Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczna magia w dziadku do orzechów schowana. Niezwykła wystawa w Bibliotece Pedagogicznej

Katarzyna Dworska
Kolekcja, którą udało się zgromadzić liczy ponad 30 dziadków do orzechów. Przy jej tworzeniu pomogli mieszkańcy Koronowa
Kolekcja, którą udało się zgromadzić liczy ponad 30 dziadków do orzechów. Przy jej tworzeniu pomogli mieszkańcy Koronowa Polska Press
Najstarszy z nich pochodzi z końca XIX wieku. Już wkrótce mieszkańcy będą mogli zobaczyć ciekawą wystawę w bibliotece.

Opowieść o Klarze, która wyrusza w magiczną podróż, aby walczyć z królem myszy znają niemal wszyscy. Wymyślił ją Ernst Hoffmann, a jego książka „Dziadek do orzechów” została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. To właśnie ta historia zainspirowała dwie bibliotekarki z Koronowa do stworzenia niezwykłej wystawy. Kobiety zwróciły się do mieszkańców i poprosiły o przynoszenie urządzeń do łupania orzechów. - Udało się zdobyć ponad 30 przyrządów - zdradza Grażyna Jasiek z Pedagogicznej Biblioteki w Koronowie. - Najstarszy pochodzi z końca XIX wieku. Jednak zdecydowaną większość stanowią te współczesne.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 16 w czwartek. Oprócz najróżniejszych dziadków do orzechów będzie można zobaczyć także fragmenty różnych tłumaczeń i wydań powieści. - Pierwsza powstała w języku niemieckim - opowiada Jasiek. - W swoich zbiorach mamy także tę francuską. Na pomysł takiej wystawy wpadłyśmy zainspirowane baletem, który ostatnio można było podziwiać w Operze Nova. Dzięki pomocy jej pracowników przedstawimy też rys historyczny tego spektaklu, który jest wystawiany w Bydgoszczy. Nie zabraknie także regionalnych akcentów, jednak nie chciałybyśmy wszystkiego zdradzać.

Bibliotekarki nawiązały też współpracę z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, które przesłało informacje, a także z muzeum dziadków do orzechów w Waszyngtonie. Urządzenia, które udało się wypożyczyć od mieszkańców są drewniane, miedziane i żeliwne. - Pierwsze powstały kilka tysięcy lat temu i były to po prostu wydrążone kamienie - opisuje Ewa Bielska z koronowskiej biblioteki. - Późniejsze dziadki często przedstawiano jako żołnierzy i królów, ale zdarzały się także takie o kształcie zwierząt.

„Dziadek do orzechów” kojarzy się przede wszystkim ze świątecznym czasem. Dlatego bliżej Wigilii wśród eksponatów pojawią się bożonarodzeniowe akcenty. - Zawsze zachęcamy mieszkańców do udziału w naszych akcjach - dodaje Jasiek. - Staramy się robić coś dla regionu i poszukujemy ludzi z pasją, którzy będą chcieli w tym uczestniczyć.

Wystawę będzie można zobaczyć od poniedziałku w godzinach pracy Pedagogicznej Biblioteki.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koronowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto