Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Jagiellońska 7: fatalny adres

Łukasz Bobek
Nie wiadomo, co zrobić z budynkiem przy ul. Jagiellońskiej 7. Z roku na rok jego stan się pogarsza. Miasto nie ma pomysłu
Nie wiadomo, co zrobić z budynkiem przy ul. Jagiellońskiej 7. Z roku na rok jego stan się pogarsza. Miasto nie ma pomysłu fot. Łukasz Bobek
Miasto chciało tam ulokować mieszkania socjalne, ale to się nie udało - ze względu na przepisy i koszty. Problem staje się tym większy, że do budynku nie ma dogodnego dojazdu.

- Najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu zburzyć stary budynek i postawić zupełnie nowy - mówią urzędnicy zakopiańskiego magistratu o budowli przy ul. Jagiellońskiej 7. Gmach miał być przerobiony na mieszkania socjalne, ale nie spełnia wymogów przepisów budowlanych. Na dodatek teraz okazuje się, że nie ma tam dojazdu.

Nikt go nie chciał

Budynek przy ul. Jagiellońskiej powstał w latach 70. XX wieku.

- Był budowany przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Podhale, największą wówczas firmę budowlaną na Podhalu. PBO wybudowało go na swoją siedzibę - mówi Andrzej Gąsienica Makowski, były starosta tatrzański, który za czasów PRL pracował w tym przedsiębiorstwie.

Gdy w latach 90. PBO Podhale przestało istnieć, budynek przeszedł na rzecz urzędu skarbowego i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Urząd skarbowy dostał od starostwa tatrzańskiego działkę pod budowę nowej siedziby przy ul. Szymony, a oddał część budynku z Jagiellońskiej. Potem z kolei starostwo wymieniło się z miastem na działkę przy ul. Małaszyńskiego (gdzie obecnie stoi straż pożarna) oddając im w zamian Jagiellońską.

- Gdy braliśmy ten budynek, myśleliśmy, że da się przerobić go na mieszkania socjalne, których w mieście brakuje - wspomina Janusz Majcher, poprzedni burmistrz Zakopanego.

Szybko jednak okazało się, że nie da się tego zrobić tak łatwo. Trzeba byłoby dobudować nowe klatki schodowe i poszerzać pomieszczenia - żeby przyszłe mieszkania socjalne spełniały wymogi obecnego polskiego prawa. Modernizacja mogłaby być droższa od budowy nowego bloku mieszkalnego.

Nie ma dojazdu

Nie dość, że przeróbka byłaby kosztowna, to okazało się, że nie ma tam dojazdu. Gdy w latach 70. stawiano budynek, nikt nie pomyślał o tym, by zadbać o kwestie własnościowe drogi dojazdowej. Prowadziła ona na tyły budynku, w którym teraz na parterze mieści się sklep spożywczy, przychodnia, a na piętrach są mieszkania własnościowe.

- To teren tutejszej wspólnoty mieszkaniowej, która się nie zgodziła na to, by był tam przejazd. Można jedynie tam przechodzić - mówi Jacek Herman, lekarz prowadzący przychodnię. Przejazd zagradza brama sterowana pilotem.

- Ten budynek rzeczywiście jest dla nas kłopotem. Nie dość, że nie da się go przerobić, to jeszcze udziały w nim ma Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i kilku prywatnych właścicieli, którzy w jednej części mają mieszkania - mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Miasto nie ma na razie pomysłu, co z tym zrobić. Jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby wyburzenie budynku. Tymczasem on z roku na rok coraz bardziej niszczeje...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski