MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O krwawej pacyfikacji miasta i najmłodszej ofierze mordu hitlerowców na konferencji w Bodzentynie

/pawie/
Burmistrz Marek Krak oraz jego zastępca Janusz Mariusz Kozera (od prawej) podziękowali prelegentom za udział w konferencji.
Burmistrz Marek Krak oraz jego zastępca Janusz Mariusz Kozera (od prawej) podziękowali prelegentom za udział w konferencji. archiwum prywatne
Tragicznym wydarzeniom poświęcona była konferencja "Z dziejów Bodzentyna w okresie II wojny światowej. W 70. rocznicę pacyfikacji 1943 - 2013". Wykłady prowadzili między innymi wybitni profesorowie z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Konferencja w ramach tak zwanych "Spotkań bodzentyńskich" odbyła się w zeszłą niedzielę. Organizatorzy: władze samorządowe, Miejsko-Gminna Biblioteka Publicznej, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach chceli w ten sposób przybliżyć uczestnikom tragiczne wydarzenia, które dotknęły Bodzentyn w czasie II wojny światowej, a szczególnie 1 czerwca 1943 roku. Tego dnia hitlerowscy żandarmi przeprowadzili pacyfikację, podczas której zginęło 39 mieszkańców Bodzentyna.

Sesja składała się z dziewięciu wykładów. Ukazywały one różne aspekty życia pod okupacją. Mówiono między innymi o sytuacji Bodzentyna w przededniu II wojny światowej, o działalności delegatury Rady Głównej Opiekuńczej w latach 1940-1945, o udziale mieszkańców Bodzentyna w oddziałach partyzanckich Armii Krajowej "Ponurego" i "Nurta", o tajnym nauczaniu czy polityce represyjnej okupanta. Konferencji towarzyszyła wystawa prywatnych dokumentów i fotografii ze zbiorów Barbary i Ryszarda Zygadlewiczów, Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Podczas konferencji przypomniano postać najmłodszej ofiary pacyfikacji, 17-letniego Bonifacego Zygadlewicza - harcerza, który na tak zwany "spęd" wyszedł w mundurze i w nim został rozstrzelany. Padła również propozycja, aby dzień 1 czerwca był świętem pomordowanych w czasie wojny "Bodzentyniaków".
Wśród sław naukowych, prowadzących wykłady znaleźli się między innymi profesor Mieczysław Markowski, profesor Marek Przeniosło, profesor Lidia Michalska-Bracha - wszyscy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Pokłosiem konferencji będzie publikacja książkowa pod tytułem "Z dziejów Bodzentyna w okresie II wojny światowej. W 70. rocznicę pacyfikacji 1943 - 2013".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie