Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżki nordic walking w woj. świętokrzyskim. Gdzie warto się wybrać w weekend 11 - 12 maja. 3 najciekawsze trasy

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Nordic walking w woj. świętokrzyskim warto uprawiać prawie wszędzie. Mimo to zachęcamy do wybrania ścieżek sprawdzonych przez innych mieszkańców. Wspólnie z Traseo przedstawiamy Wam 3 atrakcyjne trasy nordic walking w woj. świętokrzyskim. Na każdy weekend przedstawiamy Wam nowy zestaw ścieżek do wyboru. Sprawdź, jakie ścieżki przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Trasy nordic walking w woj. świętokrzyskim

Które szlaki nordic walking w woj. świętokrzyskim polecają mieszkańcy? My już to wiemy.

Traseo to aplikacja, w której każdy ma możliwość zapisania swojej trasy i dzielenia się nią z innymi. Wspólnie z Traseo wybraliśmy dla Was 3 uczęszczane ścieżki nordic walking w woj. świętokrzyskim. Znajdź najciekawszą dla siebie.

Zanim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 18 maja w woj. świętokrzyskim ma być od 12°C do 24°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 11% do 58%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Nowoczesny Kraków sprzed pół wieku

  • Początek trasy: Działoszyce
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,3 km
  • Czas trwania marszu: 46 min.
  • Przewyższenia: 4 m
  • Suma podejść: 5 m
  • Suma zejść: 4 m

Trasę dla amatorów nordic walking poleca Szlaki_Malopolski

Nowoczesny Kraków? Brzmi równie dziwnie jak sformułowanie „starożytna Gdynia”. W wypadku tego pierwszego miasta to jednak bynajmniej nie fałszywy oksymoron, ale jedna z jego jak najbardziej prawdziwych, choć mniej znanych twarzy. W całej Polsce, a nawet wśród większości krakowian, pokutuje stereotypowy obraz Krakowa jako miejsca wypełnionego głównie wiekowymi zabytkami, z największym w Europie średniowiecznym rynkiem, żydowskim Kazimierzem, z wieżami licznych kościołów, które wystrzeliwują w górę, wzbogacając malowniczo jego panoramę. Nie znaczy to jednak wcale, że stolica Małopolski to tylko Stare Miasto, zamknięte w słoju z formaliną i wystawione w gablocie ku uciesze turystów. Miasto królów polskich jest jednym z nielicznych w Polsce ośrodków, które stale się rozwijają, nie ominęła go więc (i nadal nie omija) nowoczesność, choć tej Kraków opierał się wyjątkowo długo. Wszystko przez szczególny splot okoliczności.

Opracowanie: Karolina Fidyk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj


🌲🌤️ Trasa nordic walking: Źródlana - Zamek w Siewierzu - Źródlana

  • Początek trasy: Włoszczowa
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 9,05 km
  • Czas trwania marszu: 1 godz. i 59 min.
  • Przewyższenia: 102 m
  • Suma podejść: 1 521 m
  • Suma zejść: 1 455 m

Pawinsja poleca tę trasę

Trasa wymyślona tak, aby prowadziła różnymi drogami.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Powiat Starachowicki - Zielony szlak pieszo-rowerowy "Wokół Zalewu Brodzkiego"

  • Początek trasy: Nowa Słupia
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 15,82 km
  • Czas trwania marszu: 5 godz. i 16 min.
  • Przewyższenia: 65 m
  • Suma podejść: 124 m
  • Suma zejść: 128 m

Amatorom nordic walking trasę poleca Ancygan

Zielony turystyczny szlak pieszy "Wokół Zalewu Brodzkiego"
Szlak dostępny do wędrowania / lub jazdy rowerem/ w obu kierunkach - opis został dokonany w jednym kierunku - Rudy..

Początek szlaku przy tamie od strony torów kolejowych w Brodach.
Szlak prowadzony jest na zachód,wraz ze znakami pieszego szlaku czerwonego. Drogą obok zalewu dochodzimy do tunelu pod torami i po przejściu na drugą stronę, ulicą Dużą w wiosce Ruda wchodzimy na małe wzniesienie. Skręcamy w prawo w drogę gruntową i obok stacji przesyłowej gazu dochodzimy do lasu. Szlak wiedzie dalej w dół do potoku Ruśnia wraz ze znakami czarnego szlaku rowerowego. Po wyjściu z lasu jesteśmy w Brodach i ulicą Spokojną wchodzimy na wzniesienie, mając po prawej stronie ścianę nieczynnego kamieniołomu, a po lewej - pień okazałego dęba. Dalej szlak poprowadzony jest ulicą Wójtowską, a gdy ona skręca w dół do stacji PKP, szlak wiedzie na północ do ulicy Relaksowej. Po pokonaniu ok 0.5 km skręcamy w prawo (na południe) w ulicę Radomską. Po zejściu w dół około 200 m mijamy pomnik ku czci majora AL (Armii Ludowej) Heleny Wolf pseud. „Dr Anka” . Szlak prowadzony jest dalej przez tory kolejowe, most na rzece Kamienna do ulicy Starachowickiej. Skręca w prawo równolegle do drogi krajowej nr 9 i przed stacją benzynową ponownie skręca w prawo – w ulicę Cmentarną. Po wejściu na wzniesienie mijamy po prawej stronie zabytkową drewnianą dzwonnicę przy kościele parafialnym w Krynkach w gminie Brody Iłżeckie wybudowaną w 1779 roku. Ulicą Kościelną schodzimy w dół i skręcamy na lewo – na zachód. Droga prowadzi obok Urzędu Gminy w Brodach do zapory – po prawej stronie popiersie St. Staszica. Dalej szlak prowadzony jest około 3.5 km brzegiem zalewu wraz z niebieskim szlakiem rowerowym. Przed dojściem do drogi krajowej nr 42, po lewej stronie widoczny jest mały zbiornik wodny "Oczko". Obok niego poprowadzony jest czerwony szlak pieszy którym można wejść do rezerwatu "Skały w Krynkach" – ok. 500 m od zalewu.
Kolejny odcinek szlaku poprowadzony jest chodnikiem wzdłuż drogi nr 42 do wioski Styków. Po prawej stronie na brzegu zalewu , zlokalizowane są budynki przystani wodnej i Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej.
Niebieski szlak rowerowy skręca na lewo do Kałkowa, a szlak zielony 400 m dalej skręca w prawo na groblę zbiornika wodnego. Ten odcinek o długości 1.2 km może służyć do wędrowania z kijkami NW (Nordic Walking). Po dojściu do ulicy Słonecznej w Stykowie, po przejściu przez most na rzece Kamienna, skręcamy w prawo w ulicę Panoramiczną. Do końca szlaku pozostało 2.5 km. Po prawej stronie na brzegu zalewu zlokalizowane są miejsca wypoczynku i plaża.
Po stronie północnej znajduje się Centrum Turystyczne nad Zalewem Brodzkim.

Koniec szlaku zlokalizowany jest przy wiacie rekreacyjnej w Rudzie – obok szkoły, na wprost mola.
Kilometraż szlaku:
0.0 Początek szlaku, tama w Brodach
1.2 tunel, droga nad zalewem
1.7 wieś Ruda ul. Długa, skręt w polną drogę
2.8 skraj lasu - potok Ruśnia, skręt w prawo
3.5 ul. Spokojna w Brodach, pomnikowy dąb
4.0 ul. Wójtowska w Brodach, punkt widokowy - skręt w lewo
4.7 ul. Radomska - pomnik majora AL pseud. „Dr Anka”
5.3 stacja PKP Brody
7.0 Krynki, kościół
7.5 Urząd Gminy w Brodach
7.9 Brody -tama, popiersie St. Staszica
10.2 zalew „Oczko”
10.7 zajazd „Karpik”
11.1 przystań wodna
13.0 most na Kamiennej
14.6 dojście do skał w Rudzie
14.8 Centrum Turystyczne nad Zalewem Brodzkim
15.8 Koniec szlaku - Ruda, wiata obok szkoły
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Co daje nordic walking?

Nordic walking to aktywność, która może być uprawiana przez większość osób. Dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Przynosi korzyści, jeśli pamiętamy o odpowiedniej technice. Uprawianie tego sportu może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Nordic walking to aktywność, która rzadko kończy się kontuzjami, więc jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Najważniejsze, by pamiętać o odpowiedniej technice oraz zakupie dobrego sprzętu. Dobrze dobrane kijki pomogą w zachowaniu prawidłowej techniki. Najlepiej wybrać te dedykowane do nordic walking, a nie kupować kijków trekkingowych. Różnią się one budową. Znajdziemy 3 rodzaje kijków do nordic walking:

  • kijki aluminiowe
  • kijki z włókna szklanego
  • kijki z włókien węglowych

Warto zwrócić uwagę na wagę kijków, które wybieramy. Kijki powinny mieć też odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz posiadać paski. Możemy wybrać takie z regulowaną długością lub kupić odpowiednio dobrane do naszego wzrostu. Wysokość kijków jest prawidłowo dobrana, kiedy trzymając kijki w pozycji wyprostowanej, łokieć jest pod kątem prostym.

Chodzenie z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stopy. Właśnie dlatego ten sport jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ryzyko kontuzji jest znikome, a sam sport jest przyjemny i możemy go uprawiać niemal wszędzie.

Atrakcje Świętokrzyskiego dla miłośników nordic walking

Chyba najpiękniejszym regionem woj. świętokrzyskiego jest Ponidzie, nazywane często „Polską Toskanią” za sprawą krajobrazu – łagodnie pofalowanych wzgórz – który nieco przypomina Włochy. Wzdłuż Nidy biegnie wiele szlaków pieszych i rowerowych, a na turystów czekają też dodatkowe atrakcje. Warto odwiedzić np. Opatowiec, który jest oficjalnie najmniejszym polskim miastem, a z dziećmi wybrać się do Pacanowa, gdzie działa Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.

Jeśli lubicie chodzić po górach, czekają na was Góry Świętokrzyskie, niewysokie, ale za to bardzo urozmaicone. Najwyższy szczyt – Łysica – ma tylko 614 m n.p.m., ale zalicza się do Korony Polski. Nieodległa Łysa Góra to legendarne miejsce sabatów czarownic. Dziś stoi na niej piękny klasztor z relikwiami Krzyża Św. W Górach Świętokrzyskich warto zajrzeć jeszcze do Jaskini Raj, uchodzącej za jedne z najpiękniejszych polskich naturalnych podziemi.

A może wolicie maszerować po Polsce śladami zabytków? W woj. świętokrzyskim ich nie brakuje – szczególnie dobrze zachowane średniowieczne obwarowania można zwiedzać w Szydłowcu. Miasto nosi nawet przydomek „polskiego Carcassonne” dzięki swoim wspaniałym zabytkom. Jeśli chodzi o zamki, chyba największe wrażenie robi słynny Krzyżtopór w Ujeździe, z którym wiążą się opowieści o duchach i skarbie pilnowanym przez czarty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie