Zamknij

Gazeta Pomorska

Stypendia artystyczne w Toruniu rozdane. Wsparcie trafi do 16 osób [zdjęcia]

Stypendia Torunia w dziedzinie kultury trafiły do szesnastu twórców, animatorów kultury i osób zajmujących się działalnością artystyczną. Nagrodzonym

Grzegorz Olkowski

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [2/49] Poprzednie Następne

Stypendia artystyczne w Toruniu rozdane. Wsparcie trafi do 16 osób [zdjęcia]

Stypendia Torunia w dziedzinie kultury trafiły do szesnastu twórców, animatorów kultury i osób zajmujących się działalnością artystyczną. Nagrodzonym wręczył je prezydent Torunia.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- Trzymajmy kciuki, aby miejskie stypendia kulturalne były w pełni efektywnie wykorzystane, aby dawały wsparcie ludziom, którzy po te stypendia sięgają – powiedział Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Do końca września ubiegłego roku do Wydziału Kultury toruńskiego urzędu wpłynęły 34 wnioski o przyznanie stypendium. W budżecie na rok 2018 zarezerwowano na ten cel kwotę 150 000 zł. Wnioski oceniała komisja, w składzie której znaleźli się: Bartłomiej Jóźwiak, Zbigniew Derkowski, Magdalena Kujawa, Aleksandra Łukomska – Smulska, Teresa Stępień – Nowicka oraz Jan Ząbik.

Stypendia zostały wręczone w poniedziałek w Sali Malinowej toruńskiego Dworu Artusa.

[sc]Stypendium całoroczne na rok 2018:[/sc]
Aleksandra Bednarz
Aktorka, absolwentka PWSFTIT w Łodzi, freelancer. Ma w swym dorobku role filmowe i teatralne. Wyreżyserowała spektakl dla młodzieży osadzonej w schronisku i zakładzie poprawczym w Falenicy, jest laureatką nagród za kreacje aktorskie. Aleksandra Bednarz otrzymała stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9.000 zł. brutto, z przeznaczeniem na realizację autorskiego monodramu o charakterze badawczym pod roboczym tytułem „Run”.

Grzegorz Bojanowski
Magister filologii polskiej, muzyk, kompozytor, autor recenzji kulturalnych na portalu kulturalnytorun.pl. Współpracował z zespołami Disparates, Późne Lato, Ergo, Nietrzask. Grzegorz Bojanowski otrzymał stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9.000 zł. brutto z przeznaczeniem na realizację projektu filmowego o trzech obliczach kamienicy przy ulicy Mostowej 6, pt. „Tryptyk Mostowa 6”.

Damian Chmielewski
Turntablista, instrumentalista, producent i organizator eventów związany z toruńską sceną od 2001r. Zdobył m.in. tytuł Mistrza Świata Dj-ów w 2015r. oraz Mistrzostwo Polski w roku 2016. Otrzymał stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9.000 zł. brutto z przeznaczeniem na realizację projektu „Chmielix – Skratch-o-rama”. Celem projektu jest wyprodukowanie i wytłoczenie 12-calowych płyt winylowych przeznaczonych dla skreczujących DJ-ów na całym świecie. Będzie to pierwsze tego typu wydawnictwo, które powstanie w Polsce.

Jan Gembala
Kompozytor, producent, klawiszowiec. Członek zespołu Jafia, przez lata grał w zespole Paraliż Band oraz Dubska. Otrzymał stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 9.000 zł. brutto z przeznaczeniem na realizację projektu pn. „Star Light Sound”. Projekt ma na celu ukazanie nowatorskiej formy prezentacji sztuki muzycznej na żywo, a jego efektem końcowym będzie pokaz synchroniczny muzyki i wizualizacji, z elementami żywej muzyki.

Szymon Stec
Magister sztuki - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dyrygent, organizator wydarzeń kulturalnych. Otrzymał stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 7.200 zł. brutto z przeznaczeniem na organizację pierwszego w Polsce koncertu monograficznego łotewskiego kompozytora Peterisa Vasksa.

Stefan Kornacki
Magister sztuki, grafik, artysta multimedialny. Autor instalacji video oraz działań teatralnych i performance, poeta i pedagog. Otrzymał stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 7.200 zł. brutto z przeznaczeniem na przygotowanie nowatorskiego, multimedialnego tomiku poezji pt. „Wiersze dla biegaczy”.

Paulina Błaszkiewicz
Absolwentka socjologii. Dziennikarka toruńskich „Nowości” gdzie specjalizuje się w tematyce kulturalnej i społecznej. Współpracuje z miesięcznikiem Miasto Kobiet. Paulina Błaszkiewicz otrzymała stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 7.200 zł z przeznaczeniem na redakcję tekstów, przygotowanie do druku, skład, łamanie, druk i promocję książki pt. „Pod krawatem. Mężczyźni toruńskiej kultury”.

Bartosz Jaworski
Od 10 lat zajmuje się realizacją nagrań dźwięku na planach filmowych, postprodukcją, produkcją oraz realizacją nagrań w studio. Współpracował z zespołami Sofa, Organek, Manchester, Kobranocka. Otrzymał stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 7.200 zł. z przeznaczeniem na stworzenie filmu dokumentalnego prezentującego dorobek najstarszego z działających w Polsce zdunów – Jana Strychalskiego mieszkającego w Nieszawie.

Klaudia Marzec
Studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Liderka kwartetu smyczkowego Infinito, który tworzą: Paulina Burczyńska (skrzypce), Kinga Politowska (skrzypce), Zuzanna Wiśniewska (altówka), Klaudia Marzec (wiolonczela). Otrzymała stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 7.200 zł. z przeznaczeniem na przygotowanie aranżacji hitów muzyki rozrywkowej, a następnie nagranie i wypromowanie płyty w wykonaniu Kwartetu Infinito. Płyta zawierać będzie m.in. autorskie aranżacje rockowych kompozycji artystów związanych z Toruniem m.in. Republiki, Grzegorza Ciechowskiego, Kobranocki, Organka, Mariusza Lubomskiego.

Kacper Nowak
Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku fortepian. Kompozytor, producent muzyczny, twórca projektów interdyscyplinarnych. Działając pod pseudonimem artystycznym Steve Nash – trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata DJ-ów. Otrzymał stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 6.000 zł. z przeznaczeniem na nagranie płyty będącej całoroczną rejestracją odgłosów i dźwięków miasta Torunia. Nagrania zostaną przetworzone tak, aby powstały z nich profesjonalnie brzmiące utwory. Będzie to pierwszy solowy album Kacpra Nowaka.

Ewa Fabiańska – Jelińska
Kompozytorka, doktor sztuk muzycznych w zakresie kompozycji i teorii muzyki. Jej utwory są wykonywane w kraju oraz podczas festiwali zagranicznych. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów kompozytorskich. Otrzymała stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 6.000 zł. z przeznaczeniem na zrealizowanie dwóch koncertów kompozytorskich.

Julia Kubacka
Uczennica III kl. gimnazjum ZSM w Toruniu w klasie fortepianu. Śpiewa w dwóch szkolnych chórach. Julia Kubacka otrzymała stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 4.800 zł. z przeznaczeniem na doskonalenie techniki gry na fortepianie poprzez uczestnictwo w trzech kursach prowadzonych przez wybitnych pianistów ora przygotowanie do udziału w konkursie pianistycznym.

Mikołaj Kubacki
Uczeń II kl. gimnazjum ZSM w Toruniu. Altowiolinista. Gra w szkolnej Orkiestrze Symfonicznej. Otrzymał stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 4.800 zł. z przeznaczeniem na rozwijanie umiejętności muzycznych poprzez udział w warsztatach i kursach w Imbramowicach, Gnieźnie, Łańcucie.

Mateusz Gołaszewski
Uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu w klasie fortepianu. Uczestniczy w konkursach i festiwalach pianistycznych, bierze udział w kursach mistrzowskich. Otrzymał stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 4.800 zł. z przeznaczeniem na doskonalenie gry na fortepianie poprzez udział w warsztatach i lekcjach z wybitnymi pedagogami, a także udział w konkursach i festiwalach pianistycznych.

[sc]Stypendium na I półrocze 2018:[/sc]
Dawid Deja
Uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu w klasie akordeonu. Laureat nagród w konkursach akordeonowych w kraju i za granicą. Otrzymał stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 4.500 zł. brutto z przeznaczeniem na udział w konkursach międzynarodowych i krajowych w Wiedniu, Mławie, Suwałkach i Sanoku.

Michał Kadlec
Niezależny copywriter. Prowadzi autorski blog „Po Toruniu” poświęcony historii Torunia oraz jego współczesności. Autor fotografii związanych z Toruniem. Otrzymał stypendium miasta Torunia w dziedzinie kultury w wysokości 3.000 zł. brutto z przeznaczeniem na napisanie dziesięciu opowiadań z akcją osadzoną głównie we współczesnym Toruniu. Dwa teksty przedstawią miasto w wersji retro – akcja będzie się działa w latach 30-tych XX wieku.


Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [25.01.2018]
[xlink]e4954e7e-4ccd-90dc-39ca-f8e321556d0c,0fb59293-57f8-5403-8260-ff13040f5755[/xlink]

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy