Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwetki inwestycyjno-biznesowe miast. Bydgoszcz rozpędza się jak nigdy

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
W Bydgoszczy dobrze czują się firmy IT, ale też centra dystrybucyjne
W Bydgoszczy dobrze czują się firmy IT, ale też centra dystrybucyjne Fot. Archiwum/BARR
- Miasto to jest lokomotywą gospodarczą regionu - mówi Edyta Wiwatowska, prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Bezrobocie w trzecim kwartale 2016 roku spadło tu poniżej 5 procent.

Bydgoszcz od wielu lat jest silnym zagłębiem przemysłowym, a dzięki wykształconym kadrom i strategicznemu położeniu wyrasta także na silny ośrodek logistyczno-usługowy.

Miasto cieszy się dużym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów, a bydgoskie firmy z sukcesami działają na międzynarodowym rynku - wyjaśnia Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, która zajmuje się obsługą inwestora i promocją miasta.

Przemysł - motorem gospodarczym
Wizytówką tego miasta jest Pesa - lider produkcji taboru kolejowego, który dostarcza pojazdy szynowe na rynki polskie, europejskie i światowe. W ostatnim czasie firma podpisała memorandum dotyczące współpracy z Kolejami Ukraińskimi na targach Innotrans 2016 w Berlinie oraz wygrała przetarg na produkcję 13 pociągów ELF2 dla Kolei Śląskich.

Oprócz produkcji pojazdów szynowych, aglomeracja bydgoska jest największym ośrodkiem branży narzędziowej, przetwórstwa tworzyw sztucznych i przetwórstwa chemicznego w Polsce. Obejmuje ona około 850 podmiotów - podaje BARR.

Przeczytaj: Sims, iQor, Oponeo.pl, Unilever. Te firmy zatrudnią od ręki w Bydgoszczy

Część z nich należy do europejskich liderów takich jak ARRK Shapers’ Polska, OKT Polska, ale nie brakuje też lokalnych przedsiębiorców, produkujących dla światowych marek. Przykładowo, firma Hanplast jest jednym z największych dostawców IKEA w Europie.

Rozwój nowoczesnych usług dla biznesu
Bydgoszcz stanowi jeden z głównych ośrodków BPO/SSC w Polsce - podają eksperci Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Według raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2016” przygotowanego przez ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) sektor zatrudnia w mieście 7,8 tysiąca osób. Biorąc pod uwagę niektóre lokalne firmy świadczące usługi klientom zagranicznym, wartość ta wzrasta do dziewięciu tysięcy osób. Na lokalnym terenie dominują firmy o profilu IT - stanowi to aż 80 procent rynku pod względem zatrudnienia. Obecnie 81 procent pracowników branży BPO/SSC jest zatrudnionych w firmach z kapitałem zagranicznym.

W latach 2013-2016 Bydgoszcz zanotowała wzrost zatrudnienia w zagranicznych centrach usług o 70-80 procent, co plasuje ją w czołówce polskich miast odznaczających się dynamicznym rozwojem sektora nowoczesnych usług biznesowych - wynika z innego raportu ABSL.

Przeczytaj: Bydgoszcz stawia na usługi dla biznesu. Rosną centra logistyczne

Największym pracodawcą w tym sektorze jest francuski Atos (więcej o nim na pierwszej stronie tego dodatku), fińska Nokia a także polskie Centrum Operacyjne Banku Pocztowego oraz Centrum Klienta Grupy Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Wszyscy oni poszukują nowych pracowników.

Wsparcie w kilkunastu językach
Najnowszą inwestycją w Bydgoszczy jest otwarte jesienią tego roku Centrum wsparcia technicznego (Customer Interaction) iQor Poland.

Firma planuje stworzenie w sumie kilkuset miejsc pracy - głównie dla absolwentów filologii, lingwistów, tłumaczy, ale również specjalistów sektora stricte elektronicznego. Specjaliści mają zapewniać kompleksowe wsparcie w kilkunastu językach - również tych mniej popularnych.

To właśnie z miasta nad Brdą obsługiwani mają być klienci najważniejszych marek świata.

Przeczytaj również: iQor Global Services otworzył w Bydgoszczy swoje centrum [zdjęcia]

Nowe powierzchnie biurowe w Bydgoszczy
Dużą dynamikę wzrostu wykazuje rynek biurowy.

Od początku roku oddano do użytku ponad 16 tysięcy metrów kwadratowych (budynek ETA - w Biznes Park Kraszewskiego, pierwszy etap Optimum Park i Idea Przestrzeń Biznesu) - wyliczają pracownicy Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

W trakcie planowania i realizacji są kolejne inwestycje, dzięki którym w ciągu najbliższych kilku lat powierzchnia biurowa w Bydgoszczy zwiększy się aż dwukrotnie.

Czytaj: Jakie inwestycje planuje Bydgoszcz w najbliższym czasie?

Centra dystrybucyjne i hale produkcyjno-magazynowe

Na rozwój branży logistycznej w Bydgoszczy wpływają inwestycje drogowe (modernizacja dróg S5 i S10), a także inwestycje deweloperów budujących nowoczesne powierzchnie magazynowo-produkcyjne.

W tym roku europejska filia Panattoni Development Company, Panattoni Europe rozpoczęła budowę Panattoni Park Bydgoszcz. Jego planowana docelowa powierzchnia ma wynieść 100 tysięcy metrów kwadratowych.

Natomiast polski inwestor Waimea Holding buduje centrum produkcyjno-magazynowe Waimea Logistic Park Bydgoszcz o powierzchni 90 tysięcy metrów kwadratowych.

Dobra lokalizacja i potencjał miasta przyczyniły się także do powstawania w Bydgoszczy centrów dystrybucyjnych sieci handlowych, w zeszłym roku powstało takie centrum niemieckiego Lidla, w pierwszej połowie przyszłego roku zostaną oddane nowe centra niemieckiej firmy Kaufland i francuskiej Carrefour (o tym ostatnim piszemy również szerzej na innej stronie tego dodatku).

W obu inwestycjach zatrudnienie znajdzie ponad 450 osób już w pierwszej połowie 2017 roku.

Miasto otwarte dla firm informatycznych
W Bydgoszczy doskonale rozwija się również rynek informatyczny.

To dzięki przedsiębiorstwom z tej branży miasto jest nazywane coraz częściej drugą „doliną krzemową”.

O bydgoskich firmach informatycznych czytaj więcej tutaj: Informatycy poszukiwani w Bydgoszczy. Jacy? Wszyscy

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego udziela szeroko rozumianego wsparcia inwestorom i przedsiębiorcom, koncentrując się na kompleksowym wsparciu procesów inwestycyjnych w mieście, na każdym etapie ich realizacji, a także pomocy w ramach opieki poinwestycyjnej.

Kolejne sylwetki miast już wkrótce.

Bydgoszcz w liczbach

Ludność
355,6 tys. (stan na 31 grudnia 2015 r.)

Kobiety
188,3 tys. (stan na 31 grudnia 2015 r.)

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw
3762,58 zł (stan na wrzesień 2016 r.)

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw
56329 (wrzesień 2016 r.)

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą
28848 (wrzesień 2016 r.)

Stopa bezrobocia
4,9 proc. (wrzesień 2016 r.)

Dane: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska