Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suchy i funkcjonalny

Oprac. (mkj)
Murator
Taras w domu to nie tylko dodatkowa przestrzeń i powierzchnia. To także możliwość atrakcyjnej aranżacji bryły budynku i spędzania czasu wolnego według własnych upodobań.

     Tarasów możemy mieć w domu kilka. Na przykład jeden na piętrze, nad wystającym z bryły domu pomieszczeniem, a drugi na parterze, najczęściej stanowi przedłużenie salonu czy dużego pokoju. Bywa też, że możemy zafundować sobie tzw. taras z depresją, czyli taras tuż przy domu, tyle że poniżej poziomu parteru. Pierwszy - oparty jest na płycie betonowej, posadowionej na gruncie. Drugi - na płycie stropowej pomieszczeń, w których doprowadzone jest ciepło lub nie. Wreszcie trzeci - w wykopie. Ten ostatni jest o tyle atrakcyjny, że zawsze będzie osłonięty od wiatru i od oczu wścibskich sąsiadów.
     Koniecznie z projektem
     
Budowę tarasu zwykle traktujemy jako coś dodatkowego. I łatwego. I z tego zazwyczaj biorą się potem nasze kłopoty. Bo na przykład rzadko kiedy budujemy taras z projektem, z rysunkami. A powinniśmy. Tam bowiem szczegółowo rozrysowane powinny być poszczególne warstwy tarasu. Takie jak nawierzchnia, izolacja czy wykończenie krawędzi.
     Precyzyjne wykonanie wszystkich niezbędnych na tarasie warstw jest warunkiem późniejszej bezawaryjnej jego eksploatacji.
     Niestety, często o tym zapominamy. Na przykład - wydaje nam się, że taras może funkcjonować bez spadku! Tymczasem to on właśnie jest gwarancją tego, że na tarasie nie będzie nam się gromadzić woda, a tym samym nie będzie nam zalewać pomieszczeń pod tarasem, gdyby okazać się miało, że nie dość dokładnie ułożyliśmy izolację.
     Czas na schnięcie
     
Jeśli beton wylewamy metodą tradycyjną, to warstwa taka pełną wytrzymałość osiąga po dwóch, a nawet trzech tygodniach. Tyle zatem musimy odczekać z układaniem płytek.
     Jeśli korzystamy z gotowej, "paczkowanej" mieszanki szybkoschnącej, czas osiągania wytrzymałości jest dużo krótszy. Należy pamiętać, by płyta konstrukcyjna tarasu była umieszczona nieco niżej niż płyta stropowa w pomieszczeniu, które do tarasu przylega. Zapobiega to zalewaniu tego pomieszczenia w przypadku silnych opadów, na przykład przy otwartych drzwiach na taras.
     Trzyma ciepło, nie chce wody
     
Ważnym elementem tarasu jest warstwa izolacyjna. Niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy pomieszczenie, nad którym taras się znajduje, jest ogrzewane. Zapobiega wtedy ucieczce ciepła z tego pomieszczenia.
     Najczęściej do ocieplenia wykorzystujemy styropian lub polistyren ekstrudowany. Powinniśmy też to ocieplenie osłonić zarówno od spodu, jak i od góry warstwą folii budowlanej, która zabezpieczy warstwę ocieplającą przed wilgocią pary wodnej od strony ogrzewanego pomieszczenia.
     Kolejna ważna warstwa to hydroizolacja. Ona z kolei ma przeciwdziałać przedostawaniu się wody w głąb tarasu, a jeśli tam już się dostanie, to ma ją skutecznie odprowadzić na zewątrz. Tę warstwę najczęściej wykonujemy z papy lub masy uszczelniającej, ciekłej folii, maty kauczukowej, asfaltowo-gumowej oraz mat drenażowych.
     Docisk też ważny
     
Ważną rolę na tarasie spełnia też warstwa dociskowa wykonana z gładzi cementowej lub z betonu. Przytrzymuje ona izolację termiczną, a w tradycyjnej metodzie także hydroizolację. Niezbędna jest na tarasach ocieplonych oraz wszędzie tam, gdzie izolacja przeciwwilgociowa wykonana jest z mat drenażowych. Nie powinna być grubsza niż 5 cm.
     Klinkier czy kamionka?
     
No i na koniec pozostała warstwa nawierzchniowa. Znakomicie nadają się do tego celu płytki ceramiczne, klinkierowe, gresowe lub kamionkowe.
     Taras nie powinien być idealnie gładki. Zimą bowiem można wtedy łatwo na nim złamać nogę.
     Precyzja na styku
     
I wreszcie jeszcze jedna niezwykle ważna sprawa - szczególnie dużo precyzji poświęcić należy na tarasie jego połączeniu ze ścianą budynku. Ono bowiem najbardziej narażone jest na działanie wody deszczowej, topniejącego śniegu lub lodu. Pamiętajmy więc, by w tym miejscu warstwę hydroizolacyjną wywinąć na ścianę na wysokość co najmniej 15 cm i potem dokładnie zabezpieczyć ją, na przykład, cokołem z płytek.
     ---
     Spadek powinien wynosić 1-2 proc. i przebiegać od ściany w kierunku na zewnątrz tarasu. Tak zwaną warstwę spadkową wykonujemy z betonu.
     ---
     W każdym przypadku płytki, które zamierzamy wyłożyć na tarasie, muszą być mrozoodporne, nie mogą nasiąkać wodą i powinny być odporne na ścieranie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska