Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Radziejowa: - Czasem szpitalne prosektorium nie było w stanie pomieścić zwłok

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
- Niejednokrotnie mieszkańcy w okolicy szpitala widzieli przyjeżdżające karetki z pacjentami covidowymi, które czekały w kolejce do przyjęcia na oddział covidowy, tak samo karawany pogrzebowe wyjeżdżające spod szpitalnego prosektorium. Robiło to ogromne wrażenie i wywoływało ogromny strach przed ciężkim przejściem choroby, powikłań i śmiercią. To wszystko wpływało na mobilizację i przekonywało ludzi do szczepień - mówi Sławomir Bykowski, burmistrz Radziejowa.
- Niejednokrotnie mieszkańcy w okolicy szpitala widzieli przyjeżdżające karetki z pacjentami covidowymi, które czekały w kolejce do przyjęcia na oddział covidowy, tak samo karawany pogrzebowe wyjeżdżające spod szpitalnego prosektorium. Robiło to ogromne wrażenie i wywoływało ogromny strach przed ciężkim przejściem choroby, powikłań i śmiercią. To wszystko wpływało na mobilizację i przekonywało ludzi do szczepień - mówi Sławomir Bykowski, burmistrz Radziejowa. Grzegorz Dembinski
W Radziejowie przeciwko koronawirusowi dwiema dawkami zaszczepiło się ponad 70 procent mieszkańców. Rozmawiamy z burmistrzem Radziejowa - Sławomirem Bykowskim – m. in. na temat tego, w jaki sposób miasto zachęcało do szczepień i co wpłynęło na tak wysoki poziom szczepień.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Radziejów, zdobył pierwsze miejsce w kategorii Lider w dobie pandemii (małe gminy do 20 000 mieszkańców) w Złotej Setce Pomorza i Kujaw 2021. W Radziejowie w pełni (dwoma dawkami) zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi aż 70,2 procent mieszkańców. Jest to najlepszy wynik w całym województwie kujawsko-pomorskim. W jaki sposób udało się osiągnąć taki wynik?
Radziejów to małe miasto ok. 5300 mieszkańców, z tego stale przebywających jest ok. 5000. Duża grupa to osoby w wieku średnim i starsze. Na terenie miasta działał szpital covidowy do końca marca 2022 roku - utworzony na bazie szpitala powiatowego. W całej działalności szpitala nie odnotowaliśmy tak dużej ilości zgonów, jak w okresie trwania pandemii. Czasem szpitalne prosektorium nie było w stanie pomieścić zwłok, w związku z czym była dostawiona dodatkowa chłodnia. Urząd Stanu Cywilnego w Radziejowie w okresie pandemii sporządzał zdecydowanie więcej aktów zgonu niż miało to miejsce przed pandemią.

W tak małym środowisku jakim jest miasto Radziejów informacja na temat zachorowań na Covid-19 i zgonów rozpowszechniała się bardzo szybko. Niejednokrotnie mieszkańcy w okolicy szpitala widzieli przyjeżdżające karetki z pacjentami covidowymi, które czekały w kolejce do przyjęcia na oddział covidowy, tak samo karawany pogrzebowe wyjeżdżające spod szpitalnego prosektorium. Robiło to ogromne wrażenie i wywoływało ogromny strach przed ciężkim przejściem choroby, powikłań i śmiercią. To wszystko wpływało na mobilizację i przekonywało ludzi do szczepień. To wszystko plus bieżące informacje z mediów, zadziałało.

Ile punktów szczepień działało w Radziejowie w czasie epidemii koronawirusa? W jaki sposób były zorganizowane?
Na terenie miasta Radziejów działały trzy punkty szczepień. Pierwszy został utworzony w przyszpitalnej SPZOZ przychodni rejonowej, drugi w NZOZ „Eskulap” s.c. Zofia i Andrzej Grudewicz. W związku z dużym zapotrzebowaniem na szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień w Radziejowie utworzono nowy punkt szczepień powszechnych, który znajdował się w Hali Sportowej Miejskiego Zespołu Szkół. Punkt powstał we współpracy z samorządem Powiatu Radziejowskiego. Realizatorem szczepień był Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radziejowie.

W jaki sposób promowana była akcja szczepień przeciwko koronawirusowi? Czy miasto prowadziło jakieś specjalne akcje, kampanie zachęcające do szczepień?
Przede wszystkim informacja o Covid-19 płynąca z mediów, publikacja w lokalnej gazecie - kwartalnik „Radziejowianin”, informacje na stronie Urzędu Miasta, facebooku, ulotki informacyjne zachęcające do szczepień dystrybuowane przez Urząd Miasta a także wymiana informacji między mieszkańcami, gdyż jest to bardzo małe środowisko, praktycznie w każdej rodzinie zdarzały się osoby chorujące na covid albo przypadki śmiertelne. Dla osób starszych i niepełnosprawnych zorganizowany był transport do punktów szczepień. W dniu 28 sierpnia 2021 roku, Urząd Miasta Radziejów zorganizował piknik rodzinny na radziejowskich błotach, podczas którego promowano szczepienia oraz możliwość zaszczepienia się w szczepionkobusie. Dzięki dobrej współpracy i zaangażowania koordynatorów Urzędu Miasta udało się osiągnąć zamierzony cel.

***
Dwa dni z solidną wiedzą - 20 paneli tematycznych, ponad 50 prelegentów: praktyków, naukowców, ekspertów w swojej dziedzinie, a do tego możliwość wymiany doświadczeń, dyskusji, rozwiązywania problemów i poznania nowatorskich rozwiązań - to wszystko podczas I Konferencji Samorządowej „Czas na regiON”.

Już teraz zapisz się na newsletter I Konferencji Samorządowej i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami, poznaj szczegółową agendę, tematy oraz prelegentów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska