Święta pod palmami? Tak! Egipt numerem jeden. Jest taniej...

  Święta pod palmami? Tak! Egipt numerem jeden. Jest taniej niż rok temu

  (maw)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Święta pod palmami? Tak! Egipt numerem jeden. Jest taniej niż rok temu

  ©123RF

  Ci, którzy chcą Boże Narodzenie spędzić poza krajem, wybierają także Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wyspy Kanaryjskie. Wypoczynek świąteczny staniał o ok. 150 zł od osoby.
  Święta pod palmami? Tak! Egipt numerem jeden. Jest taniej niż rok temu

  ©123RF

  - Mam spędzić Wigilię pod palmami?! To nie dla mnie! Uważam, że nasza polska tradycja jest tak piękna, że żal jest ją porzucać. Osobiście nie wyobrażam sobie, bym zrezygnowała z łamania się opłatkiem, pasterki oraz śpiewania kolęd, by w święta się poopalać. Ale wiem, że wyjazdy na gwiazdkę do ciepłych krajów cieszą się coraz większym powodzeniem. Rok temu kuzynka z mężem, dzieciakami i rodzicami polecieli na Boże Narodzenie i sylwestra na Teneryfę i wrócili zachwyceni. W tym roku zostają w Polsce, a za rok już zdecydowali, że gdzieś polecą - opowiada pani Agnieszka z Bydgoszczy.


  Zobacz także materiał wideo: ŚWIĘTA NA WYJEŹDZIE  Ceny trochę niższe niż przed rokiem
  W biurach podróży przyznają, że z roku na rok zainteresowanie wyjazdami na Boże Narodzenie jest coraz większe. - Coraz więcej osób wybiera wypoczynek pod palmami zamiast polskiego, tradycyjnego świętowania. W tym roku święta w kalendarzu układają się wyjątkowo korzystnie, bo potrzeba bardzo niewiele dni urlopu, aby mieć naprawdę długi urlop. Ten korzystny układ wolnych dni spowodował, że już od wielu tygodni terminy świąteczne są mocno wyprzedane. Oczywiście nigdy nie jest tak, że nic się nie znajdzie - mamy jeszcze trochę miejsc na Wyspy Kanaryjskie, a także do Meksyku i Tajlandii - mówi Emilia Bratkowska, dyrektor działu marketingu i PR w Rainbow.

  Według statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl, największego multiagenta turystycznego, (rezerwacje do końca listopada) w tym roku prawie co trzeci turysta wykupił świąteczny i noworoczny wypoczynek w Egipcie. Choć sam fakt, że ten kraj znajduje się na szczycie rankingu popularności wyjazdów w tym okresie nie jest niespodzianką, bo podobnie było w ubiegłym roku, to jednak wówczas wypoczynek zaplanowało tam nieco ponad 20 proc. W Turcji (numer 2 w rezerwacjach) Boże Narodzenie lub Nowy Rok chce powitać przeszło 13 proc. klientów, a w Emiratach Arabskich (4. pozycja w rezerwacjach) - ponad 3 proc. Spadła za to atrakcyjność Wysp Kanaryjskich (z blisko 19 do niecałych 11 proc., spadek z 2. na 3. pozycję), Austrii (z przeszło 5 do nieco ponad 3 proc., spadek z 3. na 6. miejsce) i Włoch (z przeszło 4 do niecałych 3 proc., spadek z 6. na 9. miejsce).

  Co ciekawe, w tym roku liczba turystów wyjeżdżających do Egiptu, Turcji i na Wyspy Kanaryjskie podwoiła się w porównaniu z poprzednimi świętami i przełomem roku. - Tradycyjnie najszybciej sprzedają się kierunki najbardziej dostępne cenowo. W tym roku są to właśnie Wyspy Kanaryjskie - Teneryfa i Gran Canaria oraz Egipt - potwierdza Emilia Bratkowska.

  W tym roku wypoczynek świąteczny staniał o ok. 150 zł od osoby. Za mniej niż 1000 zł od osoby można polecieć na święta lub nowy roku do Maroka, na Cypr lub do Turcji (hotele przede wszystkim 3*, ze śniadaniami lub bez wyżywienia) lub za 1000-1200 zł z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje, hotele głównie 4*). - Od 1200 zł do 1500 zł kosztuje pobyt all inclusive w 4 i 5* hotelach na Riwierze Tureckiej - informuje Jarosław Kałucki, rzecznik Travelpanet.pl.

  Lecą całymi rodzinami
  Kto najczęściej decyduje się spędzić Boże Narodzenie pod palmami?

  - Rodziny z małymi dziećmi. Najczęściej rodzice zabierają też ze sobą dziadków z obu stron. Często jedzie również siostra czy brat z rodzinami. Jednym słowem - taka rezerwacja obejmuje średnio 8-12 osób. Gwiazdkę pod palmami chętnie spędzają także pary. Z reguły są to ludzie młodzi, którzy - jak mówią - chcą uciec od tego całego świątecznego zgiełku i przygotowań. Ostatnio miałam klientów - małżeństwo wyznania prawosławnego. Wykupili tygodniowe wczasy w Turcji z wylotem 22 grudnia. Powiedzieli, że akurat zdążą wrócić kilka dni przed świętami, które obchodzą dwa tygodnie później niż katolicy - opowiada pracownica jednego z toruńskich biur podróży.

  Ile kosztują gotowe potrawy wigilijne, a ile sprzątanie przed świętami? Sprawdziliśmy

  Niektórzy spędzą święta na stoku
  Są tacy, którzy chcą święta Bożego Narodzenia spędzić na stoku. Co ciekawe, w tym roku takich osób jest mniej.
  Ze statystyk Travelplanet.pl wynika, że w ubiegłym roku świąteczny wypoczynek na stokach wybierało 16 proc. klientów, obecnie poniżej 10 proc.

  Ile kosztuje wyjazd na narty na święta?

  Z wyżywieniem HB jest to koszt od 1200 -1500 zł do renomowanych ośrodków w Alpach austriackich lub włoskich (Kaprun - Zell am See, Schlad-ming, Skiwelt Wilder Kaiser Brixental, Val di Fiemme, Val di Fassa, Kronplatz, Val di Sole) i od 1500 zł w Alpy szwajcarskie (Zermatt, Davos).

  W Biurze Podróży Neckarmann na święta i sylwester przypada 9 proc. rezerwacji wyjazdów na narty. - Takie wyjazdy rezerwujemy coraz wcześniej mając świadomość, iż najlepsze miejscówki, obiekty położone przy stokach, z dobrym dostępem do wyciągów czy skipassem w cenie sprzedają się stosunkowo szybko - mówi Dorota Ostalska, manager w Neckermann Podróże.

  Jak dodaje, klienci nie obawiają się warunków śniegowych. Standardem w większości popularnych kurortów są obecnie nowoczesne systemy naśnieżania stoków, - W naszym biurze klienci są dodatkowo asekurowani tzw. "gwarancją śniegu", czyli możliwością bezkosztowej zmiany rezerwacji w przypadku niedostatecznych warunków - dodaje Dorota Ostalska.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy