Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak było na XX Przeglądzie Zespołów Ludowych na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Zobacz zdjęcia

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Zobaczcie w galerii zdjęcia z XX Przeglądu Zespołów Ludowych na zamku w Golubiu-Dobrzyniu
Zobaczcie w galerii zdjęcia z XX Przeglądu Zespołów Ludowych na zamku w Golubiu-Dobrzyniu KR
W sobotę 9 lipca zamek w Golubiu-Dobrzyniu stał się areną dla dwudziestej, jubileuszowej edycji Przeglądu Zespołów Ludowych, który połączono z degustacją potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z regionu.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

- Z nieskrywaną satysfakcją patrzymy na nasz wspólny dorobek w dziedzinie promowania kultury i sztuki ludowej, zdobyty przy okazji organizowanych na Zamku Golubskim Przeglądów Zespołów Ludowych. Wydarzenie prezentujące dziedzictwo kulturowe i kulinarne terenów wiejskich ma na celu pokazanie szerokiemu gronu odbiorców bogactwo kultury ludowej regionu, stanowiąc doskonałą formę promocji Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Impreza przyczynia się do zwiększenia aktywności i integracji środowiska wiejskiego oraz ma szansę stać się lokalnym świętem kulturalnym. Urokliwie i pełne czaru miejsce jakim jest Zamek Golubski, w którym corocznie odbywa się festiwal do doskonały punkt spotkań zarówno artystów, Pań z Kół Gospodyń Wiejskich, jak i mieszkańców regionu – informuje prezes PTTK w Golubiu-Dobrzyniu Stefan Borkowicz.

W przeglądzie uczestniczyło kilkanaście zespołów: z Łubianki, Zbiczna, Chocenia, Małej Nieszawki, Rojewa, Chełmży, Dąbrowy Chełmińskiej, Golubia-Dobrzynia, Pakości, Dobrego, Górska i Kowala. W programie imprezy znalazły się także degustacje potraw tradycyjnych przygotowanych przez KGW z regionu, m.in. powiatu golubsko-dobrzyńskiego i brodnickiego.

Zobacz zdjęcia z Przeglądu Zespołów Ludowych na zamku w Golubiu-Dobrzyniu

Burmistrz Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski zapraszając na imprezę podczas sesji Rady Miasta zapowiedział, że na przeglądzie będą gołąbki. Danuta Grzyb - długoletnia przewodnicząca Rady Regionalnej Kół Gospodyń Wiejskich, która prowadziła przegląd wspomniała na imprezie o szczególnej roli gołębi i gołąbków, które pojawiły się na zamku, zarówno ptaków, jak i potrawy, które mają nawiązywać do herbu miasta i kojarzyć się z pokojem. Temat wiązania potrawy i gołębi-ptaków występujących w herbie miasta budzi kontrowersje już od kilku miesięcy. Gdy pojawił się przy okazji obchodów 71. rocznicy połączenia Golubia i Dobrzynia swój sprzeciw na sesji Rady Miasta wyraziła radna Dominika Piotrowska.

- W herbie jest święta Katarzyna i obok niej dwa gołębie. Nie wiem jakiego użyto skrótu myślowego, żeby połączyć gołębie - znak wolności i czystości z mięsnym gołąbkiem. Nie godzę się, żeby gołębia z herbu wiązać z gołąbkiem na talerzu - zaznaczyła radna Piotrowska.

Wówczas zorganizowaliśmy sondę dla naszych Czytelników, by wyrazili zdania na ten temat. Ponad 75 proc. głosujących nie popiera łączenia potrawy i symbolu z herbu. Mimo tego, znów to nastąpiło. A co Państwo o tym sądzą? Nadal czekamy na głosy w sondzie i komentarze na Facebooku .

Trwa głosowanie...

Jak Państwo oceniacie pomysł łączenia gołąbków - potrawy z mięsa w kapuście z ptakami w herbie Golubia-Dobrzynia?

Nasze Miasto

Imprezę przygotował Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego, przy współpracy z Regionalnym Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Toruniu oraz Departamentem Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska