli np. w gabinetach takich jak psychologiczne, dbamy o zachowanie odpowiedniego dystansu – zapewnia terapeutka.

- Zachęcając do skorzystania z oferty naszej spółdzielni, chciałabym też wspomnieć, że to epidemiczne zamknięcie nas wszystkich w domach przyniosło również pozytywne skutki. Dzięki wyjątkowej kreatywności naszych pracowników, w czasie, gdy gabinety musiały być zamknięte, rozpoczęłyśmy pracę nad specjalnym poradnikiem dla rodziców. Znajdą się w nim praktyczne porady naszych specjalistów, dotyczące tego, jak pracować z dzieckiem, które wymaga określonego wsparcia. Udzielane będą przez wszystkich naszych specjalistów np. psychologa, logopedę, fizjoterapeutę. Oprócz drukowanej formy poradnika powstanie również powiązana z nim strona internetowa z szeregiem porad. Zapraszam zatem do Spółdzielni Socjalnej Progres w Tucholi – zachęca Marcelina Różycka-Wolska.

Spółdzielnia Socjalna Progres jest przedsiębiorstwem społecznym, jednym z wielu działających w województwie kujawsko - pomorskim - mówi Justyna Górska - animatorka Kujawsko -Pomorskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Bydgoszczy. Przedsiębiorstwa społeczne są alternatywną formą prowadzenia działalności gospodarczej, w której zysk przeznacza się na realizację celów statutowych danego podmiotu. Nasz ośrodek oferuje różnorodne formy wsparcia adresowane zarówno do przedsiębiorstw społecznych, jak i podmiotów ekonomii społecznej. Proponujemy im dotacje na miejsca pracy, szkolenia, doradztwo, animację. Działamy w subregionie I tj. w powiecie tucholskim, nakielskim, sępoleńskim i Mieście Bydgoszcz. Staramy się promować ekonomię społeczną tworząc w naszym regionie dogodne warunki rozwoju sektora pozarządowego.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3