Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital we Włocławku bez "serca". Ile milionów trzeba teraz położyć na stół?

wixad
Na dachu obiektu lądować miała  śmigłowce medyczne, natomiast w przyziemiu przydzielono miejsce dla apteki szpitalnej i sterylizatorni.
Na dachu obiektu lądować miała śmigłowce medyczne, natomiast w przyziemiu przydzielono miejsce dla apteki szpitalnej i sterylizatorni. Nadesłane
Plany oddania nowego budynku szpitalnego we Włocławku w 2023 są już nierealne. Inwestycja miała ruszyć z kopyta, tymczasem na placu budowy zapanowała głucha cisza. O co chodzi?

Zobacz wideo. Szpital wojewódzki we Włocławku od wielu miesięcy poszukiwał chirurgów

od 16 lat

W miejscu wyburzonego, stanąć miał we Włocławku nowy budynek szpitalny, a w nim szpitalny oddział ratunkowy, złożony z siedmiu sal blok operacyjny i lądowisko dla śmigłowców medycznych. Obiekt określany był jako „serce” lecznicy. Symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod rozbudowę szpitala odbyło się we wrześniu 2021, a zakończenie planowano na połowę 2023 roku.

Dlaczego szpital nie rośnie

Co sprawiło, że sztandarowa dla Włocławka inwestycja stanęła zanim na dobre ruszyła? - Półtora roku temu Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne odstąpiły od umowy z pierwotnym wykonawcą dokumentacji projektowej (firmą Pas Projekt z siedzibą w Nadarzynie), z uwagi na niewywiązywanie się z jej realizacji w zakresie merytorycznym i terminowym – wyjaśnia Jarosław Wierski, prezes spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne: - W związku z powyższym zaistniała konieczność uzupełnienia dokumentacji i korekty błędów. Przy okazji poprawiono również rozwiązania w szpitalnym oddziale ratunkowym i na centralnym bloku operacyjnym oraz zoptymalizowano zasilanie energetyczne, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i system wentylacji.

Inwestor: renegocjujemy

Obecnie KPIM jest na etapie negocjacji z wykonawcą inwestycji.

- Przedmiotem rozmów jest m.in. ustalenie nowego harmonogramu rzeczowo-finansowego – mówi Jarosław Wierski. - Na tym etapie nie chcemy mówić o szczegółach ustaleń. O rozwiązaniu, terminach i ostatecznych kosztach inwestycji, po zakończonych już zmianach projektowych, poinformujemy w najbliższym czasie. Część prac na budowie szpitala jest kontynuowana, ale w ograniczonym zakresie.

Ile dopłacimy do 170 milionów?

Przypomnijmy, inwestycja finansowa jest z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Regionalnego Programu Operacyjnego oraz środków własnych placówki. Projekt autorstwa Małgorzaty Golenko przygotować miała pracownia Pas Projekt. Kubatura obiektu to blisko 100 tysięcy metrów sześciennych, a powierzchnia użytkowa - 20 tysięcy metrów kwadratowych. Przetarg na wykonawstwo robót budowlanych wygrał Budimex SA. Koszt inwestycji, która obejmuje też budowę nowej tlenowni i innych budynków technicznych oraz zagospodarowanie terenu, wynosi 155 milionów złotych (dokładnie 155 416 580,00 zł). Natomiast koszt inwestycji wraz z wyposażeniem wyniesie 170 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska