Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szerokie horyzonty

Ewelina Rychlicka
Na zdjęciu od lewej: Hanna Matusewicz, Emilia  Czubek i Agnieszka Omińska.
Na zdjęciu od lewej: Hanna Matusewicz, Emilia Czubek i Agnieszka Omińska. Ewelina Rychlicka
W Świeckim Ośrodku Kultury działa grupa młodych wolontariuszy. Ich bezinteresowna praca polega na służbie kulturze i innym ludziom.

     Inicjatorką i założycielką grupy jest Dorota Kiedrowska, instruktorka z Pracowni Teatralnej i Kultury Słowa z OKSiR w Świeciu. Już w styczniu odbyły się pierwsze spotkania chętnych do pracy w Domu Kultury. Wtedy było ich jeszcze niewielu, a o wolontariacie dowiedzieli się z prasy.
     Kulturalna hostessa
     
Obecnie grupa liczy 17 osób w wieku od 14 do 18 lat, ich opiekunką jest Iwona Tokarz, referent ds. promocji i rozwoju. Jak wygląda praca świeckich wolontariuszy? Pojawiają się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest bezinteresowne wsparcie. - Robimy różne rzeczy - mówi Hania Matusewicz, członkini grupy. - Roznosimy ulotki, pracujemy w charakterze hostess. - Pomagaliśmy przy organizacji np. Okręgowego Konkursu Recytatorskiego, Biesiady Europejskiej i Festiwalu Orkiestr Dętych - dodaje Agnieszka Omińska , również wolontariuszka.
     Celem działań grupy jest propagowanie kultury i zachęcanie ludzi do aktywnego udziału w życiu kulturalnym miasta. Ale nie tylko. Obecnie wolontariusze pracują nad projektem, w ramach unijnego programu MŁODZIEŻ.
     UE dzieciom?
     
Czas na złożenie wniosku mają do września, a decyzja o dofinansowaniu projektu zapadnie w listopadzie. We wstępie swojej pracy piszą: "Główną ideą naszego przedsięwzięcia jest wyrównanie szans młodych ludzi, często spychanych na margines społeczeństwa w wyniku braku pełnej sprawności fizycznej i psychicznej, a także ze względów finansowych". Chcieliby organizować spotkania z dziećmi i młodzieżą. Umilać czas najmłodszym przebywającym w szpitalu, np. czytając im książki, a także zachęcić do zabawy uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu oraz niepełnosprawnych.
     Deficyt chłopców
     
Wśród korzyści płynących z pracy w wolontariacie bezinteresowni młodzi wymieniają przede wszystkim satysfakcję. - Poza tym poszerzamy swoje horyzonty i poznajemy interesujących ludzi z niezwykłymi pasjami - zaznacza Hania Matusewicz. A minusy? Zgodnie odpowiadają - Nie ma. Chociaż narzekają na brak chłopców w grupie - wśród siedemnastu wolontariuszy jest ich tylko czterech.
     Dlatego zachęcają silnych młodych mężczyzn (przydają się do przenoszenia sprzętów) oraz wszystkich chętnych do przyjścia na spotkanie wolontariatu. Grupa zbiera się zazwyczaj w czwartki o 15.00 w Pracowni Teatralnej i Kultury Słowa w OKSiR.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska