Rusza czwarta edycja konkursu dla młodzieży "Finansoaktywni. Misja: Budżet", w którym na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Szkoły mogą się już do niego zgłaszać.

"Finansoaktywni" to konkurs organizowany przez Ministerstwo Finansów. Tegoroczne hasło to "Misja: Budżet. Ogarniamy wydatki". Konkurs ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie ma budżet – od rodzinnego po budżet państwa – oraz w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszej okolicy.

Jak wielkie znaczenie ma w codziennym życiu planowanie budżetu?

- Nastolatkowie rzadko mają świadomość tego jak wielkie znaczenie ma w codziennym życiu planowanie budżetu.

Choć nie jest to zadanie łatwe i w dużym stopniu zależy od posiadanych środków, to jednak zarządzanie budżetem w sposób świadomy w efekcie się opłaca. Dlatego chcemy pokazać, że młodzież może dysponować nie tylko swoim własnym budżetem, ale też brać czynny i bezpośredni udział w rozwoju swojej okolicy, poprzez zgłaszanie pomysłów na inwestycje w ramach budżetu partycypacyjnego - wyjaśniają organizatorzy.

Syn zapytał: "Dlaczego piwo w Norwegii jest trzy razy droższe? To napisał książkę

W programie mogą uczestniczyć uczniowie klas siódmych szkół podstawowych, gimnazjaliści oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Nauczyciele szkół z całej Polski mogą się już do niego zgłaszać. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej programu www.finansoaktywni.pl.

Szkoła otrzyma pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych opracowanych przez grono specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem. Dostępnych jest 510 zestawów, jednak w razie wyczerpania zapasów można pobierać materiały w wersji elektronicznej ze strony www. W materiałach znajduje się m.in. scenariusz lekcji dla nauczyciela, 4 zestawy 20 kart do gry edukacyjnej oraz płyta CD z prezentacją PowerPoint i animowanym filmem edukacyjnym.

W I etapie konkursu nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu. Następnie uczniowie w maksymalnie trzyosobowych zespołach opracowują projekt inwestycji w ich otoczeniu o wartości do 100 tys. zł. i promują go w szkole.

Autorzy zaproszeni do finału

W II etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów, a ich autorzy zostaną zaproszeniu do udziału w uroczystym finale, który odbędzie się 14 czerwca w Warszawie. Uczniowie zaprezentują swoje prace, otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z youtuberem Kamilem „Kaluchem” Kalińskim. W programie wycieczki jest też zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP.

W ciągu 3 lat program dotarł do blisko 1,5 tys. szkół, czyli do co piątego gimnazjum w Polsce.

Piątka do piątki. Tak się milion oszczędza!