MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa nagroda dla Joanny Prasałek z I Liceum Ogólnokształcącego w Busku

Michał Kolera
Michał Kolera
Magdalena Smak, nauczycielka języka polskiego z I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju wraz z nagrodzoną uczennicą Joanną Prasałek.
Magdalena Smak, nauczycielka języka polskiego z I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju wraz z nagrodzoną uczennicą Joanną Prasałek. archiwum szkoły
W tym roku w buskim I Liceum Ogólnokształcącym imienia Tadeusza Kościuszki po raz pierwszy wręczono nagrodę imienia Janiny Czarneckiej. Otrzymała ją uczennica klasy czwartek Joanna Prasałek.

Tegoroczną Nagrodę Janiny Czarneckiej otrzymała Joanna Prasałek z klasy IV A. Uczęszczała do klasy o profilu humanistycznym, ale jej zainteresowania sięgają także innych dziedzin wiedzy. Będąc na półmetku edukacji w liceum, Asia uzyskała tytuł finalisty Olimpiady Literatury i Języka Polskiego pod opieką nauczycielki języka polskiego Magdaleny Smak. Ponadto Joanna Prasałek znana jest jako osoba zaangażowana w wiele inicjatyw, zarówno w środowisku szkolnym, jak i lokalnym. Jej marzeniem są studia na kierunku filologia polska, po których chciałaby pracować jako nauczyciel.

Pomysł narodził się podczas zjazdu

W historii I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju zapisuje się nowa karta – tegoroczne zakończenie roku szkolnego maturzystów uświetniło wręczenie najlepszemu absolwentowi szkoły wyjątkowego wyróżnienia – Nagrody Janiny Czarneckiej.

Pomysł nagrody narodził się podczas Zjazdu Absolwentów w czerwcu 2023 roku. Jej pomysłodawcą i fundatorem jest Maciej Radosz, absolwent Liceum 1967, profesor uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, były dziekan, obecnie mieszkający na Florydzie Professor Emeritus, Chemical and Biomedical Engineering, University of Wyoming.

Wyróżnienie przyznawane przez szkołę ma nagrodzić wybitne osiągnięcia najlepszych absolwentów oraz upamiętnić jedną z wybitnych nauczycielek Liceum, Profesor Janinę Czarnecką.

Janina Czarnecka

Janina Czarnecka urodziła się koło Krakowa w 1905 roku, ale pochodziła z Buska. Po ukończeniu historii na Uniwersytecie Warszawskim z tytułem magistra w 1927 roku, pracowała jako nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym we Włocławku. Wybuch drugiej wojny światowej zastał Janinę Czarnecką na wakacjach u rodziców w Busku z synem Stefanem. Dopiero po latach dowiedziała się, że jej mąż, Paweł Czarnecki, magister filologii polskiej, został zamordowany w obozie koncentracyjnym wraz z grupą inteligencji.

Jeszcze w czasie wojny Janina Czarnecka rozpoczęła pracę w szkole w pobliskim Skrobaczowie. Wyróżniła się bohaterską postawą, angażując się w działania konspiracyjne jako uczestniczka ruchu oporu, ponadto była w tych trudnych czasach filarem nauczania w rejonie Buska, prowadząc tajne komplety. Pracę zawodową kontynuowała po wojnie jako szanowana i ceniona nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego. Po śmierci w 1980 roku została pochowana na buskim cmentarzu.

- We wspomnieniach profesora Macieja Radosza, Janina Czarnecka to nauczycielka, która łączyła w sobie miłość młodzieży, miłość Liceum, miłość Ojczyzny i pasję uczenia. Tę pasję do nauki i zdobywania wiedzy chcemy pielęgnować w kolejnych pokoleniach. Ufundowana przez Profesora Nagroda Janiny Czarneckiej w wysokości 5 tysięcy złotych jest dedykowana dla najlepszego absolwenta, który w danym roku szkolnym kończy edukację w I Liceum Ogólnokształcącym w Busku-Zdroju z najwyższą średnią ocen uzyskanych z dziesięciu tradycyjnie akademickich przedmiotów - podaje I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki.

- Jestem wdzięczny dyrekcji i nauczycielom I Liceum, którzy pomogli w realizacji Nagrody, współpracując przy opracowaniu form i zasad przyznawania tego wyróżnienia. Dziękuję również Stowarzyszeniu Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego, za pomoc w realizacji nagrody poprzez użyczenie konta bankowego do przelewu środków przeznaczonych na nagrodę - mówi profesor Maciej Radosz.

Dyrekcja I LO składa serdeczne podziękowania profesorowi Maciejowi Radoszowi za ufundowanie nagrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie