Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlakiem gotyku

Karina Obara
Projekt "EuRob II - Europejski szlak Gotyku Ceglanego II" to szansa na promocję miasta z prawdziwego zdarzenia.

     Ten unijny projekt powstał już w 2001 z inicjatywy Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa Mieszkaniowego, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego w Berlinie oraz Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków. Celem projektu jest stworzenie szlaku tematycznego, który prezentowałby dziedzictwo architektury gotyku ceglanego w miastach położonych na terenie basenu Morza Bałtyckiego, a to tym samym powinno pobudzić turystykę jako gałąź gospodarki lokalnej i regionalnej. Inicjatorzy podkreślają też znaczenie projektu we wzmocnieniu wspólnej europejskiej tożsamości, poprawieniu oznaczenia i inwentaryzacji dziedzictwa kulturowego czy też dążenie do wspólnego rozwoju innowacyjnych produktów turystycznych i kulturalnych. Pomysł ma swe źródło jeszcze w czasach średniowiecznej Hanzy, kiedy to od Skandynawii przez Bałtyk zjednoczyło się siedem państw europejskich: Szwecja, Dania, Niemcy, Polska, Litwa, Łotwa i Estonia.
     Chełmińscy samorządowcy zainteresowali się tematem w ubiegłym roku i poprosili o przyjęcie miasta do projektu jako partnera wspierającego.
     Łatwiej o kolejne wnioski
     
- Już sam fakt, że przyjęto nas jako partnera wspierającego spowodował, że informację o naszym mieście ujęto na specjalnej stronie internetowej www.eurob.org i wydrukowano na 30 tys. egzemplarzy ulotek, które rozeszły się w biurach podróży w wielu krajach - podkreśla Ewa Nowicka, wiceburmistrz miasta. - Teraz tylko nasi radni mają zgodzić się na przystąpienie do realizacji projektu jako prawowitego członka i zabezpieczyć 5 tys. euro w budżecie w ramach składki na lata 2005-2006. Następnie projekt musi uzyskać akceptację UE.
     _Wymóg zabezpieczenia środków na składkę dotyczy wszystkich partnerów, którzy starają się o prawdziwe partnerstwo. Z polskich miast na razie w projekcie uczestniczy: Olsztyn, Gdańsk, Grudziądz, Szczecin i Chojna
     Przystąpienie do projektu Chełmna wiąże się nie tylko ze zwiększeniem prestiżu miasta, ale także powinno znacząco ułatwić tutejszym samorządowcom staranie się o sfinansowanie kolejnych wniosków inwestycyjnych w ramach unijnych funduszy.
     Powrót do przeszłości
     
Warto też dodać, że w ramach projektu w latach 2004 -2006 realizowane będzie między innymi: wydanie nowego wielojęzycznego katalogu, gdzie każdy partner prezentowany ma być na dwóch stronach. Nakład katalogu ma wynosić blisko 50 tys. egzemplarzy. Rozbudowana zostanie też strona internetowa o nowe wersje językowe, a szlak gotycki zostanie zaprezentowany na największych targach turystycznych na świecie. Nie zabraknie także specjalnych spotkań dotyczących marketingu w turystyce, promocji szlaku jako produktu turystycznego czy jakości usług w turystyce.
     
- Jest to dla nas wielka szansa na poważną promocję - dodaje wiceburmistrz. - _Poza tym dzięki przystąpieniu do projektu możemy niejako powrócić do dawnej świetności czasów Hanzy, kiedy to właśnie w basenie Morza Bałtyckiego kwitło życie gospodarcze.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska