Susza 2020: nowatorski program retencji korytowej poprawi sytuację w rolnictwie

Materiał partnera zewnętrznego Wody Polskie
Mimo ostatnich opadów, w Polsce cały czas panuje susza. Prognozy IMGW już przewidują, że susza 2020 może być gorsza od tej z 2019 roku i potrzebna będzie jeszcze większa pomoc dla rolników. W walce ze skutkami suszy na polach pomóc ma program „Stop Suszy!”. PGW Wody Polskie właśnie ogłosiły kolejne przetargi na inwestycje retencji korytowej.

Zadaniem inwestycji z zakresu retencji korytowej jest poprawa bilansu wodnego na terenach rolniczych. Z powodu postępującej suszy w Polsce na ten cel jest przeznaczonych 154,7 mln zł, za które w ciągu trzech lat zrealizowane zostanie 645 zadań inwestycyjnych na terenie całej Polski. To nowatorski program dedykowany wyłącznie rolnictwu. Pomoże w walce ze skutkami suszy na polach.

- Głównym założeniem i celem jest ograniczenie skutków suszy przez wzmocnienie retencji korytowej rzek, kanałów i rowów, przez budowę i odbudowę systemu jazów, zastawek, przepusto-zastawek, umożliwiających w połączeniu z systemami melioracyjnymi, nawodnienie użytków rolnych - tłumaczy Grzegorz Smytry, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.

W tym roku Wody Polskie szczególnie koncentrują się na lokalnych działaniach na terenach rolnych. Ze szczególnym uwzględnieniem regionów najbardziej zagrożonych suszą, w tym suszą rolniczą. Równolegle wprowadzane są również kolejne rozwiązania z zakresu małej retencji, które poprawią stan zasobów wodnych w Polsce.

W 2020 roku zaplanowanych jest 4 000 tego typu zadań, na które dodatkowo przeznaczonych jest 380 mln zł. Obecnie Wody Polskie realizują inwestycje na kwotę przeszło 2 mld zł. Celem jest poprawa bilansu wodnego w kraju. Potrzeby są duże, ponieważ gospodarka wodna przez lata była niedofinansowana i zaniedbana. Konieczne są liczne działania na poziomie krajowym i lokalnym.

Susza 2020 - Wskazania dla samorządów

Zbiór niezbędnych inwestycji oraz katalog działań, których celem jest przeciwdziałanie skutkom suszy, będzie zawierał opracowany właśnie przez Wody Polskie plan przeciwdziałania skutkom suszy. Dokument zostanie przyjęty z końcem bieżącego roku, w drodze rozporządzenia. Znajdą się w nim konkretne wskazówki dla samorządów pomocne w kształtowaniu zrównoważonej gospodarki wodnej na terenach gmin, a w konsekwencji – całego kraju. Dokumenty planistyczne tej rangi przyjęło już dziesięć państw europejskich, w tym m.in. Wielka Brytania, Francja Hiszpania, Słowacja i Ukraina. Przyjęcie planu umożliwi W ramach programu już są realizowane inwestycje.

Skutki suszy – jak je złagodzić w regionie?

Z uwagi na zwiększające się zagrożenie suszą PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy wykonuje prace utrzymaniowe i inwestycyjne przyczyniające się do łagodzenia skutków suszy. Np. Jaz na rzece Pannie w miejscowości Żabno pomaga w regulacji poziomu wód w Jeziorze Mogileńskim, zwiększając w nim retencję o 1 mln m³.

Niemalże bliźniacza budowla powstanie w tym roku z północnej strony Mogilna, gdzie na Jeziorze Wiecanowskim zgromadzimy jeszcze więcej, bo 1,5 mln m³ wody.

Funkcjonująca przepławka przy jazie pozwala zachować ciągłość rzeki i umożliwia migrację organizmów wodnych, czy np. budowla hydrotechniczna na Kanale Chełstnica, w gminie Drezdenko, w woj. Lubuskim, która pozwala na zretencjonowanie ok. 3600 m3 wód kanału i dodatkowo, poprzez nawodnienia podsiąkowe, pomaga ograniczać skutki suszy na przyległych trenach użytkowanych rolniczo.

Stosunkowo płaski teren pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów już przy kilkudziesięciu centymetrach piętrzenia na naszej budowli.

Przeciwdziałanie suszy – zwiększenie retencji wód

Przedsięwzięcia mające na celu zwiększenie retencji w istniejących zbiornikach wodnych, jeziorach i rzekach, polegające między innymi na budowie urządzeń ograniczających odpływ wód, są priorytetem dla Wód Polskich. Prowadzone przez PGW WP RZGW w Bydgoszczy działania na obszarach wykorzystywanych rolniczo, mają na celu zahamowanie odpływu wód ze zlewni cząstkowych, tj., jak najdłuższe utrzymanie wody w miejscach, gdzie występują jej zasoby, a także jej dystrybucję w okresach niedoborów. Czynności te polegają między innymi na budowie urządzeń piętrzących na odpływach ze zbiorników wodnych i jezior – retencja zbiornikowa oraz na ciekach – retencja korytowa/glebowa.

PLANY RZGW W BYDGOSZCZY NA WALKĘ Z SUSZĄ:

  • podpiętrzenie jeziora Falmierowskiego – retencja – 531 tys. m3 wody
  • odbudowa Kanału Małgosia – Etap I – 7 tys. m3 wody.
  • kształtowanie Kanału Bachorza Duża – Etap I – 17 tys. m3 wody

Przeciwdziałanie skutkom suszy jest obecnie najważniejszym zadaniem, jakie wykonują Wody Polskie. Od początku swojej działalności Wody Polskie zrealizowały w sumie 8 tys. zadań, mających wpływ na poprawę lokalnego bilansu wodnego, a tym samym przeciwdziałanie skutkom suszy na terenach rolniczych i nie tylko. Inwestycje te opiewały łącznie na kwotę 554 mln zł. Obecnie realizowane są inwestycje na kwotę przeszło dwóch miliardów złotych.

Celem jest dwukrotne zwiększenie krajowej retencji, która obecnie wynosi ok. 6,5 %. Szacuje się, że realizowany program retencji korytowej zwiększy współczynnik retencji o ok. 1% i przyczyni się do nawodnienia nawet 300 tys. ha użytków rolnych.

Powodzenie programu jest zależne od współpracy lokalnych samorządów, spółek wodnych zrzeszających rolników z jednostkami regionalnymi Wód Polskich. Przedstawiciele PGW WP pracują nad wdrożeniem programu retencji korytowej na terenie całego kraju.

Więcej informacji na temat retencji korytowej: https://www.wody.gov.pl/mala-retencja/retencja-korytowa .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3