Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staże i praktyki dają uczniom szansę na lepszy zawodowy start

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Staże w konkretnej firmie pomagają w podniesieniu kompetencji i umiejętności zawodowych uczniów. Ułatwiają również wejście na rynek pracy. Na zdjęciu młodzież podczas zajęć w firmie iQor w Bydgoszczy
Staże w konkretnej firmie pomagają w podniesieniu kompetencji i umiejętności zawodowych uczniów. Ułatwiają również wejście na rynek pracy. Na zdjęciu młodzież podczas zajęć w firmie iQor w Bydgoszczy nadesłane/iQor
Na rynku coraz ważniejsza jest praktyczna nauka zawodu, zdobycie kwalifikacji i umiejętności. Uczniowie chętniej korzystają ze staży i płatnych praktyk, a firmy częściej zatrudniają młodych.

Jedną ze szkół w regionie, która przyjęła charakter dualnego kształcenia zawodowego, tzn. połączyła praktykę z wiedzą teoretyczną jest Zespół Szkół Spożywczych w Bydgoszczy.

Uczniowie technikum, w ramach projektu „Akcja kwalifikacja”, mogą odbyć płatny staż. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - W te wakacje w stażu mogą wziąć udział technicy logistycy (w firmie iQor) i technicy technologii żywności (w firmie Drobex). Za rok zamierzamy rozszerzyć ofertę o nowy zawód - technika spedytora - wyjaśnia Wiesława Różycka, koordynatorka projektu.

Lista pracodawców na ten rok jest już zamknięta, ale na kolejny rok szkoła jest otwarta na współpracę z firmami. - Będziemy szukali m.in. przedsiębiorstw, które będą chciały przyjąć na staż spedytorów.

Przeczytaj też: Zagraniczne staże. Zobaczcie, jak uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe [zdjęcia]

Tylko dla uczniów
Z takiej formy praktycznej nauki w firmie mogą skorzystać tylko raz uczniowie, którzy mają jeszcze status osoby uczącej się. - Program stażu jest „szyty na miarę”, zarówno pod kątem potrzeb przedsiębiorstwa, ale też konkretnego ucznia - zaznacza pani Wiesława. - Kluczem do sukcesu jest opracowanie dobrego programu i współpracy szkoła-firma. To przedsiębiorstwa dają znać kogo potrzebują.

Zapłacą im za ten czas
Po ukończeniu stażu uczniowie otrzymują jedno stypendium. Warunkiem jego wypłaty jest przepracowanie 150 godzin w ramach stażu i zrealizowanie programu. Duże przedsiębiorstwa ponoszą tylko pięć procent kosztów. Jeżeli firma musi wyłożyć pieniądze, na utworzenie miejsca dla stażysty, ma prawo zwrotu środków na to wydanych. Na przykład za odzież ochronną i buty - które musi mieć uczeń, za bardzo drobne wyposażenie - które będą potrzebowali i w czasie stażu zużyją.

Przeczytaj również: Co po maturze 2017? [najpopularniejsze kierunki studiów]

To też szansa na pracę
- Na przykład w firmie iQor, najlepsi uczniowie, po stażu, w ramach programu stypendialnego, otrzymują propozycję kontynuacji go podczas roku szkolnego - dodaje Różycka. - Przedsiębiorstwo funduje im roczne wynagrodzenie. Uczeń kontynuuje naukę zawodu w firmie. Program jest elastyczny, dostosowany do zajęć ucznia. Wyróżniony młody człowiek, po zakończeniu programu i nauki, może się tam zatrudnić, ale nie musi.

- To już nie jest taki „surowy”, młody człowiek - zaznacza pani Wiesława. - Jest przygotowany do pracy. Firma nie musi już w niego tyle inwestować. To korzyść dla zakładu. Absolwenci po stażach bardzo często otrzymują propozycje pracy.

Staże również za granicą
Uczniowie tej szkoły mogą zdobywać doświadczenie w Hiszpanii. - Młodzież wyjeżdża na dwu lub trzytygodniowe staże zawodowe w firmach branży spożywczej lub logistycznej w Kordobie lub Granadzie - wyjaśnia Barbara Morawska, koordynatorka projektu „Mobilność zawodowa - kluczem do sukcesu na europejskim rynku pracy”. - Czas jego trwania zależy od wymiaru obowiązkowej praktyki zawodowej wynikającej ze szkolnego planu nauczania.

Staż i wyjazd, były podróżą mojego życia- mówiła jedna z uczennic po powrocie

Uczestnicy pierwszej wymiany wrócili z wyjazdu z Kordoby bardzo zadowoleni. Aktualnie 8 technologów żywności i 7 logistyków przebywa na stażu w Granadzie.

W projekcie będzie uczestniczyć łącznie 60 uczniów oraz 8 opiekunów. Ci ostatni sprawują opiekę nad młodzieżą i jej bezpieczeństwem, nadzorują przebieg praktyki u partnera, udzielają pomocy merytorycznej. Stażyści mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, transport i program kulturalny (w tym wycieczki). Otrzymują też wysokie kieszonkowe.

Każdy wyjazd poprzedza przygotowanie językowe, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne oraz przygotowanie kulturowe i organizacyjne. Ich celem jest doskonalenie umiejętności komunikacji interpersonalnej i radzenia sobie ze stresem w obcym środowisku, kształcenie umiejętności nawiązywania kontaktów i porozumiewania się po angielsku i hiszpańsku oraz poznanie Andaluzji. Chętnych jest zawsze więcej niż miejsc na stażu. Program jest finansowany ze środków POWER na zasadach programu Erasmus+.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska