Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orzechy włoskie - właściwości w sezonie. To one obniżają poziom cholesterolu we krwi

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Osoby regularnie jedzące orzechy są mniej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego. Dieta wzbogacona o orzechy włoskie prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i trójglicerydów.
Osoby regularnie jedzące orzechy są mniej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego. Dieta wzbogacona o orzechy włoskie prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i trójglicerydów. Pixabay
- Wyniki badań wykazują, że spożywanie orzechów włoskich może być szczególnie korzystne dla układu sercowo-naczyniowego - informuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Październik i listopad to czas, kiedy orzechy włoskie są najlepsze.

- Badanie dotyczyło wpływu orzechów włoskich na zdrowe starzenie się i objęło zdrowych, starszych dorosłych mieszkających w dwóch społecznościach - wyjaśnia Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. - Do badania naukowcy zaprosili 708 dorosłych w wieku od 63 do 79 lat mieszkających w Loma Linda w Kalifornii lub w Barcelonie w Hiszpanii i podzielili ich na dwie grupy. Jedna grupa dodawała do swojej codziennej diety przez dwa lata od ćwierć do pół filiżanki orzechów włoskich, podczas gdy druga grupa nie jadła orzechów włoskich.

Po dwóch latach, średni poziom niekorzystnego cholesterolu LDL był nieznacznie niższy w grupie spożywających orzechy włoskie. - Autorzy zwracają jednak uwagę, że prawie jedna trzecia uczestników badania brała statyny obniżające poziom cholesterolu, więc średni poziom cholesterolu w obu grupach był już w normie - uzupełnia NCEŻ. - Badacze spekulują, że korzyści z obniżania cholesterolu przez orzechy włoskie mogą być bardziej wyraźne u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Badacze przeanalizowali również stężenie i wielkość cząsteczek cholesterolu LDL.

- Mniejsze, bardziej gęste cząsteczki LDL mają większy wpływ na gromadzenie się blaszki miażdżycowej wewnątrz tętnic i tym samym zwiększenie ryzyka miażdżycy prowadzącej do zawałów lub udarów - objaśnia NCEŻ. - Osoby jedzące orzechy włoskie miały niższy poziom tych mniejszych cząsteczek. Miały również obniżony poziom lipoprotein o średniej gęstości (IDL), które są również związane ze wzrostem ryzyka chorób układu krążenia. Zaobserwowano ponadto, że pomimo, że jedna czwarta filiżanki posiekanych orzechów włoskich ma około 190 kalorii (a pół filiżanki około 380 kalorii), osoby jedzące orzechy nie przybrały na wadze.

Dobre dla seniorów

NCEŻ przypomina, że wcześniejsze badania również wykazywały, że osoby regularnie jedzące orzechy są mniej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego. W 2018 r. stwierdzono, że dieta wzbogacona o orzechy włoskie prowadziła do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Z wyników innego badania opublikowanego w 2021 roku wynika, że osoby żyjące dłużej, regularnie jadły orzechy włoskie. Analizą objęto dane uzyskane od 67014 kobiet uczestniczących w badaniu Nurses’ Health Study (1998–2018) i 26326 mężczyzn z badania Health Professionals Follow-up Study (1998–2018). Autorzy analizy wnioskują, że spożycie garści orzechów włoskich kilka razy w tygodniu może być pomocne w zachowaniu zdrowia u osób w starszym wieku.

Wszystko o orzechach włoskich

Drzewa orzecha włoskiego są wrażliwe na przymrozki, połowa polskich orzechowców zmarzła jednej zimy. Tymczasem spożycie orzechów w Polsce nie maleje, krajowa produkcja nie zaspokaja go w pełni. W województwie kujawsko-pomorskim najwięcej orzechów rośnie w gminie Chełmża. Co jeszcze wiadomo o orzechach? Sprawdźcie w naszej galerii.

Źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska