Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 7
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Ekipa IPN, prowadząca poszukiwania szczątków żołnierzy...
fot. Hanka Sowińska

Szczątki trzech osób w jednym dole śmierci na cmentarzu w Bydgoszczy. Czy to akowcy straceni 27 listopada 1946 r.?

Szczątki trzech osób w jednym dole śmierci w na cmentarzu Bydgoszczy. Czy to akowcy straceni 27 listopada 1946 r.?

Ekipa IPN, prowadząca poszukiwania szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy, odkryła dziś szkielety i czaszki trzech osób. Ich ułożenie świadczy o bestialstwie tych, którzy ciała rozstrzelanych rzucali do bezimiennych grobów.

IPN wrócił na "bydgoską łączkę" czyli na Cmentarz Komunalny przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. W poniedziałek (25 czerwca) z pomocą wolontariuszy przygotowano miejsca do eksploracji. We wtorek (26 czerwca) otwarto pierwszą mogiłę.

Z ustaleń dr Alicji Paczoskiej-Hauke, koordynatora w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji - Delegatura IPN w Bydgoszczy wynikało, że właśnie to miejsce, znajdujące się w kwartale 3/2, może kryć szczątki trzech żołnierzy AK i WiN, którzy zostali straceni w bydgoskim więzieniu w listopadzie 1946 r.

O kogo chodzi? - O Ludwika Augustyniaka, Floriana Dut­kiewicza i Tadeusza Ośko vel Wojciecha Kossowskiego. Wszyscy zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy - mówi nam dr Paczoska-Hauke.

Kpt. Tadeusz Ośko, ps. „Sęp” (prawdziwe nazwisko tego niezwykłego oficera znamy dopiero od kilku lat, jego życiorys prawdopodobnie posłużył Jerzemu Stefanowi Stawińskiemu do stworzenia postaci Pułkownika Kwiatkowskiego - film Kazimierza Kutza) dowodził 27 lutego 1945 r. akcją w kamienicy przy ul. Śniadeckich 41 w Bydgoszczy. W jej wyniku uratowano kilku akowców, w tym Dutkiewicza i Augusty­niaka, którzy byli eskortowani z więzienia w Koronowie pod sąd polowy Armii Czerwonej. Zginęło w niej trzech milicjantów, z których jeden miał się przyznać kpt. Ośce do współpracy z NKWD.

Ośko vel Kossowski, Dut­kiewicz i Augustyniak byli sądzeni razem z wieloma innymi członkami wydziału bezpieczeństwa pomorskiego WiN. Rozprawa zakończyła się wydaniem 30 września 1946 r. trzech wyroków śmierci. Zostali straceni 27 listopada tego samego roku w więzieniu na Wałach Jagiellońskich.

Lista poszukiwanych jest znacznie dłuższa. Na liście jest m.in. Tadeusz Stankiewicz, żołnierz Wileńskiego Okręgu AK i Antoni Godziewski, którego oddział został wcielony do V Wileńskiej Brygady AK dowodzonej przez Zygmunta Szendzielarza, ps. Łupaszka.

O tym, kogo ekipa Biura Poszukiwań i Identyfikacji naprawdę znalazła przesądzą badania genetyczne. Jak nam powiedziała dr Paczoska-Hauke udało się pobrać materiał genetyczny do badań od bliskich poszukiwanych żołnierzy.

Na zdjęciu: Adrianna Wojciechowska, archeolog (po prawej) i dr Magdalena Krajewska, antropolog z ogromną delikatnością odsłaniają fragmenty znalezionych szkieletów.


MUNDIAL. Przed meczem POLSKA-JAPONIA

Zobacz również

Praca w Żaganiu szuka człowieka! Sprawdźcie najnowsze oferty 19-04-2024

NOWE
Praca w Żaganiu szuka człowieka! Sprawdźcie najnowsze oferty 19-04-2024

Atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Jest reakcja polskiego wojska

Atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Jest reakcja polskiego wojska

Polecamy

Iga Świątek ma apetyt na kolejne Porsche? ''Zawsze się znajdzie dodatkowe miejsce''

Iga Świątek ma apetyt na kolejne Porsche? ''Zawsze się znajdzie dodatkowe miejsce''

Donald Tusk: Sytuacja jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą być rozstrzygające

Donald Tusk: Sytuacja jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą być rozstrzygające

Anglicy złamali tradycję w najstarszych rozgrywkach na świecie

Anglicy złamali tradycję w najstarszych rozgrywkach na świecie