Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętowaliśmy z UMK

Iza Wodzińska
Prof. Marian Michniewicz odbiera statuetkę  Convallarii.
Prof. Marian Michniewicz odbiera statuetkę Convallarii.
Reprint XVI-wiecznego Kodeksu Baltazara Behema otrzymał od Uniwersytetu Jagiellońskiego obchodzący w miniony weekend swe 60-lecie UMK.

     Wydany w 1505 r. - 10 lat po tym, jak patron UMK Mikołaj Kopernik zakończył nauki w Krakowie - Kodeks jest zbiorem przywilejów i statutów miasta Krakowa oraz ustaw cechowych. Składa się z 379 pergaminowych kart zapisanych ręcznie oraz pięknych kolorowych miniatur, oprawiony jest w skórę ze srebrnymi okuciami. Oryginał jest w posiadaniu UJ, reprint wykonano specjalnie na toruński jubileusz. - Wygląda jak prawdziwy, a może i lepiej - żartował wręczając księgę rektorowi UMK prof. Janowi Kopcewiczowi rektor krakowskiego uniwersytetu prof. Franciszek Ziejka. - To naprawdę waży! - wykrzyknął prof. Kopcewicz, kiedy tom znalazł się w jego rękach. Rektor Ziejka nazwał UMK jedną z najlepszych uczelni w kraju i życzył jej następnych 600 lat.
     Convallaria dla prof. Michniewicza
     
Przyznawane przez senat uczelni wyróżnienie Convallaria Copernicana otrzymał w sobotę emerytowany profesor UMK Marian Michniewicz, fizjolog roślin, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, twórca Instytutu Biologii i jego pierwszy dyrektor. Prof. Michniewicz to postać bardzo barwna. Urodziny w Wilnie, tam rozpoczął studia na Uniwersytecie Stefana Batorego w wojennym roku 1940 , aby wkrótce wstąpić do Armii Krajowej i walczyć z Niemcami, a w 1944 r. do Ludowego Wojska Polskiego. Z LWP przeszedł szlak bojowy do Lublina, gdzie wstąpił na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. W 1953 r. - jako 31-letni uczony - został szefem Katedry Fizjologii Roślin UMK. Toruńskiej uczelni pozostał wierny do przejścia na emeryturę w 1991 r. Wydał 150 publikacji naukowych, w tym 115 oryginalnych prac. Wypromował 229 magistrów i 12 doktorów, prowadził badania za granicą, w tym w USA. Wczoraj wzruszony odebrał z rąk rektora plakietę Convallarii. Jest drugim w historii laureatem tego prestiżowego wyróżnienia, przyznawanego tylko najwybitniejszym naukowcom.
     Wystawa papieska
     
W sobotę w ramach jubileuszu otwarto po raz pierwszy pomieszczenia muzealne w Collegium Maximum przy Placu Rapackiego. Pierwszą prezentowaną w nich wystawą jest ekspozycja "Jan Paweł II - doktor honoris causa UMK", w ramach której można obejrzeć pamiątki związane ze spotkaniami Ojca Świętego ze środowiskiem naukowym Torunia. Prezentacje uzupełnia kolekcja malarstwa i grafiki religijnej ze zbiorów UMK. Wystawa będzie otwarta dla publiczności od 22 lutego do końca marca, we wtorki i czwartki (po wcześniejszym umówieniu).
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska