Te szkodniki niszczą truskawki
- 15 maja sadziłam rozsady ogórków i przy pieleniu odkryłam zatrzęsienie pędraków. Czegoś takiego nie widziałam nigdy – mówi Czytelniczka z gminy Unisław.
W jednym punkcie było nawet pięć pędraków. - Jeden na drugim, a obok kolejne i kolejne. Wrzucałam je do donicy, a potem nie mogłam uwierzyć, że jest ich aż tyle. Teraz już rozumiem, skąd u mnie tyle kretów i dlaczego moje truskawki są do niczego w tym roku.
Zgodnie z zaleceniami Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, ze względu na bardzo dużą szkodliwość larw chrabąszcza, progiem zagrożenia przez pędraki na polu przeznaczonym pod uprawę sadowniczą jest 1 larwa (pędrak) lub więcej przypadająca na 2 metry kwadratowe. - U mnie jest ich 50 i więcej – martwi się Czytelniczka.

Instytut podaje, że samica chrabąszcza majowego składa około 50 jaj (często w grupach po kilka sztuk) w glebie na głębokości 15–20 cm. Po 3–4 tygodniach wylęgają się larwy, które całe życie spędzają w glebie, żerują na korzeniach roślin, a ich pełny rozwój trwa 3–4 lata. W ostatnim roku rozwoju po zakończonym żerowaniu pędraki schodzą do głębszej warstwy gleby (około 40-50 cm), gdzie przepoczwarczają się, ma to miejsce najczęściej w czerwcu i lipcu. Wylęgłe w sierpniu chrząszcze pozostają w glebie do wiosny, w kwietniu przemieszczają się do góry i następuje ich wylot.
Jak sobie z nimi radzić bez użycia chemii? Eksperci z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach zapewniają, że pędraki można ograniczać stosując metody agrotechniczne i mechaniczne.
- Kilkakrotne uprawki agrotechniczne ostrymi narzędziami (np. glebogryzarka, talerzówka) mechanicznie uszkadzają pędraki (szczególnie starsze i większe). Podczas uprawy część z nich wybierana jest i zjadana przez ptaki. Liczbę pędraków można też ograniczyć przez uprawę gryki, która zawiera taniny, niekorzystnie wpływające na rozwój pędraków.
Takie są szkodniki truskawek - lista
Chrabąszcz majowy to jeden z wielu szkodników truskawek. Zobaczcie w naszej galerii, które jeszcze niszczą truskawki najczęściej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Koniec tygodnia pod znakiem rekordowych temperatur