Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strona Urzędu Miasta w Bydgoszczy użyteczna czy nie?

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Zrzuty stron głównych
Zbadano 140 serwisów miejskich. Jak wypadła strona www.bydgoszcz.pl? Najsłabiej oceniono wyszukiwarkę, dostępność oraz ułatwienia dla korzystających z serwisu. Idąc z duchem czasu przenieśliśmy się na portale społecznościowe, wyjaśnia rzecznika UM. Zapowiada też nową koncepcję serwisu.

Wspólnota, pismo samorządu terytorialnego publikuje wyniki Administrady, projektu analizującego użyteczność stron samorządowych. Badanie miało na celu pokazanie dobrych praktyk i zwiększenie świadomości osób tworzących urzędowe strony. Analizowano strony miast wojewódzkich, na prawach powiatu i powiatów. Wysłane ankiety wypełniło 140 serwisów. W drugim etapie badający strony wcieli się w rolę przedsiębiorcy, rodzica, interesanta i mieszkańców danego miasta.

`

Analizowane elementy to strona główna, nawigacja, wyszukiwarka, treść, dostępność i ułatwienia dla użytkowników. W każdym punkcie można było uzyskać 100 punktów, w tej kolejności odpowiednio bydgoszcz.pl uzyskała: 94,4 - 75,68 - 35,29 - 69,23 - 42,86 - 44,44. Najsłabiej oceniono zatem wyszukiwarkę, dostępność oraz ułatwienia dla korzystających z serwisu. Ocena ogolna dla Bydgoszczy to 65,31 na 100.

`

Wśród 20 najlepszych według wyników Administrady serwisów znalazły się Białystok, Jaarocin, Kraków, Rypin, Świecie, Tychy, Warszawa czy Wągrowiec.

Trącony przez rydwan czasu

- Pracujemy nad koncepcją nowego serwisu - odpowiada na wyniki Administrady Marta Stachowiak, rzeczniczka UM. - Oczywiście, że nie możemy być do końca zadowoleni z wyniku tym bardziej, że nasza strona jeszcze kilka lat temu uchodziła za wzór - przypomina. Przytacza wyniki rankingu serwisów samorządowych branżowego miesięcznika „Press” z 2009 r., kiedy serwis Bydgoszcz.pl zajął piąte miejsce (na 49 możliwych).

Powody takiego wyniku, jaki uzyskała bydgoszcz.pl, rzeczniczka widzi w upływie czasu. - Nasz portal powstał (pod względem technicznym) w 2007 r. W dobie błyskawicznego rozwoju nowych technologii i zagadnień z zakresu IT każdego miesiąca pojawiają się nowinki techniczne, nowocześniejsze rozwiązania, aplikacje. Kiedy powstawał portal miejski w tej formie, w jakiej jest dostępny nadal, choćby tak powszechne dziś tagowanie było zjawiskiem nowym i znanym tylko wtajemniczonym pasjonatom. Po naszej analizie badania, właśnie w tym upatrujemy niższą niż w poprzednich latach ocenę, bowiem jest to element ułatwiający nawigację (przede wszystkim wyszukiwanie treści) - komentuje wyniki.

`

Z serwisów na portale społecznościowe

`

Marta Stachowiak wskazuje na odejście internautów w stronę portali społecznościowych. - Potwierdzają to nasze statystyki. Idąc więc z duchem czasu, my także przenieśliśmy się z częścią informacji właśnie tam. Tam koncentruje się dialog z mieszkańcami, bo we współczesnym świecie najczęściej oczekujemy prostych, krótkich komunikatów i takie dostarczamy mieszkańcom choćby za pośrednictwem FB - tłumaczy rzeczniczka.

`

Serwis miejski też się zmienia. Powstała wersja mobilna głównego portalu i mobilna wersja miejskiego BIP. Urząd Miasta wzbogacił też serwis o możliwość przełączenia wyglądu strony na wysoki kontrast.

Wyniki Administrady

Jak Wy oceniacie stronę miasta?

(AGW)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto